Elämä ihmisen kanssa ja ilman ihmistä

Nyt on pinnalla huoli biosfääristä. Syy on ilmeinen – on kysymys meidän ihmisten omasta mahdollisuudesta elää ja lisääntyä. Evoluutio, joka rakensi koko biosfäärin, meidän ollen sen kokonaisbiomassasta hitunen – ei juurikaan nytkähdä, jos vaikka meitä ei olisi.
Se on kuitenkin varmaa, että jälkemme meitä elättävään biomassakiertoiseen hiilielämään on verrattomasti suurin jäljenjättäjä. Sir David Attenborough tylyttää tässä ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005920380.html – [HS] [1.


Gaia kuumenee – jäähdyttelemmekö kulutustamme? Näin on kysytty vuodesta toiseen – useaan otteeseen, sillä talouskasvuhokemamme on se suurin syyllinen miksi eliöympäristö ”vaikeroi” tai muuttaa sopeumiaan sellaisiksi, joissa meille ei ehkä tilaa enää olekaan? Miksi näin?

Syy on selvääkin selvempi. Evoluutio, joka sopeuttaa ja kilpailuttaa elämää pysymään tasapainoisesti elinvoimaisena, on aina ”halunnut” vain yhden asian – pysyä hengissä - ”loputtomasti, siis sen ollen tavoitteeltaan ”kuolematon”.

Jokainen uusi sukupolvi siellä ja täällä biosfäärissä on tästä väkevä esimerkki ja todiste. Niin Sinä kuin minä olemme myös eläviä esimerkkejä, sillä jatkumomme taaksepäin geneettisesti vie meidän perintötekijämme aina haman alun tappiin saakka – syanobakteereihin asti?


Nyt samaan aikaan Puolassa – hiilenmustassa ympäristössä meidän presidentti ärähtää:
Niinistö vaati Katowicessa tiukempia ilmastotoimia ”meiltä kaikilta”
Linkki ~ https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005920069.html -

Ilkka Luoma -kommentti ylläolevaan 4.12.2018 – 2:12:
"Talouskasvua uhraamatta ... ", näin presidenttimme sanoi. Se on mahdottomuus, jos haluamme aikuisten oikeasti todellisia tuloksia ympäristömme, josta elämme - pelastamiseksi. Koko ilmastonmuutoskehitys ja ympäristömme pilaantuminen ovat seurausta jatkuvasta talouskasvun tavoittelusta. Siis me olemme halunneet yhä enemmän, nopeammin ja suuremmissa erissä.

Miten kävisi nyt per heti, jos kaikki kiinalaiset ja intialaiset kuluttaisivat per henkilö, kuten me täällä Suomessa tai kulutusjuhlan mahtimaassa Yhdysvalloissa? Se voidaan laskea [Graf 1.] - päällä olisi jo täydellinen katastrofi, varsinkin silloin, kun kumuloimme tilanteen alkaneeksi 1960-luvun alusta.

Elämme näyttö- ja vertailutaloutta [3, pitää olla enemmän kuin naapurilla. Meillä on osaksi materiaalisreliikkimäinen elämänkatsomus, olemme kauppakeskuskulutusorientoituneita [4.


Gaia kuumenee - jäähdyttelemmekö kulutustamme? [5
~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2018/10/gaia-kuumenee-jaahdyttelemmeko.html -
~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2018/01/gaia-kuumenee-jaahdyttelemmeko.html -
~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2013/02/gaia-kuumenee-kytketaanko-jaahdytys.html -



Entä tämä elämän sietämätön ihanuus, kun kasvuhokema kaikui kaikista kurkuista?

”Ylikulutuspäivänä 4| ihmiskunta on syönyt uusiutuvan maapalloaineksen energioineen ja ravintotuotantoineen koko vuoden ympäristöluomisvoiman osalta. Mitä se merkitsee? Ei mitään, tai hyvin paljon – riippuen katsojasta ja tekijästä. Uusiutuva luonnonvara on ihmiskunnalle lähinnä hiiliyhdisteiden kiertoa, joka luo samalla tämän kaltaisemme elämän ja sen kehittymisen mahdollisuuden!

4| Ylikulutuspäivä ~ http://wwf.fi/uhat/ylikulutus/ - [WWF]” … Jatkuu linkin ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2016/08/ylikulutuspaiva-nyt.html -alta. Ole hyvä!


Entä nyt, kun se kuumeneva torttu on jo housuissa?

Haluaako ihmiskunta pelastaa itsensä, tai ainakin ylläpitää kohtuullista toimeentuloa, vaikka rikkaimpien osalta kulutus on puolitettava [6 ja liikkuminen rajoitettava ”välittömiin metsästysmaihin”, kotiseudun arvostamiseen ja lähialuetuotantoon ravinnon osalta.

Jokaisen asutuskeskittymän on osattava osoittaa läheltänsä se maa-ala, josta kyseisen asujaimiston (lähes?) koko ravinto on saatavissa – kiivi-hedelmien syönti Uusi-Seelannista on loppu tai loppuu kohta. Eläinkunta antaa mallia omilta reviireiltään ja näin ihmisillekin syntyy tarve kunnioittaa niin omaa kuin vieraan reviiriä [7, sillä se on ainoa keino ylläpitää edes jonkinasteista sopua liikakansoitetulla pallollamme!


EKSTRA 1
- Mitä biokerroksen polttaminen lopulta voi merkitä - miksi kasvunvoima pitäisi polttaa energiaksi?
--- http://ilkkaluoma.vuodatus.net/blog/2238126/romahtaako-ravinnekierto-ihmisen-toimesta/

.
EKSTRA 2
PERJANTAINA, HUHTIKUUTA 29, 2016
Kasvihuonekaasuista yllättävää etua! ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2016/04/kasvihuonekaasuista-yllattavaa-etua.html -
.
EKSTRA 3
MAANANTAINA, HELMIKUUTA 18, 2013
Bioenergia romahduttaa ravintotuotannon! ~ https://ilkkaluoma.blogspot.com/2013/02/bioenergia-romahduttaa-ravintotuotannon.html -


Jatkuu

0

208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

        Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
        Maailman menoa
        158
        1493
      2. Kuuleppas

        ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
        Ikävä
        255
        1063
      3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

        4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
        Turku
        183
        712
      4. Kuinka nainen jaksat ja voit

        Toivottavasti hyvin.
        Ikävä
        43
        691
      5. Provider miehistä..

        Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
        Ikävä
        204
        652
      6. Sinulle nainen

        En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
        Ikävä
        63
        615
      7. Tiedätkö sitä

        Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
        Ikävä
        40
        556
      8. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

        Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
        Ikävä
        66
        506
      9. Ethän mies vielä

        luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
        Ikävä
        30
        474
      10. Haaveilen edelleen

        Sinusta aika ajoin
        Ikävä
        31
        461
      11. Tulisitpa käymään joskus vielä

        Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
        Ikävä
        23
        459
      12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

        Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
        Ikävä
        26
        440
      13. Yt:t kunnassa päättyi

        Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
        Lappajärvi
        53
        437
      14. Hei rakkaani.

        Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
        Ikävä
        25
        435
      15. Sut.

        Tuhotaan. :)
        Tunteet
        37
        432
      16. Martsusta tuli leuhka

        Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
        Kotimaiset julkkisjuorut
        159
        429
      17. Mä oon kallistumassa

        Rikosilmoitukseen!
        Suhteet
        69
        411
      18. Valtiomies puhuu?

        "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
        Maailman menoa
        77
        394
      19. 19
        394
      20. Poromiehentien remontti ...

        Mikä tilanne? mistä mennään
        Hyrynsalmi
        6
        393
      Aihe