Ja pitivät jo 'talvisodan hengessä' ylijäämän Kansanhuoltoministeriön vaatimista elintarvikkeista. Kekkosen vaalikampanjat rahoitettiin Kremlin tällä kepuliudella ja siirtoväelle luovutetuista elinkelvottomista pientiloista saaduilla rahoilla. Isäntien kepului meni niin pahaksi, että hallitus valmistautui 1941 lähettämään armeijan tutkimaan viljakätköjä.
Minkä puolueen jäsenet kätkivät viljansa
siukola
15170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Minkä puolueen jäsenet vaativat, että suomessa ei tarvitsisi viljellä ollenkaan kun ruokaa voi ostaa halvalla ulkomailta?
Olisivat ostaneet ulkoa.
Kysymys avaajalle:
Miten siirtoväelle luvutetuista elikelvottomista pientiloista sai rahaa ja kuka sitä sai?
Valtio maksoi tuntuvan korvauksen huonosta luovutetusta maasta. Ei suomalainen lantasaapas kenelkekään ole koskaan mitään ilmaiseksi antanut, vaikka on vuodesta 1867 lähtien vinkunut muilta apua.
Sinäkö annat ilmaiseksi jotakin?
Nöf nöf nöf wiuuuuuuu!
Vaimoni äiti kertoi naureskellen kuinka sota-aikana vehnähinkaloon pantiin päälle 20 cm paksu kerros kauraa ja tarkastajat katsoi vain, että rehukauraahan siinä.... näin Laihialla huijattiin Jatkosodan aikana.
Talonpoika on aina ollut itsekäs ja kiero.
Myös nykyaikana vaikka hän on täysin riippuvainen veronmaksajien almuista.
Kuluttajahan niistä veronmaksajien almuista vain hyötyy.
Untamo Utrion mukaan rehelliset kuluttajat olivat sotien aikana käytännössä nälässä, vaikka isäntien suojeluskunnat mainostivat sitä 'yhteisenä ponnistuksena'.
Miksi ne ei ostaneet halvemmalla ulkomailta ruokaa?
nyt pitää ostaa,
kun puuhastelija pummit ei tuota,
vinkuvat vain riisiapua...
Kyllähän ne tavallaan ostikin, vai luuleeko puupää saksalaisten maksaneen siitä viljasta jota tänne toimittivat 1942. Viljasta maksoivat Pirkanmaan ja Karjalan työläiset suolenpätkillään.
Kerro siitä, että miksi tänäpäivänä ei tarvitse olla huolissaan ruokahuollosta, vaikka suomalainen maanviljelijä ei tuottaisi mitään?
(kun sitä saa halvemmalla ulkomailta)
Miksi muistella niitä sota-ajan maksajia? :))
Ranskasta voidaan tuoda halvalla hyviä etanoita ja heinäsirkkoja. Ettekö te lantasaappaat ole juuri kehottaneet meitä muita syömään hyönteisiä ja muita öttiäisiä. Koululaisille voidaan punaisen lihan ja maidon sijaan tarjoita etanoita ja punaviiniä.
Työläisten keskuudessa sanottiin ainakin vielä 90 vuotta sitten vappua ja itsenäisyyspäivää talonpojan sonnsn ajamisen päiväksi.
Juho Syrjä kertoo Juhani Syrjän kirjassa miten 'yksittäisiä ostelijoita' kulki sodan aikana Juupajoella asti. Juho Syrjä oli Akseli Koskelan esikuva.