Uskomatonta miten venäläiset trollit riehuvat tällä osiolla tuottaen disinformaatiota ja herjaten poliitikkoja.
Tällainen toiminta ei todellakaan edistä Suomen ja Venäjän välisiä hyviä suhteita vaan turmelee niitä. Näiden trollien menettely on vihamielistä ja vahingollista.
He ovat samalla parhaita myyntimiehiä Naton suhteen kuten myös Putin omilla uhkailevilla ja hyökkäilevillä toimillaan. Ei pidä ihmetellä jos valtio toisensa jälkeen kääntyy Naton sotilaspuolustusliiton suuntaan ja hakee sieltä lisää turvallisuutta Venäjän aggressioita vastaan.
Trollit mekastavat
4
151
Vastaukset
- wlwlöw
Venäjä on suuri maa, joten sinne mahtuu paljon kaikenlaista. Putin haikailee tsaariaikoja, mutta historiankirjansa lukeneena tietää että useimmet niistä tapettiin. Siksi hän on perustanut omaa henkeään ja politiikkaansa suojelevan sisäisen armeijan. Siihen kuuluu myös laaja trolliyksikkö. Hybridisota on jo aloitettu, Suomessa asuva Johan Backman on yksi monista Venäjän takalinjoissa touhuavista sisseistä. Hänen toimensa tunnetaan, mutta toisin kuin Venäjä, Suomi on sivistysvaltio, joten häntä ei voida vaimentaa niin kuin Venäjällä Putinin arvostelijat vaiennetaan.
Suomi liittyy Natoon lähitulevaisuudessa. N-liitto tai Venäjä ei ole hyökännyt koskaan Nato-maahan. Eikä hyökkää. Venäjälle öljy- ja kaasutoimitukset ovat välttämättömiä. Suomelle ei ole haittaa siitä, että Venäjä rakentaa rajoilleen lisää ohjusasemia ja sotilaslentokenttiä. Onhan NL- ja Venäjä ollut kaiken aikaa Suomen ilmatilassa uhoamassa ja härkkimässä.
Kynnys hyökätä jonkin keksityn syyn vuoksi Nato-maahan on Putinilaisille liian korkea. Onhan venäläisilläkin sentään järkeä, vaikka sitä nykyisin hallitaan Putinin politiikalla.- entinen_sotilas
tästä on juuri kysymys.
Putinin aikakausi lähenee loppuaan. Trollienkin olisi syytä vähän katsoa eteensä vaikka nyt vielä saavatkin palkkaa Venäjän hallinnolta vihan ja valheiden levittämiseen. Vähän ajan kuluttua ryhdytään kyselemään kuka on tehnyt mitä ja häkki heilahtaa sielläkin kun hallitsija vaihtuu.
- wlwlöw
Entinen sotilas seuraa maailmanpolitiikkaa. Venäjällä on fiksuja, humaaneja ja hyvin koulutettuja ihmisiä, jotka yksilöinä ovat samanlaisia kuin muutkin fiksut ja kokonaisuutta ajattelevat. Sitten on se dktaattori, jonka aika loppuuu aikanaan. Jos tilalle "valitaan" samanlainen voimapolitiikalla pelaaja, niin alkaa tapahtua, koska nykyisen tyypiseen sisä- ja ulkopolitiikkaan kyllästeyneitä on silloin Venäjällä muutama miljoona enemmän. Vaatisi siltä uudelta tsaarilta melkoista rohkeutta olla kuuntelematta johtamansa maan kansaa.
Isänikin oli entinen sotilas. Sai talvisodassa kranaatin sirpaleen päähänsä, mutta ei kuollut. Hän ei vihannut Suomeen hyökänneitä naapureita vaikka invalidisoituikin puoliksi työkyvyttömäksi. Hän sanoi, että naapurin pojat tekivät vain sen mitä heidän pomonsa olivat käskeneet. Hän oli poliittisesti oikeistolainen. Itse olin "sotilas" vain 11 kuukautta, ja reservissäkään en enää 72-vuotiaana ole.- entinen_sotilas
Juuri näin.
Venäläiset ovat pääsääntöisesti fiksuja lämminsydämisiä ihmisiä mutta epäonnekseen saavat kerta toisensa jälkeen kauhistuttavia tyranneja johtajikseen aiheuttaen valtavasti tuskaa ja kärsimyksiä. Demokratia on siellä vielä niin alkutekijöissään eikä heillä ole kokemusta sen tarjoamista mahdollisuuksista joten kestää vielä aikaa ennenkuin se alkaa toimia kansan eduksi. Niinpä tyrannit ottavat minkä saavat kun ei kukaan uskalla panna vastaan. Käytetyt keinot ovat aina sieltä kovimmasta päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22214806
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m192189Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381873- 1371242
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951220- 221100
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30892- 73775
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80713Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80698