Taksien hinnat testissä

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005918357.html

Tässäpä hintatesti. Katsokaapa jutun lopussa, miten suomalaiset luottavat ”villeihin” takseihin.

Paluukyydit Helsingin keskustasta pikkujouluöinä olisi myös syytä testata.
8393
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Näyttäisi olevan nämä villit taksit lähinnä maahanmuuttajien hallinnassa. Ei kuullosta kovin hyvältä. Tätä kyllä ounasteltiinkin, kun Suomalainen luotettava taksiala pantiin laatutaksista kehitysmaatasolle. En tiedä, mitä päättäjät ajattelivat luodessaan tällaisen taksijärjestelmän, joka ei toimi, tästä on jo vankkoja kokemuksia. Ennen sai taksin aina ja kaikkialle ja kaikkialla, nyt on tuurissa, saatko edes kelakyytejä.

Äänestä

Juuri tulin tuolta kyliltä. Kyllä siellä juurikin näin on; suurin osa villeistä takseista tummien poikien ajamia tai muita ei-kantasuomalaisia tyyppejä. Eipä taida kuittikoneetkaan rätistä vehkeissä, kyllä jää verorahat valtiolta näiltä tyypeiltä saamatta. Mutta jos päättäjät tämän tahtoivat, jotenkin ehkä kantavat seurauksetkin?

Äänestä

Katsotaanpa keväämmällä, kun pitäisi tehdä tilinpäätös ja veroilmoitus, mitenkähän he sen hoitavat? Tässä kohtaa alkaa verottajakin kyselemään, että miten hommia on hoideltu. Miten lie sitten ilmoittavat tulonsa ja uskooko verottaja ilmoituksia, varsinkin, jos ei ole taksamitaria, tai jos onkin, onko mittariseurantaa ollut luotettavasti.

Äänestä
  • Jos/kun on pimeenä ajettu, niin verottajan ja Trafin on myös saatava yrittäjä pois tolpalta.

    Äänestä

  • Verottaja ei kysele näiden poikien perään mitään.

    Sinä olla rassisti jos sinä vaati kuitti tai tilinpäättö

    Äänestä

Jos/kun on ajettu pimeenä, niin verottajan ja trafin on saatava myös yrittäjä pois tolpalta.

Äänestä

Tehän voitte hyvät veljet äänestää SDP hallitukseen niin kyllä tulee valvontaa ihan meille jokaiselle.

SDP nostaa sitten rikkaiden veroja ja laittaa niillä rahoilla jokaista kansalaista kohden vähintään yhden valvojan.

Stasi meininkiä DDRstä.

kjäh kjäh kjäh
näin se vain menee

Äänestä

Jos verotuksessa on jotakin epäselvää, niin arvioverotuksessa kaikki selviää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hintatesti kirjoitti:

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005918357.html

Tässäpä hintatesti. Katsokaapa jutun lopussa, miten suomalaiset luottavat ”villeihin” takseihin.

Paluukyydit Helsingin keskustasta pikkujouluöinä olisi myös syytä testata.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu