Sanna Ukkola: Mies vaietkoon seurakunnassa

mies.vaietkoon

Otsikon mukainen Ukkolan blogi YLE:n uutisissa tänään 7.12.2018 klo 06:45, käsittelee feministien julkista suhtautumista miehiin viime aikoina. Kannattaa lukea, liittyy vahvasti palstan aiheeseen.

Löytyy hakusanoilla: sanna ukkola mies vaietkoon seurakunnassa

5

1572

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • terävä.kirjoitus

      Terävä kirjoitus. Naisena ja feministinä se on lähes kokonaisuudessaan helppo alleirjoittaa. Joitakin pikku huomioita lukuunottamatta.

      Intersektionaalinen feminismi on epämääräinen ideologia joka harhaillut kauas alkuperäisestä feminismin ideasta. He eivät itsekään oikein tiedä miten ajattelevat. Ainoa asia mikä heillä on johtoajatuksena kaikessa on se että valkoiset ihmiset- pääasiassa valkoiset miehet mutta aika usein myös valkoiset naiset - ovat syyllisiä kaikkeen. Valkoiset intersktionaaliset feministit taas vaikuttavat alistuvan auliisti näkemään itsensä "etuoikeutetumpana" ryhmänä verrattuna ruskeisiin tyttöihin. Uhrius taas voi olla lähes mikä tahansa valkoisuuden ulkopuolelle jäävä ominaispiirre ihmisessä.

      Hyvä esimerkki oli Eva Tawasoli, intersektionaalinen feministi Sannikka & Ukkolan bäkkärillä.

      https://areena.yle.fi/1-50013819

      Sohvalla istui vierekkäin (hyvin tiiviissä ihokontaktissa) Atte Kaleva ja Muhis Azizi. Azizi edustaa juuri sitä patriarkaattia jota vastaan Tawasolin mamufeministinä pitäisi taistella. Ja kuinka ollakaan Tawasoli päätti Azizin sijasta vedota Kalevaan siinä kuinka valkoiset heteromiehet tai naiset eivät tee mitään pelastaakseen hänet oman kulttuurinsa patriarkaatin aiheuttamilta ongelmilta. Samaan aikaan vieressä istuu Azizi johon Tawasoli suhtautuu kuin mies olisi täysin epäolennainen henkilö hänen ongelmiensa synnyssä maahanmuuttajataustaisena feministinä.

      Epäjohdonmukaisuus ja puolueellisuus on todella räikeää näillä tyypeillä. Ei mitään kykyä objektiivisuuteen. Ovat vetäneet lokaan koko feminismin käsitteen.

      • ei.mitään.uutta

        Joopas joo. Vanha kunnon "maksamme velkaa" päivitettynä versiona.


    • SyrjitymmänSukupEdustaja

      Täysin feminisminomaista keksiä uusia itse asiaa hämärtäviä kikkailuita, jotta säilyisi oikeutus ajaa naisen aseman parantamista SUOMESSA.

      Koko asetelma romahtaisi rytisten jos pysyttäisiin itse asiassa.

      Listataan ne OIKEAT asiat, joissa naisen asema on huonompi ja vs. ne, joissa miehen asema on huomompi.

      Kun listat on tehty, voidaan helposti huomata, että huonmpiosainen sukupuoli onkin mies. That's it.

    • Anonyymi

      Se on tämä valkoisen miehen taakka , kaikkia pitää auttaa .

    • Anonyymi

      Fasistinen syylävittuintersektionalisti todellakin pyrkii aina vaientamaan, ahdistelemaan ja rajoittamaan vapautta. Näinhän se on pm:nkin laita.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7636
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7335
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5334
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4915
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4403
    6. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4395
    7. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4376
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4058
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3173
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2616
    Aihe