onko joukkoraiskaus terroriteko?

f1231f23123f

suunniteltu kuukausien ajan tehtynä ei minään yksittäis tapauksena ja suuren porukan toteuttamana.

kyseinen tapaus luo pelkoa suomeen ja suomalaisiin naisiin. eli se täyttää terroriteon määritelmät.

3

235

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä.on

      Ministeri Mykkänen pohtii on joukkoraiskauset ja myös busseihin kohdistuneet hyökkäykset terrorismia. Aikomuksenahan oli ajaa bussi päin toista bussia. Teon motiivina kielteinen turvapaikka päätös. Näin kertoi ylen uutiset.

    • ArvausehkäTotuus

      Kyllä voi sellaisena pitää ja sellaisena sitä on päättäjien tutkittava. Kautta aikojen juuri raiskaukset ovat olleet yksi julma sodan tai terrorismin muoto, jolla pyritään luomaan pelkoa ja horjuttamaan ja nöyryyttämään yhteiskunnan arvoja.
      Sinisilmäisyydessämme emme osaa /halua ajatella nyky-yhteiskunnassa tuollaista tapahtuvan. Huomioitavaa tänne runsainmäärin tulleiden laittomien maahanmuuttajien erilainen kulttuuri ja tausta, sekä miehen ja naisen tasa-arvoisuus, joka nyt syytteissä olevilla on hyvin erilainen.
      Maasta karkoitus ei ole heti oikea ratkaisu, olisi kuin merkki siitä, että"väkisin kun otat pääset hotelliin ja pois maasta" sitähän se heille enimmäkseen on. Toimivampaa olisi lääketieteellinen pieni operaatio rangaistukseksi varteenotettava rangaistusmuoto, joka samalla toimisi hyvänä pelotteena raiskausta aikovalle. Rankka, mutta toimiva, kun kyky "välineellä" toimia toimisi vain urean päästämiseen ei mihinkään muuhun. Tätä tietysti vastuttettaisiin epäinhimillisenä toisen itsemääräämisloukkaavana tekona. Huomioitavaa onkin juuri onko yhteiskunnalla tarpeeksi Tahtoa ja selkärankaa toteuttaa jotain sellaista joka toimisi. Sama henkilö ei syyllistyisi ainakaan samanlaiseen tekoon toista kertaa.

    • mitäsalataan

      Sipilä ei juurikaan ole kommentoinut julkisuudessa Oulussa ja Raahessa tapahtuneita "suojattiensa" tekoja,on vain todennut niiden olevan yksittäistapauksia ja pahoittelevansa tilannetta.Poliisi on kertonut että tekijät ovat kummassakin tapauksessa olleet ulkomaalais peräisiä muttei kerro heidän kotimaataan ikinä aika ovelaa eikö? osaakohan Sipilä oikeasti miettiä sitä kauheaa tuskaa,joka on aiheutunut näille nuorille ihmisille hänen takiaan? puhumattakaan Turun tapauksesta Herra varjele Suomen kansaa sipilän ja hänen suvakki kumppaniensa tyhmyyksiltä!

    Ketjusta on poistettu 15 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      48
      2328
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      147
      1903
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1865
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      32
      1485
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      108
      1484
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1171
    7. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1105
    8. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      69
      1096
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      881
    10. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      877
    Aihe