Jatkosodan aikaan saksalaisten kanssa tekemisissä olleet naiset olivat koviaa trokareita, kaikkea sai kahvista ja konjakeista alkaen kankaisiin ja vaikka mitä. Onko jotenkin hävetty tuomasta esiin suomalaisnaisten moraalin puutetta eikä ole paljon puheltu. Tiedän tämän kun ole kotoisin seudulta missä nixmanneja oli.
Vaiettu tieto tämäkin.
14
268
Vastaukset
- HelppoSelittää
Sota-aikana oli pula miehistä ja tavarasta. Kysyntä ja tarjonta kohtasivat. Saksalaiset osasivat käyttäytyä ja heillä oli komeat uniformut!
- Avaus-on-pötyä
Saksalaisten kanssa tekemisissä olleista naisista on montakin tutkimusta. Varmaan ne elintarpeita, viinaa ja rahaakin sai, mutta tuskin merkittäviä määriä. Eiköhän se enimmäkseen mennyt omaan ja lähipiirin käyttöön.
- köyhänä-aloitti
Kotipuolessa yksi nainen oli ollut tunnettu trokari jolta sai mitä vaan. Jos ei heti niin sanoi "minä järjestän". Sodan jälkeen perusti rahoillaan yrityksen joka sekin tuotti hienosti.
- ketaleen_ikiliikkuja
Eiköhän taas kyseessä Ketale huippusalaisten tietojensa kanssa...
No, miten haluat asian esiin tuoda? Tuomitaan nuo vaikeina aikoina moraalisesti kyseenalaisia tekoja tehneet? Ok, sopii. Hyi niitä muutamia.- puolusta-vaan
Taidatkin puolustella sinulle hyvinkin tuttuja naisia ?
- KetalettaKuumottaa
Entä itse? Haluatko jälkikäteen tuomita kaikki ne naiset, jotka panivat sota-aikana piparit kiertoon? Ei aihe ole mitenkään vaiettu, mutta otat itsellesi suuren urakan!
- ketaleen_ikiliikkuja
puolusta-vaan kirjoitti:
Taidatkin puolustella sinulle hyvinkin tuttuja naisia ?
Et ihme ja kumma taaskaan ymmärrä lukemaasi...
- rahasta-tekivät
.....Tuomitaan nuo vaikeina aikoina moraalisesti kyseenalaisia tekoja tehneet?...
Pitääkin tuomita koska kaikki naiset eivät sortuneet tuollaiseen prostituutioon vaikka aika moni sortui. - YksinäisyytesiNäkyy
Niinkö? Yleensä tuota kutsutaan nimellä seurustelu! Toisin sanoen tapaillaan, vietetään aikaa yhdessä ja jaellaan pieniä lahjoja puolin ja toisin!
Ilmeisesti sinä et ole sellaista koskaan kokenut ja kaikki naissuhteet perustuivat rahaan? - mitä-jaeltiinkaan
YksinäisyytesiNäkyy kirjoitti:
Niinkö? Yleensä tuota kutsutaan nimellä seurustelu! Toisin sanoen tapaillaan, vietetään aikaa yhdessä ja jaellaan pieniä lahjoja puolin ja toisin!
Ilmeisesti sinä et ole sellaista koskaan kokenut ja kaikki naissuhteet perustuivat rahaan?----Toisin sanoen tapaillaan,--
Juuh, tosiaan "tapailtiin".
----- jaellaan pieniä lahjoja puolin ja toisin!---
Pienistä lahjoista ei riitä myyntiin asti kuten trokareilla oli ja mitä "lahjoja" tarkoitat köyhien suomalaisnaisten jaelleen.
- Kkljsxw
Siellä on taas joku ikänsä puuttessa elänyt ja osattomaksi jäänyt siveyden sipuli tuskailemassa sitä kun muut ihmiset ovat toteuttaneet biologista viettiään jopa sota-aikoina.
Ihmisiä vain sattuu silloin tällöin ja vaihtelevasti panettamaan, ja kun noina aikoina oli kotirintamalla paitsi puutetta nuoremmista miehistä, myös miltei kaikesta muustakin, niin kummakos tuo jos tavara vaihtui toiseksi. - Kkljsxw
Kristillishurskaat pillupoliisit heräsivät jo varhain aamulla puolustamaan suomalaisen naisen moraalia sota-aikana, jolloin ihmisten tappaminen on paitsi sallittua, jopa pakollista.
Jos Suomessa olleiltta saksalaisilta saatiin lisää kulutuselintarvikkeita ja muita kansalaisten tarvitsemia hyödykkeitä, niin kovin raskauttavalta rikokselta tuo ei sodan kokonaisuudessa näytä, mutta saahan tikustakin asian.
http://www.jyrkinen.fi/historia/salakauppa.html - Rahat.pois
Eihän trokarit pelkästään naisia olleet, sitä harrasti iso joukko saksalaisten kanssa tekemisissä olleet.
Sakut myivät tai vaihtoivat tavaraan erityisesti alkoholia.
Saksalaisten myymä alkoholi oli kalliimpaa, kuin mitä suomalainen valtionviina, mutta valtionviinaa oli oli vaikeasti saatavilla.
Saksalaisten tulo oli mahdollisuus myös maksullisille naisille, saksalaiset maksoivat hyvin.
Suomalaiset sotapoliisit pyrkivät estämään ns. huonomaineisten naisten kanssakäymisen saksalaisten kanssa, tarkoituksena oli kansallisen moraalin säilyttäminen. - Anonyymi
Se oli sen ajan maksullista lempeä mitä nykyään sanotaan prostituutioksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 213600
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu303413Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt503371Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka513045Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1222849Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod212608Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1142332MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142145Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281737IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk1341370