Kuka on ateisti: määritelmä?

Kuka on ateisti? Miten määrittelet sen, kuka on ateisti ja kuka ei?

Vanhan määritelmän mukaan ateisti on henkilö, joka ei usko Jumalaan tai jumaliin.

Olenko minä ateisti, koska en usko Jumalaan tai jumaliin eikä minulla ole edes uskontoa?

8

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SyyntakeetonKressu

      Et ole. Sinä olet skitsofreenikko.

    • Hehhah_

      << Vanhan määritelmän mukaan ateisti on henkilö, joka ei usko Jumalaan tai jumaliin. >>

      Eikä se tästä ole mihinkään muuttumassa. Kyse on tieteellisen tason määritelmästä.

      << Olenko minä ateisti, koska en usko Jumalaan tai jumaliin eikä minulla ole edes uskontoa? >>

      Et ole ateisti. Olet idioottihihhuli.

      Perusoletuksesi maailmasta on uskoa perusteetta yliluonnolliseen luojaan. Olet määritelmällisesti uskovainen - vaikka kuinka haluaisit, ettet olisi.

    • Ateismiusko

      Ateistikin uskoo, esim. tuoliin jolle istuu että se kestää hänen painonsa alla. Harvoin hän se kyseenalaistaa. Usko ei ole siis vieras käsite ateistille.
      Jumala on kaiken yläpuolella oleva kestävä perusta=kallio ihmisen elämälle. Miksi emme uskoisi häneen? Ateisti uskoo myös ateismiinsa.

      • Hehhah_

        << Ateistikin uskoo, esim. tuoliin jolle istuu että se kestää hänen painonsa alla. Harvoin hän se kyseenalaistaa. Usko ei ole siis vieras käsite ateistille. >>

        Tässä kyse ei olekaan uskonnollisesta uskosta.

        << Jumala on kaiken yläpuolella oleva kestävä perusta=kallio ihmisen elämälle. Miksi emme uskoisi häneen? >>

        Siksi, ettei tuollaisen Jumalan olemassa ololle ole mitään perusteita eikä ainoatakaan todistetta. Kaikenlaiset "peruskalliot" on pelkkää sokeaa uskoa.

        << Ateisti uskoo myös ateismiinsa. >>

        Ei. Ateisti ei usko.

        Ei se, ettei usko saunatonttuihin/keijukaisiin/jumaliin/ufomiehiin, ole uskomista.


      • Jumalan-kumous

        "Ateistikin uskoo, esim. tuoliin jolle istuu että se kestää hänen painonsa alla."

        Eihän tuolille istuminen suinkaan edellytä sitä, että *uskoo* sen kestävän oman painonsa. :D
        Eikä itseasiassa edes sitä, että uskoisi, että tuoliakaan on olemassa. :D

        Ateismi ei ole uskomista, vaan sitä, että *ei* usko mm. siihen, että esim. jokin ns. yliluonnollinen tonttu tms. ilmestyisi ja ottaisi kiinni, jos tuoli jostain syystä pettäisi alta.


    • Vanhan määritelmän mukaan ateisti on henkilö, joka ei usko Jumalaan tai jumaliin.

      Uuden määritelmän mukaan ateisti on henkilö, joka ei pidä mahdollisena Jumalan tai jumalien olemasssa oloa eikä todisteiden esittämistä niiden puolesta.

      Uuden määritelmän mukainen ateisti on uskovainen ateisti tai uusateisti, mutta jotkut kutsuvat häntä positiiviseksi ateistiksi. Minä kutsun sellaista uskovaiseksi ateistiksi, koska hän pitää totena asian, jotaa ei voi tietää: että jumalia ei ole olemassa.

      • jupitero

        Sinä olet teisti sillä olet jo useaan otteeseen todennut uskovasi luojajumalaan ja pitäväsi maailmaa luotuna. Ja pakkomielteesi kanssa olet jossain Mark5 tasolla sillä et muuten päivystäisi ateismi palstalla tuntitolkulla.


      • jupitero kirjoitti:

        Sinä olet teisti sillä olet jo useaan otteeseen todennut uskovasi luojajumalaan ja pitäväsi maailmaa luotuna. Ja pakkomielteesi kanssa olet jossain Mark5 tasolla sillä et muuten päivystäisi ateismi palstalla tuntitolkulla.

        Älä viitsi valehdella. En todellakaan usko luojaan enkä ole sellaista aikoihin väittänyt. Aion jättää leffaillan väliin ja päivystän täällä loppuillan. Heh.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe