Yksi.uskis toivottaa Hyvää Joulua ja vetäytyy väliaikaisesti

Hei kaikille!

Nyt on jo alkanut Jeesuksen syntymäpäivän juhlan odotus. Joulu on aina ollut minulle erikoisen hienoa aikaa, oli lunta tai ei. Minä rakastan Joulua ja Jeesusta erityisesti. Haluan loppuvuoden ajaksi keskittyä oleelliseen, eli Raamatun sanan lukemiseen, omien lähimmäisten rakastamiseen, itsetutkiskeluun, rukoukseen, paastoon ja lepoon tietenkin.

Eli alan nyt pikkuhiljaa feidata osallistumista keskusteluihin tällä palstalla. Olen roikkunut täällä taas liian kauan. Luen varmaan vielä, jos joku vastailee. Palaan ehkä vastauksien kanssa asiaan aikaisintaan ensi vuoden puolella. Mutta juuri nyt tuntuu siltä, että pieni tauko voisi tehdä terää. On minulla kiireitä töissäkin, perheen ja harrastusten parissa.

Toivotan siis ihan kaikille, liberaaleille ja fundamentalisteille, suvaitsevaisille ja konservatiiveille, uskoville ja tosi uskoville, heteroille ja homoille, transsukupuolisille ja muusukupuolisille, ateisteille ja agnostikoille, ihan kaikille Oikein Hyvää ja Rauhallista Joulua ja Onnellista Uutta vuotta! Toivon kaikille Jumalan siunausta, rauhaa ja makoisia piparkakkuja. Olkaa kilttejä niin saatte paljon lahjoja.

9

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää Joulua sinullekin ja siunaukset.

      Meille enemmistölle Joulu on ihan muuta kuin syntymäpäivä Jeesukselle, joka ei syntynyt jouluna.

    • Hyvää Yulea.

    • Hienoa nähdä kristitty joka ARVOSTAA joulua eikä ole lähtenyt laitalahkolaisjätösten joulua kiroavaan, jehovantodistajamaiseen kiroustulvaan mukaan!

      Hyvää joulua!

    • kui2

      Rauhallista joulua!

    • Harmi, että poistut mutta siunattua Vapahtajamme syntymäjuhlaa sinulle ja läheisille ja siunausta elämääsi 🙏

    • serious

      Fundamentaalista Jeesuksen syntymäjuhlaa sinulle. Hyvä idea ottaa taukoa foorumilta. Siunausta sinulle.

    • Jouluna-Syntyi-Hän

      Jeesus on syntynyt 25. joulukuuta ja se voidaan tieteellisesti todistaa. Koskaan ei ole uskottu Jeesuksen syntymäajasta mitään muuta.

      • Muistanet väärin.
        25. joulukuuta Kaarle Suuri kruunattiin Rooman keisariksi.


    • niis.ku

      Hyvää ja Siunattua Joulun aikaa sinulle myös Yksi.uskis! Joulun vietto rakkaimpien lähimmäisten kanssa on niitä elämän hyviä ja tärkeitä hetkiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      180
      1939
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      945
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe