Indonesia, tuo takavuosien suharton valtakunta USAn suojeluksessa elää tänään kuulemma "demokratiassa".
No, se demokratia on USA:n tukema, Exxonin kaasukenttiä hyödyntävä ja ihmisoikeuksia polkeva aivan samaan tapaan kuin impperialistit toimivat rosvotessaan Etelä-Afrikkaa.
Toimintamalli on näet se, että ensin pystytetään nukkehallitus, sitten tulevat jenkkiyritykset, saavat nukkehallitukselta sotilaallista tukea ja ampuvat vastustajat.
Tätä kutsutaan suomettuneessa mediasssa "demokratiaksi".
Mutta minkäs sille voi, että olemma läpeensä ssss...s...............
No, se demokratia on USA:n tukema, Exxonin kaasukenttiä hyödyntävä ja ihmisoikeuksia polkeva aivan samaan tapaan kuin impperialistit toimivat rosvotessaan Etelä-Afrikkaa.
Toimintamalli on näet se, että ensin pystytetään nukkehallitus, sitten tulevat jenkkiyritykset, saavat nukkehallitukselta sotilaallista tukea ja ampuvat vastustajat.
Tätä kutsutaan suomettuneessa mediasssa "demokratiaksi".
Mutta minkäs sille voi, että olemma läpeensä ssss...s...............
Vastaukset 10
Vanhimmat
Missä vaiheessa Indonesian vaalisykliä USA on sabotoinut demokraattista äänestysprosessia?
Missä vaiheessa USA on vaikuttanut Indonesian demokraattisen hallituksen koostumukseen ja millä keinoin?
Onko Kiinassa nyt Suomen tukema nukkehallitus kun suomalaisilla yrityksillä on siellä tehtaita ja alihankkijoita?
Mietippä hiukan!
Impperialistit, nuo jenkit siis, olivat muka huolissaan Andei Saharovista Neukkulassa aikanaan.
Oltiin "huolissaan" Andrein ihmisoikeuksista. Andrei kun istui mukavasti vankilassa, mutta häntä ei koskaan kidutettu, kuten tehdään näissä em. "demokratioissa", saatikka sitten ammuttu.
Mutta näissä mainitsemissasi "demokratioissa" Indonesiassa, Kiinassa ovat jenkkiyritykset kilvan hyödyntämässä a) luonnonvaroja B) halpaa työvoimaa. Hallituksista riippumatta.
Se siitä vapaudesta. Mitä pääimpperialisti saarnaa.
Kiinankin kohdalla pitäisi olla voimassa talouspakotteet sen sijaan, että sinne kilvan jenkkiyrityksetkin tunkevat. Mutta näinhän he tekivät Apartheid-Etelä-Afrikassakin aikanaan...........
Indonesia haluaa itse myydä kaasua ja öljyä ulkomaille. Esiintymät löysi Mobil Oil Indonesia, nykyinen Exxon Mobil Indonesia.
98% indonesialaisista haluaa tehdä näin, ja heidän demokraattisesti äänestämänsä kansanedustajat ovat päättäneet että näin tehdään. Indonesia saa myynnistä tuloja noin 100 miljoonaa dollaria kuukaudessa, se on elintärkeää kehittyvän maan budjetille. "Impperialistista" salaliittoa ei ole.
Acehissa on kuitenkin pieni periahne vähemmistö, joka aloitti terrorismin "itsenäisyyden" saamiseksi sen jälkeen kun huomattavat öljy ja kaasu esiintymät löydettiin. Tämä 2% yrittää ajaa alueelleen itsenäisyyttä että pystyisivät perustamaan epädemokraattisen sultanaatin Acehiin.
Mutta vainoharhaisen mielesi tuotoksia on kyllä viihdyttävää lukea, niissä kun lennokas mielikuvitus ja salaliitonhakuisuus useimmiten korvaa täysin kaikki esillä olevat faktat.
Etpä tiedä demokratiasta mitään!
Voittajan on helppo hymyillä. Leveästi.
valtaa USA:n rahoituksella.
Siitä et pääse mihinkään.
Eikä demokraattisen valtion olemukseen kuulu sotilaat katukuvassa, vieraan vallan sotilastukikohdat (usa) ja sotilaat. "Stasi" -koneistosta puhumattakaan. Tiedäthän, jenkkien takapihalle alun perin lanseeraama "kuolemanpartiosysteemi". Monin verroin stasia pahempi juttu.
Tämän päivän suomettuminen yrittää pitää näitä asioita vain pinnan alla. Tsunami valitettavasti nosti tämänkin Indonesian piirteen näkyvästi esiin.
Amerikkalaisine sotilaineen, sota-aluksineen ja helikoptereineen, kovat piipussa.
"""Demokratiassa.......""""
Ai sekö on demokratiaa että yritykset, joiden asioista tavalliset ihmiset ei voi päättää, käyttävät demokraattisille instituutioille kuuluvaa valtaa? Hallitukset on pelkkiä rahavallan ohjaamia korruptiopesäkkeitä, ei ne suojele kansalaisia! Etkö todellakaan näe mitään ristiriitaa siinä että vaikutusvalta kerääntyy sinne minne varallisuuskin. Tervetuloa feudalismi ja orjuus jos toi meno jatkuu.
Demokratia ja vapaus on nykyään kaikkialla maailmassa poliitikkojen puheissa vain tyhjää onttoutta kaikuvia sanoja, joilla perusteellaan sotia ja taloudellista riistämistä. Ei missään, ei Suomessa, ei USA:ssa, ei Kiinassa, ei yhdessäkään maassa ja yhteiskunnassa ole todellista vapautta. Kaikkialla ollaan rahavallan alistamia.
Nykyjärjestelmä on tullut tiensä päähän, suurpääoma on kaivanut itselleen sellaisen haudan että sieltä ei ylös pääse. Ihmiset kaikkialla huomaa että niitä kusetettu jo todella kauan.
Suharto on vanha dementoitunut äijä joka on ollut jo 7 vuotta syrjäytettynä Indonesian johdosta eikä käske Indonesiassa yhtään mitään.
USA:lla ei edes ole sotilastukikohtia Indonesiassa! Lähimmät ovat Koreassa. Saksassa on sen sijaan kymmeniä, ja Saksa on täysin demokraattinen valtio. Indonesian katukuvassa ei ole amerikkalaisia sotilaita, ei ole stasi koneistoa, ei ole kuolemanpartioita. Indonesia on itsenäinen demokraattinen maa.
Indonesian omia sotilaita on joskus kadulla sen takia että maassa on suurehko ääri-islamilainen enemmistö joka piti virkatoimikelvottoman Gus Durin vallassa, ja on tehnyt terroristi-iskuja ulkomaalaisia ja etenkin amerikkalaisia kohteita vastaan viime vuosina, viimeiseksi kai Marriott hotelli.
Kirjoituksessasi oli kaikki päin persettä! Mediassa näitä mainintoja ei näe siksi että ne ovat mielikuvituksesi tuotetta, ei siksi että niitä salaliiton takia piiloteltaisiin.
Eihän Kiina edes ole demokratia.
Jos demokratia itse päättää ja valitsee myydä luonnonvarojaan monikansallisille yhtiöille niin silloin tämä on demokraattinen tahto, ei "monikansallisen yhtiön harjoittamaa riistoa".
Kerrotko millä lailla sinä omassa elämässäsi olet rahavallan alistama? Tämä kävisi varmaankin sairauskertomuksesta.
Kannattaisko ehkä hankkia tietoa kun kerran sulla vaikuttaa olevan netti käytössä ja näin ollen vapaa tiedonhankintamahdollisuus. Miksi luulet että valtamediassa on sellaisia uutisia kuin siinä on? Mikäköhän taho omistaa valtamedian? Kannattaisko ehkä ottaa selvää suuryrityksistä, pankkijärjestelmistä, kansainvälisestä rahaliikenteestä, tiedustelupalveluista, suuryritysten ja eri maiden päättäjien välisistä suhteista, tarkastella asioita hieman suuremmassa mittakaavassa että näkisit minkä takia asiat on niinkuin ne on?
Kirjoituksestasi päätellen olet kyllä kulkenut koko elämäsi silmät ummessa. Noh, tulevaisuus voi järkyttää siinä tapauksessa.