Kirpputori ja elämä

kepsap

Te ketkä olette käyneet joskus kirpputorilla, ette voi olla näkemättä koettua elämää niiden esineiden ja vaatteiden osalta. Jokaisella tavaralla on oma tarina, se tarina jota itsekin LUOT koko ajan olemassa olevasi aikana :)

Katsoppa seuraavan kerran siellä kirpputorilla tarkasti niitä esineitä ja vaatteita, näet siinä suoran syy-yhteyden siihen miksi me kaikki olemme täällä, eli elämän ja kokemuksien takia, siksi me kaikki olemme täällä, oppimassa elämää ja sitä kautta toisiamme.

Fyysisyys ja materia on väliaikaista, ikuinen tietoisuus on ikuista, joka ei ole riippuvainen tästä materiasta ja krääsästä ympärillämme.

Itse asiassa kirpputorilla näkee hienosti sen, miten "eilispäivän" tekniikka/tavarat vanhenee ja menettää merkityksen hyvin nopeasti. Joku VHS-kasetti, mitä sillä tekee nykyään, ei mitään, se oli 1980/90-lukua ja sen aikaista elämää, kokemusta.

Haluan tällä kertoa lähinnä sitä, että sinä, elävä olento, jolla on tietoisuus ei koskaan tule kuolemaan, kuolema jää tähän maailmaan, kuten tämä eilispäivän krääsä on kirpputoreilla, se tulee kuolemaan, häviämään pois.

4

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kepsap

      Unohtui vielä se tärkein, eli oma kehomme on myös tätä fyysistä materiaa/krääsää joka maatuu joskus pois, mutta koettu elämä ja tietoisuus ei kuole koskaan, koska se on ollut ikuisesti olemassa ja eri muodoissa.

      • tietoisuuskatoaa

        Lapset jatkavat tätä perimää, kuolemaan päättyy.


    • lapsetjatkaa

      Koettu elämä mummo ei ole minun makuuni.
      Joku kuskaa uutta tavaraa kirpputoreille, se ei kauaa hyllyssä vanhene.

    • entsaku

      Nähdäkseni tietoisuus, joka keskittyy omalle eli mentaaliselle tasolle, on jo ikuinen ja kokee tätä ikuisuutta. Enempää ei tarvita. Astraali- eli tunnetason ”tietoisuus” ja fyysinen ”tietoisuus” sen sijaan katoavat aikanaan. Ensimmäinen ”valaistuminen” onkin oivaltaa itsemme mentaalisena kuvana. Toisessa oivalluksessa käsitämme itsemme mentaalisen kuvan takaisena Itsenä. Mentaalitasolla on eri inkarnaatiot käsittävä varastomuistimme, jota käyttää tasojen takainen Itse.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3650
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3413
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      51
      3383
    4. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      52
      3066
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2859
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2608
    7. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      114
      2332
    8. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      135
      1379
    Aihe