Uutta Uuden maailman käännöstä ei jaeta ihan kaikille

Haaratoimisto on taas lähettänyt ilmoituksia seurakuntiin. Joulukuun ilmoituksissa oli viisi eri aihetta. Yksi aihe liittyi uuteen Uuden maailman käännökseen. Ilmoituksessa mainittiin, että uusi raamatunkäännös annetaan vain niille, jotka arvostavat Raamattua tarpeeksi. Esimerkiksi edistyville raamattukurssien oppilaille uusi käännös annetaan.

Haaratoimiston ilmoituksessa oli raamatunkohta, jonka perusteella ihmiset voidaan jakaa kahteen luokkaan. Niihin, joille uusi käännös voidaan antaa ja niihin, joille sitä ei anneta. Jehovan todistajan tulisi voida luokitella jotkut ihmiset "koiriksi" tai "sioiksi", kuten ilmoituksessa mainitussa raamatunkohdassa kerrotaan. Joku "maailman ihminen" toki voi kokea tämän loukkaavana.

https://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s1018.html

15

309

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rakkausraamattuun

      Kiitos tiedosta.

    • vierestä

      Tämä on jälleen JP:n tapa herättää epäilyksiä. Olitko kokouksessa? Et varmaankaan.

    • rsd73

      Miksi antaa yleensäkään kellekkään sellaista, jota ei arvosta. On sitten kysymys mistä tahansa asiasta. Tapaatko antaa jollekin sellaista, jota hän ei arvosta.
      Eikä ketään kutsuttu koraksi, eikä siaksi. JP:n omaa jargoniaa. Täytyy kylvää jotain ikävää ihmisten ihmeteltäväksi.

      • <<Eikä ketään kutsuttu koraksi, eikä siaksi. JP:n omaa jargoniaa.>>

        Väitätkö, että seurakunnissa luetuissa ilmoituksissa ei olisi mainittu Matteuksen "koira ja sika" -kohtaa? Varmasti mainittiin. Joten tuo ei ole minun ajatukseni vaan haaratoimiston kirjeen anti. "Maailmallisia" ihmisiä ei arvosteta, heitä saa JT-kokouksissa vapaasti haukkua koiriksi ja sioiksi.

        Kuuntelitko itse ilmoitukset tämän viikon kokouksessa? Jos kuuntelit, tiedät, että Matteuksen "koira ja sika" -kohtaan viitattiin, kun arvioitiin sitä, kenelle voi antaa uuden käännöksen ja kenelle ei. Minä voin todistaa milloin vain tämän asian. Voitko sinä?


      • ihanselvää

        Raamatut ovat aika yleisessä jakelussa varsinkin netissä, samoin monet muutkin uskonnolliset teokset. Jos käännöstä jaetaan vain nyökyttelijöille, sillä koetetaan vaientaa kritiikki ja arvostelu.


      • e3ertgyhjnk
        JohanneksenPoika kirjoitti:

        <<Eikä ketään kutsuttu koraksi, eikä siaksi. JP:n omaa jargoniaa.>>

        Väitätkö, että seurakunnissa luetuissa ilmoituksissa ei olisi mainittu Matteuksen "koira ja sika" -kohtaa? Varmasti mainittiin. Joten tuo ei ole minun ajatukseni vaan haaratoimiston kirjeen anti. "Maailmallisia" ihmisiä ei arvosteta, heitä saa JT-kokouksissa vapaasti haukkua koiriksi ja sioiksi.

        Kuuntelitko itse ilmoitukset tämän viikon kokouksessa? Jos kuuntelit, tiedät, että Matteuksen "koira ja sika" -kohtaan viitattiin, kun arvioitiin sitä, kenelle voi antaa uuden käännöksen ja kenelle ei. Minä voin todistaa milloin vain tämän asian. Voitko sinä?

        Lue netistä jos se sua kiinnostaa. Sinunlaiselle arvostamattomalle koiralleko pitäisi antaa ilmaiseksi jotain niin arvokasta kuin uusi painettu Raamattu?


      • kirjoitukset-ei-raamattu
        e3ertgyhjnk kirjoitti:

        Lue netistä jos se sua kiinnostaa. Sinunlaiselle arvostamattomalle koiralleko pitäisi antaa ilmaiseksi jotain niin arvokasta kuin uusi painettu Raamattu?

        Miksi raamattua pitäisi arvostaa, sehän on ihmisten kusetukseen tarkoitettu teos.
        Kusipäät yleensä vetävät muita ihmisiä alta lipan ja vastuuttomasti saattavat nämä jopa hengen vaaraan satukirjan perusteella. Niinhän Jehovan todistajatkin tekevät.

        Sinulla on muuten aika erikoinen näkemys koirista, niitähän pidetään ihmisen parhaan ystävänä, ainakin länsimaissa. Painetun kirjan saaminen tai antaminen ei ollut tässä se pääasia vaan pyrkimys tukahduttaa arvostelu, jota todistajat tässä harjoittavat.

        Minulla on todistajien raamattuja hyllyyssä käyttämättömänä, en todellakaan tarvitse niitä lisää, enkä edes halua. Tehän vain valehtelette, myös raamatun kautta.


    • mainosvaltuutettu

      Matteus 7
      Lakatkaa tuomitsemasta, ettei teitä tuomittaisi. 2 Sillä tavalla kuin te tuomitsette toisia, tuomitaan teidät, ja sillä mitalla, jolla te mittaatte toisille, mitataan teille. 3 Miksi katsot roskaa, joka on veljesi silmässä, mutta et huomaa hirttä, joka on omassa silmässäsi? 4 Tai kuinka voit sanoa veljellesi: ’Anna minun ottaa pois roska silmästäsi’, kun omassa silmässäsi on hirsi? 5 Tekopyhä! Ota ensin hirsi pois omasta silmästäsi, niin sitten näet selvästi ja voit ottaa roskan pois veljesi silmästä.

      Raamattu on kokonaisuus ja jos sitä lukee tai lainaa 6 Älkää antako koirille sitä, mikä on pyhää, älkääkä heittäkö helmiänne sikojen eteen, etteivät ne tallaisi niitä jalkoihinsa ja kääntyisi ja raatelisi teitä. 7 Pyytäkää jatkuvasti, niin teille annetaan. Etsikää hellittämättä, niin te löydätte. Kolkuttakaa lakkaamatta, niin teille avataan. 8 Jokainen pyytävä saa, jokainen etsivä löytää, ja jokaiselle kolkuttavalle avataan. 9 Jos poikanne pyytää teiltä leipää, kuka teistä antaa hänelle kiven? 10 Tai jos hän pyytää kalaa, ette kai anna hänelle käärmettä? 11 Jos siis te, vaikka olette pahoja, osaatte antaa lapsillenne hyviä lahjoja, kuinka paljon ennemmin taivaassa oleva Isänne antaakaan hyvää niille, jotka pyytävät häneltä!



      ON hyvä muistaa että raamattu on koknaisuus ja paikan sieltä toisen tuolta ottaminen, ei ole sen tarkoitus.

      Aika tahditon ja todistajien ymmärrystä epäilevä ohjeistus hallintoelimeltä,
      varsinkin kun ei syvällisesti Raamattua ymmärtävät juurikin, jopa ulkoa muistaa yksittäisiä Raamatun jakeita, siinävaara on jos ei lue luvun koko ajatusta.

      • mainosvaltuutettu 6.12.2018 23:57

        <>Raamattu on kokonaisuus...><

        No kun ei ole, Raamattu on aikojen kuluessa ja sisällöstä riidellenkin muotoutunut kirja, jonka alkuosa on paimentolaisten eepos ja loppuosa yhden uskonpuhdistajan tarina, joka tarina kulminoituu katteettomaan lupaukseen.

        Raamatun UT:n viittaus hyödyllisiin kirjoituksiin on viittaus silloisiin kirjoituksiin, joka oli Septuaginta. Se sisälsi myös apokryfikirjoja, joita Jeesuskin lainasi, mutta nyt nuo UT:n ajan arvokkaat kirjat eivät kelpaa esimerkiksi Vt-seuralle. Kokonaisuus ei sanana kuvaa Raamattua yhtä hyvin kuin tilkkutäkki-sana.

        <>Aika tahditon ja todistajien ymmärrystä epäilevä ohjeistus hallintoelimeltä...><

        Hallintoelin edellyttää, että jehovantodistajilla ei ole omaa ymmärrystä, itsenäinen ajattelu kun on pahasta jehovantodistajille. Kyse ei siis ole tahdittomuudesta, vaan vaan massojen hallinnasta, eli arkisesti uskonnollisesta kultista.


    • JattaNiemi76

      Luopiot ei sitä saa. Luopiot nuolee näppejään taas. Luopioilla kaikilla on AIDS.

      • mainosvaltuutettu

        Jatta käytäthän suudellessa kondomia, että ei valtakunnan hymy tartu.
        Itse suutelin sisarta ilman ja nyt hymyilyttää.


    • HullutSäännöt

      Onko kukaan huomioinut sen asian että JT-läiset ovat rasisteja ja ihmisiä eriarvoistavia, mutta uskonnonvapaus antaa vapaasti luvan olla rasisti.
      Nykyään ihmisiä leimaillaan rasisteiksi vaikka ei olisi mitään aihettakaan ja jo isänmaalliseksi tunnustautuva on rasisti. Suomalaiseksi itseään kutsuva loukkaa jotain laittomastimaahantullutta ja joutuu siitä suomalaisuudestaan kärsimään rasistinleimalla.
      Tässä maassa on paljon nurinkurista ja täysin hölmöyttä kuin jossain hölmöläsadussakin oli.

    • Valitettavasti

      Mihin sitäpanettua versiota edes tarvitsee, jos se kerran on netissä!

      • Sätkäpaperiksi tai lemmikkikäärmeelle pehmikkeeksi.


      • rakkausraamattuun

        Inhoan mobiililaitteita ja luen aina kirjat perinteisinä kirjoina. No kyllä mä sen jotenkin perinteisenä versiona saan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      280
      10316
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      245
      6006
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5434
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      95
      5048
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      19
      3325
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      9
      2714
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2622
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2444
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2294
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      382
      2217
    Aihe