vai vetikö?
Todennäköisesti Mara kuittasi ulkoministeriöstä kovat palkkiot.
Todennäköisesti Mara kuittasi ulkoministeriöstä kovat palkkiot.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
perusteella olet keskustalainen, joka et ymmärrä rauhanneuvottelusta mitään.
Ahtisaari on edennyt ihan niinkuin on pitänytkin.
Nimimerkkisi viittaisi mieheen, joka suhtautuu vihamielisesti "alempirotuisiin" ja on erään suomalaisen pitkän mitättömän sössön isä.
Kertoisitko, Tapio, kuka oli aloiteentekijä noissa neuvotteluissa.
Annetaan kunnia sille, kenelle se kuuluu.
Ja arvioidaan neuvotteluja ja neuvottelijoita sitten kun niistä on jotain tuloksia.
Hirveä paatos ja tarve osoittaa kaikki muut
paitsi sössöt vääräuskoisiksi.
Hakeudu hoitoon ajoissa!
Miksi Suomen on tärkeää juuri osallistua toisella puolen maapalloa olevaan kiistaan. Maksaa siitä valtion kukkarosta Ahtisaarelle miljoonia euroja. Onko järkeä. Miksi juuri Ahtisaari siihen valittiin-sossujen ansiosta. Ei Ahtisaari ole mikään supermies - tavallinen tallaaja - joka on päässyt sossujen nosteena ylemmäksi. Sossut ovat häikäilemättömästi käyttäneet valtaansa näissä nimittelyissä. Ei Suomen tarvitse mainetta saada. Ahtisaarella on omat etunsa mitä hän hakee. Ei hän välittänyt suomalaisistakaan presidenttinä, kuten ei nyt Halonenkaan. Vain YK kiinnostaa ja maailma. Mitä hemmetin maailman valloittajia nämät luulevat olevansa. Kalliita henkilöitä Suomen valtiolle. Sossujen häikäilemättömyys saa riittää. Sossut ovat pettäneet kansan.
aloitteentekijä. Sillä sinänsä ei varmaan ole merkitystä, vaan sillä, kenet on valittu. Ja valinta kohdistui Ahtisaareen, jolla kaikilla mittareilla mitaten on suomalaisista parhaat edellytykset toimia sovittelijana pitkässä prosessissa.
Olen samaa mieltä, että vielä ei ole edellytyksiä arvioida tulosta. Toivoa sopii Indonesian kansan kannalta, että neuvottelut johtavat myönteiseen ratkaisuun. Epäonnistumistakaan ei voida panna kenenkään "tiliin". Se on aina mahdollista kun on kyse rauhasta. Suomikin taisi neuvotella rauhansopimuksesta kolme kokonaista vuotta.
toivon ettei tautisi pahene. Yksi vakava oire on kuitenkin omissa sanoissasi ja se tauti tuntuu olevan pahenemassa. Sinun hoitoosi ei ole lääkitystä
> "aloitteentekijä. Sillä sinänsä ei varmaan ole merkitystä, vaan sillä, kenet on valittu."
Toistaiseksi on tuloksia olemassa vasta aloitteentekijän osuudesta. Hän saattoi kiistan osapuolet neuvottelupöytään. Ahtisaari valittiin koska osapuolet uskoivat hänen kykenevän sovittelemaan kiistan. Toistaiseksi kyky on vasta uskon asteella, ja aika näyttää, oliko uskolle katetta.
Annetaan kunniaa vasta suoritetusta työstä. Tässä tapauksessa siis aloitteen tekijälle.
Mutta minusta näyttää siltä, että yrität kaapata senkin kunnian Ahtisaarelle. Onko tuollainen "ansiottoman arvonnousun" kaappaaminen vain sinun oma vai yleisemminkin sdp-taustaisissa yhteisöissä noudatettava menettelytapa?
on paikkansa pitämätön.
Martti Ahtisaari ei ole saanut palkkiota.
Jos näin on.. otan takaisin äskeisen. Saako hän sitten mitään korvauksia tai hänen toimistonsa.
Martti ei tee mitään ilmaiseksi.
Martin taksamittari alkaa raksuttaa viimeistään siitä hetkestä kun sanotaan "päivää" tai puhelimen luuri nostetaan.