Avasin jääkaapin ja huomasin sen menneen rikki.
Lempeä tunne ilmaisi ajatuksiini :
Ulkona on kylmä , ruuat säilyvät kyllä ja saunan lattia soveltuu myös ruuan säilytykseen. Et tarvitse tällaisia laitteita ympärillesi jotka sitovat ja tuovat vääränlaista turvantunnetta.
Luovu siis niistä.
Enkä laittanut yhtään hanttiin...mieleeni ei ole tullut kertaakaan että ostaisin uuden tilalle...ei :D
Lempeä tunne ilmaisi ajatuksiini :
Ulkona on kylmä , ruuat säilyvät kyllä ja saunan lattia soveltuu myös ruuan säilytykseen. Et tarvitse tällaisia laitteita ympärillesi jotka sitovat ja tuovat vääränlaista turvantunnetta.
Luovu siis niistä.
Enkä laittanut yhtään hanttiin...mieleeni ei ole tullut kertaakaan että ostaisin uuden tilalle...ei :D
Vastaukset 7
Vanhimmat
25 asteen helteillä sitten muutit mielesi taas.
Toiveajatteluasi, kesällä syödään tuoretta kuten ennenkin.
Vedätkö maitosi suoraan lehmän utareesta.
En mutta sehän parasta olisi
Jääkaapistasi on varmaan pyhä henki karannut. Pyydä asentajaa laittamaan uusi, jos R134 käy.
Johannes M. on minusta kiintoisa tyyppi, tai siis lähinnä se, että hän on löytänyt Jeesuksen tai jonkinlaisen uskonsa avulla rauhan, luomua ja silleen.. Vaan mietin, entä kun pahat päivät tulevat? Tiedän, että Herra voi raamatun lupauksen mukaan täyttää kaikki omiensa tarpeet, ajasta ja paikasta riippumatta ja olen joskus itsekin aikoinaan tätä kokenut, mutta uskoni ja elämäni romahti ja terveyteni on pysyvästi mennyt, syistä, joihin en yksinkertaisesti itse olisi millään tavalla voinut silloin vaikuttaa, enkä voi tänä päivänäkään. Jumala olisi voinut vaikuttaa, joku uskova olisi voinut varoittaa tai rukoilla edes puolestani, mutta ei. Kaikki käänsivät selkänsä minulle. En käy srkssa enää, pääasiassa vihaan uskovia ja teeskentelijöitä, hyväosaisia ja kauniita ihmisiä, jollainen en enää itse voi olla. Miksi Jumala sallii tällaista niille jotka uskovat häneen ja kaikin tavin yrittävät elää hänen tahtonsa mukaan, on ainoa ajatukseni yhä kymmenenkin vuoden jälkeen tapahtuneesta ja tulee olemaan lopun elämääni jollei hän todella tee ihmettä. Kyllä minullekkin olisi kelvannut ituhippeily elämä ja omakotitalo jossa on maakellari, omalla saunalla oleva pihapiiri ja navetta jossa on elikot ja puutarha, josta hakea ravintoa ja kaivo josta saa vettä(mikäli kuivuus ei yllätä tai muu luonnonkatastrofi). Johannes jos elää tuonkaltaista omavaraista elämää, tiedoksi hänelle, että se ei ole kaikesta omaisuudesta luopumista, että jättää jääkaapin tarpeettomana pois, koska voi niin tehdä- siitä ei Jumalan silmissä irtopisteita tule yhtään sen enempää kuin sillekään joka ei yksinkertaisesti voi tuota valintaa tehdä omalla kohdallaan vaikka miten tahtoisi. On lapsia, on velvoitteita, ei olla kuin pikku jeesukset maanpäällä jotka tekevät milloin mitäkin ihmeitä ja levitoivat vetten päällä. Todellinen elämä on kovaa, se on HELVETIN kovaa ja kivat sulle, jos on niin ihanaa tuo uskossa olo. Monille muille uskovaisuus on tuonut mukanaan silkkaa helvetillistä kärsimystä maan päällä ja moni on henkensä uskostaan joutunut maksamaan, niin meinasi käydä myös minulle. Joten jos et todella ole valmis jakamaan omastasi eniten tarvitseville, mitä iloa sinun timoteiden kasvattelustasi kenellekkään on?
Otti sentään sen oksettavan wc pöntön profiilistaan pois.