Onko uuteen UMK- käännökseen

Miksieikäännetty

käännetty jo Tuomaksen sanat Jeesukselle: "minun Herrani, minun jumalallalliseni" muotoon? Jos ei niin miksi ei? Tuleeko se seuraavaan versioon joskus vuonna 2050?

11

225

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • impossible

      Eikös kolminaisuuden mukaan persoonat ole erillisiä, ei Jeesus silloin voinut oll ayhtä aikaa sekä isä että poika ;)
      Sitä paitsi, jakeessa 17 Jeesus kertoo olevansa menossa jumalansa ja opetuslasten jumalan luokse.

      • KirjaimiaSelvinpäin

        Ei ole mitään kolminaisuutta, sekin on ihmistekoista.


      • Miksieikäännetty
        KirjaimiaSelvinpäin kirjoitti:

        Ei ole mitään kolminaisuutta, sekin on ihmistekoista.

        En minä kysynyt mitään kolminaisuudesta. Vastatkaa kysymykseeni.


    • Voi voi kun taas vääristellään ja väännetään. Todellisuudessa Tuomas sanoi: Terve jeesus, lähdetääs kaljalle ja naisiin Jersalaimin pordelliin. Sinne on tuotu uusi lasti nuubialaisia ."

    • lemuaapahasti

      Kolminaisuusopille ei ole mitään pohjaa raamatussa, mutta uskontojen lahkoissa sitä opetetaan kiihkeästi, koska he edustavat saatanan järjestöjä. Sillä siisti. Esittäkää edes yksikin todiste kolminaisuuden todellisuudesta. Mitä saivat ne Apostolit lahjana luojalta ? He saivat PYHÄN HENGEN LAHJAN, eivätkä mitään kolminaisuuden erillistä haaraa, taikka persoonaa itseensä. Sokeakin sen ymmärtää valkoisella kepillään. Lakatkaa levittelemästä harhaoppeja niitä on jo muutenkin jo aivan liikaa, ja monen hajuista löyhkää.

      • KirjaimiaSelvinpäin

        Totta!

        Ja maa oli autio ja tyhjä, ja pimeys oli syvyyden päällä, ja Jumalan Henki liikkui vetten päällä.
        1. Moos. 1:2

        Niin, miten tästä jakeesta saadaan tehtyä Pyhästä Hengestä persoona, ei mitenkään.


      • lemuaapahasti 7.12.2018 22:52

        <>Kolminaisuusopille ei ole mitään pohjaa raamatussa, mutta uskontojen lahkoissa sitä opetetaan kiihkeästi, koska he edustavat saatanan järjestöjä. Sillä siisti. Esittäkää edes yksikin todiste kolminaisuuden todellisuudesta.><

        Nyt kun tuo on tuotu ties kuinka monennen kerran esille, niin olisi jo aika palata taaksepäin ja esittää yksikin todiste tuosta Raamatun väitetyn jumalan olemassaolosta. Alkuun vaikka siitä monoteistisestä versiosta, joka omaksuttiin vasta pakkosiirtolaisuuden aikoihin. Sitten seuraavassa vaiheessa voimme mennä vanhempaa aikaan ja Raamatun monolatriavaiheeseen sekä kaivella todisateita sen ajan jumaluuksista. Jos näyttöä ei ole, ei ole luojajumalaakaan.


    • KirjaimiaSelvinpäin

      Tuomas sanoi hänelle vastaukseksi: "Herrani ja Jumalani.
      Joh. 20:28 UM

    • Kyllä tuota Pyhää Kolminaisuutta kannattaa silti jokin valta tai voima. Muutama kesä sitten olin ulkona Jumalanpalveluksessa Pyhän Kolminaisuuden päivänä ja pyysin merkkiä siitä onko Pyhässä Kolminaisuudessa mitään mieltä. Melkein heti lensi kolme pääskystä kolmion kuin pyramidi muotoon, jossa oli täysin säännöllisest etäisyydet toisistaan.

      Onhan vielä monia muitakin kultteja olemassa. Neitsyt Maria kultti, enkeli Gabriel kultti ja myös pyhiä ja marttyyrejä jotkut saattavat palvoa.

      Islamia ottaa päähän kun tuo Pyhä Kolminaisuus on tehty kilpailemaan muslimien omaa Brahma kolminaisuutta vastaan transendettisen tiedon pohjalta. Kristityt eivät antaneet aikaa ja kunniaa islamille siitä laupeudesta ja armollisuudesta ja jaloudesta, jota islam on osoittanut ja tulee osoittamaan Brahman kautta.

      Kristillinen kolminaisuus on ehkä LÄHETYSKÄSKYN takia kumoutumaton myös. Mutta voidaan väittää, että Kristityt eivät kovin hyvin tunne kaikkia mahdollisia käsityksiä siitä kuka Poika on ja kuka Isä on. He väittävät , että Jeesus , mutta Jeesus itse sanoi minulle olevansa lähinnä nykyisin Juudan heimon apostoli. Poika sana voi aika ajoin viitata eri persooniin. Jos sen synonyymi on inkarnaatio niin esim. Kalkiin voi soveltua sana poika. tms.

      Kristityt itsekään eivät oppiaan paljoa ole selitelleet tarpeeksi. He väittävät Jeesusta mielellään kaikiksi , ja hapattavat näin oppi-isänsä Ignatios Antiokialaisen käskystä kaiken , jotta vain juutalaiset eivät saisi suunvuoroa.

    • UMK

      26 Kahdeksan päivää myöhemmin opetuslapset olivat jälleen koolla talossa ja Tuomas oli heidän kanssaan. Vaikka ovet olivat lukossa, Jeesus tuli heidän keskelleen ja sanoi: ”Olkoon teillä rauha.” 27 Sitten hän sanoi Tuomaalle: ”Pane sormesi tähän ja katso käsiäni. Ojenna kätesi ja pistä se kylkeeni. Älä enää epäile* vaan usko.” 28 Tuomas vastasi hänelle: ”Herrani ja Jumalani!” 29 Jeesus sanoi hänelle: ”Uskotko siksi, että olet nähnyt minut? Onnellisia ovat ne, jotka eivät ole nähneet ja silti uskovat.”

    • Miksieijumalallinen

      Elikä joudumme vielä odottamaan uutta päivitystä UM käännöksestä.Siinä varmaankin sitten lukee: " Herrani ja jumalalliseni". Tai : Herrani ja eräs jumalani".

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä Yllätti

      Kaivatussasi?
      Ikävä
      205
      2029
    2. Ei enää ulkoteltta ruokaa.

      Se oli sitten viimmeinen kerta kun tuonne teltalle menen.Laatu heikkenee joka vuosi ja annokset pienenee.Ei enää kiitos,
      Kuhmo
      48
      1176
    3. Jos sussa toisessa on yhtään miestä

      Ja kadut tekemisiäsi niin menet poliisin puheille, paljastat kaiken oman osuutesi ja kerrot mitä kaikkea se toinen on te
      Ikävä
      173
      1075
    4. Se katse...

      Täynnä rakkautta. Kunpa olisin tajunnut.
      Ikävä
      81
      966
    5. En ole hetkeen sinulle kirjoittanut nainen

      Vieläkin ajattelen sinua, jos voit uskoa. Tunteet minussa huutavat toivoa ja rakkautta, kun kylmä loogisuus taas pistää
      Ikävä
      56
      861
    6. 69
      772
    7. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      772
    8. Mitä eroavaisuuksia sinulla on

      kaivattusi kanssa? Esim. luonteessa. Haittaavatko erot vai ovatko vain rikkaus?
      Ikävä
      77
      727
    9. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      338
      677
    10. Onnettomuus

      Olivatko paikkakuntalaisia, jotka menehtyivät?
      Virrat
      26
      661
    Aihe