ketkä olivat ne urheat ihmiset jotka estivät terroriteon linja-autoissa ja säästivät monen ihmisen hengen?
missä lehdessä oli se erittäin iso uutinen kun minulta mennyt ohi?
missä lehdessä oli se erittäin iso uutinen kun minulta mennyt ohi?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Mihis ne muut keskustelut aiheesta katosi, eli tästä ei siis saa edes keskustella??
Miksi vain kyselette täällä, kysykää halla-aholta hän on sivarimestari ja hän tietää kaiken
eikös tämänlaajuinen terroteon estäminen olisi näkynyt joka lehden etusivulla ja uutisissa viikkokausia kuten turun tapauksessa?
Kutsuttava ensi vuonna Linnan juhliin.
varmaan pääsevät pelastusenkelit/-enkelittäret linnaan, semmoseen vähemmän komeaan tosin
ja vastaavasti nää apukuljettajat, 10 hengen paneskelujengi sekä muut vuoden aikana julkisuuteen tulevat yksittäisterroristit pääsevät sinne resitentin linnaan
mitään tietoa tekijöistä?
Ei vielä ole
Se oli Waltteri oli otettu edelliseltä pysäkiltä polkupyörällä kyytiin.
Iskeneet niiltä silimät ulos naamasta ja hamphaat kurkkuun!
Poliisi on vaitiolovelvollinen näistä. Vielä ei tiedetä mikä on näitä kohtaan nostettava rikossyyte. Harkinnassa on rasistinen toiminta tai liiallinen omatoiminen väkivällan käyttö.
Uhkana sakkoja tai ehdollista vankeutta 1-3 kk.
Kyllä se olisi pitänyt soittaa matkustajien poliisihelikopteri paikalle seuraamaan murhausbussia, josta olisivat laskeutuneet tikapuita pitkin linja-auton katolle tulkki ja diplomaattipoliisi, joka vetää rälläkällä reiän kattoon, pujahtaa sisään ja ryhtyy ystävällisesti tulkin välityksellä nauvottelemaan että josko et sinä herranterttuli ja henkihieveressä Lähi-Mesopotamian sisällissotatantereilta Suomeen saakka paljain jaloin nilkuttanut parka niin kauhean paljon sitä rattia kääntäisi väärään suuntaan
Totta puhut! Heistä olisi pitänyt julkaista sankarijutut lehdissä! Kuinka he toimivat nopeasti ja painoivat rikollisen ählyn lattiaan.
Psykologin lausunta siitä mikä on mennyt pieleen päänupissa, kun tuollaista terroritekoa on suunnitellut sekä siitä mikä saa ihmiset toimimaan sankarillisesti todellisessa vaaratilanteessa.
Kaarle gummerus tulee oikeuteen puolustamaan tätä musulmaania kuitaten muutaman sadantuhannen €:n palkkion valtion rahoista. Teon estäneet Suomalaiset matkustajat tuomitaan ehdolliseen vankeuteen ja suuriin korvauksiin. Näin toimii laki nykyään...
Vieläkö kansa muistaa nämä terroriteon yritykset? Onhan siitä jo aikaa, tapahtui kuitenkin jo... toissapäivänä!
Media on ainakin jo unohtanut, kuten Oulun lastenraiskuutalkootkin.
Nuo ovat niin mitättömiä asioita sen rinnalla kun nuo lasten joukkoraiskaajat ja terroritekojen yrittäjät pitävät suomalaisia rasiteina. Siinä on iso asia josta YLE näkee velvollisuudeksi jauhaa vähintään viikkoja.
Ilmeisesti kantasuomalaisia kun ei kunniamerkkejä yms olla järjestämässä,
no matulle kunnon korvaukset liiallisesta voimankäytöstä arvon kunnia viarasta kohtaan.
Kutsu ensivuonna itsenäisyyspäivänä linnaan niin tulee se linna reissu sillä kuitattua.
Oleskelulupa ja kansalaisuus olisi ihan OK
Niin, eikös nuo katastrofaalisten bussionnettomuuksien torjujat, jos ketkä ansaitse tasavallan presidentin myöntämän hengenpelastusmitalin. Onhan sellaisen saanut joku jonka pelastama uhri ei pelastunutkaan. Kuinkahan monen matkustajan hengen nuo rohkeat matkustajat pelastivatkaan?
Nyt kun tämä uusi terroristinen hyökkäystapa on avattu,
tulemme kuulemaan usein uutisissa, että bussikuljettajan sairauskohtauksen vuoksi
bussi ajoi tieltä tai toisen auton kanssa yhteen.