Mikä siinä on etteivät teillä papit mene naimisiin ja perusta perhettä, jaa elämäänsä muiden kanssa? Elävät vain itselleen ja käyvät napsimassa perheiden herkkuja juhlapäivisin. Kaikki hoidetaan ja passataan heidän eteensä. Eikö tuollainen elämäntyyli ole itsekästä, kivaa varmaan mutta lopulta tyhjää?
Katoliset papit elävät vain itselleen
8
155
Vastaukset
- PasiToivonen
Itsekästä tai ei, en minäkään ole mennyt naimisiin enkä perustanut perhettä. Kani minulla oli seitsemän ja puoli vuotta.
- M.Odern
Vo ei. Jäniksen kaa. Ennen vaikka papin kaa. Tai lihavan herttaisen bussikuskin kaa.
- JohannaÄllä
Tuon typerän "logiikan" mukaan myös Jeesus Kristus siis eli "vain itselleen", kun ei mennyt naimisiin eikä perustanut perhettä.
On se vain ihme ja kumma, että ihmiset saavat muuten elää ties kuinka monessa pelleavioliitossa, homoliitoissa ja ties minkälaisessa kuvottavassa haureudessa, mutta KUKAAN ei saisi mukamas elää naimattomana selibaatissa.
Katoliset papit eivät elä selibaatissa sen takia, että se olisi edullista, vaan palvellakseen Jumalaa kirkkoa yötä päivää. Kaikki eivät tässä onnistu, mutta elämämme muutenkin aikaa, jossa yli 50 prossaa avioliitoista päättyy eroon. - PasiToivonen
Eipä ole tullut vastaan (nais)pappia joka olisi halunnut naimisiin kanssani. Miespappia en voisi edes harkita. Eikä lihavaa herttaista bussikuskia.
http://www.sunpoint.net/~patato/Rabbit.jpg - nk35
Papit omistavat elämänsä Kristuksen ja seurakunnan palvelemiseen. En kutsuisi sitä itsekkääksi elämäksi. Itsekkääksi se muuttuu silloin, jos näistä luistetaan.
- Anonyymi
Mutta eihän sen omistautumisen tarvitse estää avioliittoa. Ei Raamattu missään sano, että Jumalan palvelijan pitää pysyä naimattomana. Pietarikin oli naimisissa.
- Anonyymi
Papin perhe on kirkko ja seurakunta. Katolilaiset papit ovat ”hieman” tiiviimmin mukana seurakuntansa elämässä kuin esim luterilaiset. Messujakin on paljon useammin.
Periaatteessa ja teoriassa selibaatti voitaisiin lopettaa ja sallia papeille avioliitto. Käytännössä kat. papin palkalla ei perhettä elätetä, eikä sillä työmäärällä osallistuta tasa-arvoisesti kotitöihin ja lastenkasvatukseen. - Anonyymi
Eipä ole aloittajalla paljoa tietoa katolisten pappien elämästä. Kaikki passataan eteen? Moikkasin kerran tuttua miestä Mariankirkon edessä, oli tekemässä lumitöitä. Sitten tajusin, että siinä oli kirkkoherra.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662358Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1802010Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.451985Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301698Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1081620Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1571335Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1881289Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251176- 80991
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9982