Meneillään on 2 tunnelihanketta Helsingin ja Tallinnan välillä. Anne Berner paljasti kuinka asiassa tulee käymään. Hankkeet yhdistetään niin, että julkinen raha sijoittaa ja yksityinen korjaa voiton.
Tunnelin päähän rakennetaan luxus asuntoja eliitille. Miksi valtio osallistuu?
Karhusaareen, mikä on putken lähtöpaikka ei ole saanut rakentaa. Omistus on ilmeisesti saatu oikeisiin käsiin, ja luonnonsuojelu ei ole enää tärkeää.
Suuri tunnelikusetus!
9
321
Vastaukset
- Lukiolaislikka
Tunneli on megaprojekti ja siinä liikkuu paljon rahaa. Ne, jotka pääsevät hankkeen toteuttamaan tulevat olemaan hyvin rikkaita. Putininkaveri rakensi sillan Krimille ja on miljardööri.
Kenestä tulee tunnelin avulla rikkaita? Minä tiedän, mutta tiedätkö sinä?- MafiaRikastuu
Vapaavuori, Häkämies, Suvi Linden, Berner, Holmlund ja näiden kaverit, joihin luketuvat kaikki poliisijohtajat. Ne em. porukka on valinnut omista kokoomuslaisista kannattajistaan. Kaikki yhtä ja samaa mafiaa. Myöhemmin mukaan liittynyt Sipilä, sekä ne jotka hanketta asiamiehinä hoitavat, rikastuvat myös. Asiamiehet on oltava jotta mafia ei pajastu.
Saas nähdä mitä kukaan journalisti uskaltaa tutkia ja julkaista, kun Imatralla 3.12.2016 ammuttiin kaksi lehtinasta ja poliitikko yhteen läjään. Vähän yli vuosi sen jälkeen kun Häkämiehen kanssa Kemira-kaupat tehneet Yaran johtajat tuomittiin Norjassa vankeuksiin törkeistä lahjonnoista, jotka tapahtuivat samaan aikaan Kemira-kauppojen kanssa.
- Sotilaspoliittinmerkitys
Tunneli Tallinnaan sekä myös ehkä tunneli Tukholmaan voi olla tärkeä sotilaspoliittinentekijä,niitten kautta on hyvä tuoda varusteita turvassa Venäjän koneilta jos sota syttyy ja pääsee myös karkuun jos tarve vaatii.
Karkuun minne? Suurten virolaisten tai ruotsalaisten taistelujoukkojen suojaan?
Ihmisen kannatta vähän miettiä ennenkuin kirjoittaa.
Venäjä hyökkää Suomeen vain ja ainoastaa, jos Suomi liittyy Natoon. Nato ei pystynyt estämään Krimin valloitusta, eikä pysty auttamaan Ukrainaa. Suomen käy kuin Ukrainan jos ryppyillään.
- beethooven
Saavat konnat helpommin halpaa työvoimaa taas tänne sitä Pönttövuoren tunnelia pitkin pitkästä aikaa. heh.
Karhusaareen Ei Espoo 1970-luvulla antanut rakentaa luonnosuojelullisista syistä. Saaren omistanut menestyvä rakennusyhtiö meni konkurssiin. Nyt ilmeisesti on löytynyt sopivampi omistaja, jos hanke etenee.
- Mopomies_maalta
Perneri haluaa upottaa tunneliin miljarditolkulla rahaa vaikka valitolla ei ole varaa edes aurata nykyisiäkään teitä.
- en_menis
Tunneli on vaarallinen.
Yksi terroristi saa sen täyttymään vedellä.
Pitkän tunnelin evakuointi myös esim. tulipalotilanteessa on vaikeaa. - niin-että-miksi
perempi olla useita ehdotuksia,kuin vain tollojen päättäjien 1-ainoa. näin saadaan myös älyllisiä tapoja ja ajatuksia asian tiimoilta.
tosin en käsitä, miksi tunnelia edes todellisuudessa tarvitaan. tehdäänkö siitä mamuille ja muille rikollisille vain suora polku suomeen?
mihin meillä tai tulijoilla on hoppu,kun tunnelia tarvii? aika on suure,joka EI LOPU.
laivat riittää,ne työllistää monella tapaa,tunneli ei tai vain 80-90% vähemmän ja on kallis kulkumuoto tunnelin pakkomaksujen takia.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5308937Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1606144Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3745203Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664749Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s984351Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664053SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853942- 921886
- 1031404
- 47969
