Mukava puhe vahoillislestaadiolaisperheisiin liittyen

8<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kyllä tietoinen, valittu lapsettomuus on tragedia sen valinneille. Lapset ovat lahjoja.

Äänestä
  • Niinhän sinä sanot, kuitenkin olet sitä mieltä, ettei yskinäiset naiset saa etsiä miestä vl-liikkeen ulkopuolelta perustaakseen perheen ja saadakseen lapsia.
    Heille lapsettomuus ei ole tragedia vl-liikkeen mukaan.

    1Äänestä

  • ihmettele kirjoitti:

    Niinhän sinä sanot, kuitenkin olet sitä mieltä, ettei yskinäiset naiset saa etsiä miestä vl-liikkeen ulkopuolelta perustaakseen perheen ja saadakseen lapsia.
    Heille lapsettomuus ei ole tragedia vl-liikkeen mukaan.

    Yksikseskös yskiskelet?

    Äänestä

  • Vl-liikkeessä ei olla kiinnostuttu yksinäisten vl-naisten ihmisoikeuksista, kyllä heilläkin on oikeus perheeseen ja lapsiin.
    SRK:n patut päättää, ketkä saavat mennä naimisiin, raamattu ei kiellä menemästä eri tavalla uskovan kanssa naimisiin. Kun kumpikin arvostaa toistensa näkemyksiä uskosta, yhteiselämä toimii ihan hyvin.

    Äänestä

Se että joku vl-uskon kieltänyt tyttö ja vl-uskon kieltänyt poika löytävät toisensa ja menevät naimisiin ni tämä ei oman käsityken mukaan ole niin paheksutta edes.

Äänestä

Höpöuskonnon kieltäjä on vain rehellinen itselleen.

Äänestä
  • No viimesellä tuomiolla sitten näkee mikä on ollut höpöuskoa ja mikä ei.
    Mutta joillakin on se väärinkäsitys että usko yksin pelastaa,Pitää saada myös armo.

    Äänestä

  • pohdinta kirjoitti:

    No viimesellä tuomiolla sitten näkee mikä on ollut höpöuskoa ja mikä ei.
    Mutta joillakin on se väärinkäsitys että usko yksin pelastaa,Pitää saada myös armo.

    Kaikki uskonnot on höpöä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Antero9 kirjoitti:

Kannattaa kuunnella.https://m.youtube.com/watch?v=_LQJVj_ptQg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu