Valtaeliiti/media puolustelevat/ hyssyttelevät ulkomaalaisten tekemiä rikoksia ja jopa syyttävät vihaista kansaa rasismista. Valtaeliitin asenteella on vakavat seuraukset kun kansan mitta lopulta tulee täyteen.
Demokratiassa yhteiskuntarauha perustuu luottamukseen valtiojohtoon/virkamiehiin joiden tulee ajaa kansalaisten etua, kun tuo luottamus menetetään paluuta ei ole. Silloin on vaihdettava joko kansa tai poliitikot. Varoittavia esimerkkejä ei tarvitse kaukaa hakea, mutta poliitikot ymmärtävät asian vasta kun köysi on kaulan ympärillä.
Demokratiassa yhteiskuntarauha perustuu luottamukseen valtiojohtoon/virkamiehiin joiden tulee ajaa kansalaisten etua, kun tuo luottamus menetetään paluuta ei ole. Silloin on vaihdettava joko kansa tai poliitikot. Varoittavia esimerkkejä ei tarvitse kaukaa hakea, mutta poliitikot ymmärtävät asian vasta kun köysi on kaulan ympärillä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sodista ja väkivallasta on Suomessa jo aikaa niin kauan, että valtakoneistoon on syntynyt ylimielisyys kansaa kohtaan.
.
Ylimielisyys hallinnossa on AINA johtanut väkivaltaisiin hallintojen vaihtoihin. Historia kertoo sen moneen kertaan, mutta harva hallinnon sokaisema uskoo vanhojen tapahtumien toistuvan.
.
Kuitenkin historia todistaa uudestaan ja uudestaan kaiken tapahtuneen moneen kertaan.
.
Mitä tästä opimme...........emme yhtään mitään.
Ylimielisyys kuvaa kyllä hyvin valtakoneiston asennetta jossa kansalle valehtelu jopa vakavista asioista on pliitikoile ja virkamiehille normaalia käytöstä.
Kun matutulva alkoi, kansa kysyi täysin oikeutetusti keitä tulijat ovat , miten turvallisuuuhka on huomioitu ja kuinka tämä maksetaan ?
Sipilän kuuluisat valheet olivat että :
- "heistä ei ole minkäälsita turvallisuusuhkaa ,he ovat vain vain sotaa pakenevia viattomia ihmisiä.
-matutulvan miljardikustannukset Sipilä kuittasi "ei se ole keneltäkään pois että kustannmme verovaroin heille turvapaikan" , tälläiselle valheilla siis suomea johdetaan
Päivii Nerg lausui samoihinn aikoihin legendaarisen valheensa : " tunnemme jokaisen taustat".... .Väite ei ollut uskottava edes silloin ja nyt se on osoittutunut törkeäski valheeksi.
Kun valtion jphdossa on noin paatuneíta valehtelijoita ei ihme että olemme menossa kohti kaaosta ja sisällisotaa!
Matut tarvivat apua, kirjottaa yks hyysäri. Apua raiskaamisessako? Kaikki muu apu niille meneekin jo automaattisesti!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4966d709-1ac6-48ad-a1d6-6e3dc3c27af3
Rotherhamissa virkamiehet, poliisi mukaanluettuna, katseli rais kaamista 20 vuotta päältä tietäen siitä ja sallien sen https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2014083118620216 Tuhansia lapsia hyväksikäytettiin raa'asti ja pitkäaikaisesti.
Tarvitaan ilmeisesti taas uusi sota, jotta poliitikota ja muutkin ihmiset osaavat laittaa asiat tärkeysjärjestykseen. Edellisestä on jo aivan liian kauan.
Eikös niitä ole kaikenlaisia ohjeita, pykäliä, lakeja ja jopa valojakin, joiden pitäisi ohjata ao. tahoja oikeisiin ratkaisuihin.
Kuinka ne ovat laadittu ja keiden etuja silmällä pitäen?
Menin iloisin mielin Tähtitorninmäen Suomen lipun nostoon, mutta synkin mielin jouduin poistumaan kok-Risikon puhe liippasi matujen kunnioittamista aivan liikaa lisäksi hän vielä kehtasi siteerata niihin Topeliusta.Oulun matujen lapsiraiskausten jälkeen oli täysin sopimatonta vetää näin suureen juhlaan edes sivulauseessa niitä.
Odotin hienon Itsenäisyystilaisuudelta veteraanien kunnioitusta. He ovat meille taanneet tämän Itsenäisyyden, minkä nyt eliittipoliitikkojen toimesta annamme islamistien haltuun romuttua täysin.
Isänmaa on lähes kirosana nykyaikana.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/130a87f3-c6e8-4251-b71f-1f0486bd24f2
Suomalaisen kansan mitta ei tule koskaan täyteen. Te olette kaikki lampaita matkalla teuraalle.
Jos tahtoo muutoksen niin sen tekevät maahanmuuttajat, koska muutokseen ei suomi-mies kykene.
Suomalaiset ovat tottuneet kautta historian olevan alistettuja Ruotsin ja Venäjän vallan puristuksissa ja nyt täällä vallitsee korskeat matujoukkiot eliittipoliitikkojemme ja evl-kirkon ohjatessa menoa kohti katastrofia.
Kun kaiken maailman vaimonhakkaajanatsit yrittävät kaikkensa että yhteiskuntarauha murenee, niin totta kai on vaara että se murenee.
Tuo "valtamedian" vaikeneminen on ihan paskapuhetta. Jos joskus seuraisitte jotain laatumediaa, niin olisitte huomannut, että esimerkiksi eilen maahanmuuttajien tekemät raiskaukset olivat YLE:n pääuutislähetyksen pääuutinen.