Kertokaa olkaa hyvä

Miten Venäjä ja venäläiset ovat vaikuttaneet sinun arkielämään kielteisesti. Konkreettisia esimerkkejä nyt kaipailtaisiin.
Ei mitään yleisiä heittoja vaan arkielämän kokemuksia omalta kohdalta.
44249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 44

Vanhimmat

Ampuivat sotavankina olleen isoisäni .
Vievät äitini kotitalon Viipurista ja eihän viholliset koskaan voisikaan myönteisesti vaikuttaa näin se vaan on .

2Äänestä
  • Ja se tapahtui kun olit 0-vuotias. Kysyin miten venäläiset tai Venäjä on vaikuttanut sinun arkielämääsi. Sodassa kaatui minun ukki mutta se ei ole vaikuttanut arkielämääni.

    1Äänestä

  • Tatjana antoi minulle HIV:n vaikka annoin vastalahjana viidet sukkahousut:-(

    1Äänestä

  • PettääAina kirjoitti:

    Tatjana antoi minulle HIV:n vaikka annoin vastalahjana viidet sukkahousut:-(

    Juu, mutta vika ei ollut Tatjanan vaikka yrität syyn hänen viaksi asettaa. Mies kun pitää huolen omasta ehkäisystä toimiessaan huorien kanssa. Normaali venäläinen kun ei pimpettiä sinulle olisi edes antanut, ovat sen verran valikoivia.

    1Äänestä

  • PettääAina kirjoitti:

    Tatjana antoi minulle HIV:n vaikka annoin vastalahjana viidet sukkahousut:-(

    Minä puolestani annoin Tatjanalle kolme lasta ja nyt hän yrittää tyrkyttää niitä takaisin.

    1Äänestä

Suomenlahen hiekkarannoil lähel Viipurii lekoteltais suvun tiluksil. Laivatkii siet läht kaupunkii. Vajaa parikymment ol tietäpitkin matkaa. Kerkeshä hyö hieman assuu uuves talos, enneku tul ystävä ja sano et tää on nyt mei maata. Tät mie sanosi todelliseks ystävyydeks jot täytyy vaalia.

Äänestä
  • Kysyin miten venäläiset tai Venäjä on vaikuttanut sinun arkielämääsi.
    Ilmeisesti he eivät ole mitenkään vaikuttaneet vaikka heistä niin huonon kuvan jotkut palstalaiset haluavat antaa?

    2Äänestä

Minkälainen on normaali venäläinen ,sellainenko jo uskoo sokeasti valtaeliitin sensuroimaa ja hallitsemaa mediaa Venäjällä ja jos sitä vähänkin epäilee niin pampusta tulee ,se jos mikä tekee venäläisestä nöyrän valtaeliitiä kohtaan ja näinhän se oli jo Stalinin aikana .

Äänestä
  • Onko sinulla mitään kokemuksia venäläisistä, asioita mitkä olisivat haitanneet arkielämääsi?

    Äänestä

''Miten Venäjä ja venäläiset ovat vaikuttaneet sinun arkielämään kielteisesti''
No onko sinulla antaa yhtään niitä myönteisiä esimerkkejä, vai onko sellaisia edes olemassa?

Äänestä
  • Pitäisikö olla?

    2Äänestä

Ei mitään negatiivista. Kerran menin näyttämään yhdelle venäläiselle, että hei sinun autostasi vuotaa jotakin. Sitten ymmärsin, että se on ilmastoinnin kosteuden poistaja.

2Äänestä

Ei sitten yhtään huonoa kokemusta, vilkkaita tuntuvat olevan ihmisinä.
Lappeenrannassa ja Imatralla on kai enemmän niitä todellisia asiantuntijoita.

2Äänestä

Eipä ole muuta kuin positiivisia kokemuksia.
Erittäin ystävällisiä ja mukavia ihmisiä.

2Äänestä

Ainoastaan positiivisia.
Todella ystävällisiä ja vieraanvaraisia ihmisiä.
Joku taas joka ei tiedä mitään venäjästä koittaa kaivaa jotain negatiivista
esille.
Erittäin kivat kokemukset ja Pietari on kaunis kaupunki lomailla.
Paljon nähtävää.
Ja positiivisena puolena näen myös sen että venäjältä tulee paljon turisteja
suomeen. ostavat paljon tavaraa ja kaikenlaisia tuotteita.
se antaa työtä myös suomeen.
Aivan turhanpäiväistä koittaa kaivella negatiivisia asioita koska niitä löytyy kyllä riittävästi
kotisuomestakin.
Sen verran on tullut vierailtua venäjällä että voi sanoa että on todella
vieraanvaraisia ihmisiä ja todella ystävällisiä.
Ne jotka muuta sanoo ei oo koskaan käyneet eikä tiedä mitään siitä.
Tuskin tarjoot yösijaa ja ruokaa yms jos tulen luoksesi yllättäen vierailulle ja
vieläpä tavallaan tuntemattomana ihmisenä.
Venäjällä ei vierasta haluta päästää lähtemään ennen kuin on syöty jne.
Siinä sulle negatiivisia asioita.

2Äänestä

Miksi tällä NATO palstalla keskustellaan joistakin venäläisistä ,kun keskustelun aihe pitäisi olla tulevan NATO tysjäsenyytemme sujuva toteuttaminen .

Äänestä
  • En tiedä mutta aikaisemmin joka toinen aloitus koski venäläisiä joten yritin nyt ymmärtää miksi:)

    1Äänestä

  • Se on totta ,miten Venäjä jä meidän NATO jäsenyytemme muka kuuluvat yhteen .

    Äänestä

  • UteliasKysyy kirjoitti:

    En tiedä mutta aikaisemmin joka toinen aloitus koski venäläisiä joten yritin nyt ymmärtää miksi:)

    Venäläiset ovat pääosin mukavia ihmisiä, vieraanvaraisuutta riittää meille suomalaisillekin.

    1Äänestä

  • Toispäin kirjoitti:

    Se on totta ,miten Venäjä jä meidän NATO jäsenyytemme muka kuuluvat yhteen .

    Natoa perustellaan joillakin ryssillä?

    Äänestä

Venäläiset ovat yleensä mukavia ihmisiä, mutta en pidä heidän presidentistään. Sama koskee amerikkalaisia. Tämä on ihan turha kysymys tällaisenaan.

Venäjä on epävakaa, diktaattorin hallitsema kleptokratia ja koska se sijaitsee ikävä kyllä naapurissamme, meidän tulisi kuulua Natoon. Ei kahta sanaa tästä.

Ensin Ukraina, sitten Suomi.

2Äänestä
  • Oikeaan osunut kommenti ,näin se on

    1Äänestä

Veivät suvun talon ja tilan. Varkaat. Karjala kuuluu Suomelle.

1Äänestä

Venäjä ja venäläiset haluavat olla suurvalta väärällä tavalla. Laajentamalla laittomin voimatoimin Venäjän aluetta . Tämä herättää tietenkin vihaa Venäjän naapurimaissa.

Suurvalta voisi olla myös hyvällä tavalla. Kehittämällä olemassa olevaa maata niin että ulkomailla alettaisiin ihailla Venäjää ja ottaa siitä mallia.

3Äänestä

Suomessa on henkilöitä jotka sanovat pitävänsä Venäjästä ja venäläisistä mutta nämä henkilöt asuvat kuitenkin Suomessa.


Eli todellisuudessa pitävät enemmän Suomesta.

1Äänestä

Tekisi mieli sanoa että Venäjä on paska maa ja venäläiset suuria paskiaisia, mutta jääköön sanomatta.

2Äänestä
  • Oletko jäänyt venäläisten koukkuun? He ovat tehneet sinulle todella inhottavan tempun.

    Äänestä

17 miljoonan neliökilometrin laajuisessa maassa valta-aate on maan alueen laajentaminen ?????

3Äänestä

Että mitenkö vaikuttaneet kielteisesti, no siten, että luen tätäkin ketjua tällä hetkellä.

2Äänestä

Nyt on jo niin liikuttavaa, sama peikko ja toista kymmentä eri nimimerkkiä kertomassa kuinka mukavia ne venäläiset oikein onkaan.
Ehkä sitten selität miksi koko maailma niitä venäläisiä sitten vihaa?

3Äänestä
  • Ei koko maailma Venäjää vihaa. Sinä ja kaltaisesi vajakit vain USA:n vajakkien rinnalla samanarvoisina.

    Äänestä

  • arvottomat_paskiaiset kirjoitti:

    Ei koko maailma Venäjää vihaa. Sinä ja kaltaisesi vajakit vain USA:n vajakkien rinnalla samanarvoisina.

    Olet oikeassa, kaikki eivät vihaa. Minäkin olen kuullut, että Keski-Afrikassa ent. Zairen viidakossa asuu eräs eristäytynyt heimo, joista osa ei osannut sanoa vihaavatko venäläisiä, sillä he eivät osanneet sanoa keitä venäläiset ovat.

    3Äänestä

On venkuilla yksi ystävä Venetzuela.

2Äänestä

Venäjässä ja venäläisissä ei ole mitää vihattavaa, nyt pitää nähdä että Suomen poliittinen ilmasto on 30-luvulta, siis palannut sinne.
Nyt keksitään syitä vihata ja sen totta vie saamme nähdä hyvin ikävinä asioina.
Suurlähettiläs oikoi suurimpia valheita ja ainoastaan toivoi suoraa diplomatiaa, mutta mitä tekee valemedia päivittäin?
Puhutaan hybridivaikuttamisista, mutta avatkaapa silmänne ja korvanne, mistä sitä lopultakin suolletaan?

Äänestä

Venäjä miehitti minulta laittomasti Krimin ja rakensi minulle laittomasti Kertsinsalmen sillan. Venäjä myös puuttui laittomasti Usan presidentin vaaleihin. Puhumattakaan siitä että Putin varasti minulta Venäjän kansallisomaisuuden.

1Äänestä

Vielä ei nämä ystävälliset venäläiset eivät ole vaikuttaneet arkielämääni mitenkään ,mutta pian alkaa vaikuttamaan koska Suomi on liittymässä puolustusliitto Natoon ja minä ja muut NATOa vastustaneet muutamme Venäjälle kaltaisemme seuraan .

Äänestä

Särkivät samsoniten lukon kun rajaryssäntrollit yrittivät löytää jotain kiellettyä ainetta mitä kuskasin Venäjältä Suomeen.

Vittu, olin töissä siellä ja mulkerot alkoi vittuilemaan. Mitään ylimääräistä ei löytynyt samsonitesta ja ryssät särki laukun.

Vakuutus korvasi :) Otin isomman laukun.

1Äänestä

Lentävät sotilaskalustollaan rajojemme sisäpuolelle siten, että pitää lähettää hävittäjiä tarkastuslennoille. Vaikuttaa siis suoraan lompakkooni, koska maksan veroissa oman porukan lentopetrolit.

Ja: Kyllä, loukkauksia on tapahtunut myös muiden kuin venäläisten toimesta, joskin määrällisesti vähemmän.

Vaikuttaa myös turvallisuudentunteeseen ja vastavuoroisuudelliseen kunnioitukseen. Vrt: kuinka paljon suomalaiset hävittäjät lentävät oikeudetta vieraiden valtioiden ilmatilassa?

Tässä kaipaamaasi konkretiaa.

2Äänestä
  • Nuo ilmatilaloukkaus asiat ovat sellainen aranpuoleinen ja Suomalaisille vähän nolo asia.

    Tämä on sellainen hankala kysymys. Kun nuo ilmavoimiemme lentäjät haluavat lentää Suomen synkiltä savolaiskeskittymän perukoilta Suomenlahdelle niin helevetin kalliilla monimoottorisilla hävittäjäkoneilla, aseistautuneina KAMERALLA. Nyt ne halluaisivat valokuvauskoneiksi maailman kalleimman hävittäjä/pommittajan F-35:n.

    Nuo tunnistuslennot voisi hyvin hoitaa dronella. Katapulttilaukaisu Suomenlahden rannalta merivartioasemalta ja laskuvarjolla takaisin lähtöpaikkaan. Halvat hankinta ja käyttökustannukset. Nopeita käyttää. Niitä kun saa nykyään suihkumoottoreilla varustettuinakin.

    Äänestä

  • Järkeistetään_toimintoja kirjoitti:

    Nuo ilmatilaloukkaus asiat ovat sellainen aranpuoleinen ja Suomalaisille vähän nolo asia.

    Tämä on sellainen hankala kysymys. Kun nuo ilmavoimiemme lentäjät haluavat lentää Suomen synkiltä savolaiskeskittymän perukoilta Suomenlahdelle niin helevetin kalliilla monimoottorisilla hävittäjäkoneilla, aseistautuneina KAMERALLA. Nyt ne halluaisivat valokuvauskoneiksi maailman kalleimman hävittäjä/pommittajan F-35:n.

    Nuo tunnistuslennot voisi hyvin hoitaa dronella. Katapulttilaukaisu Suomenlahden rannalta merivartioasemalta ja laskuvarjolla takaisin lähtöpaikkaan. Halvat hankinta ja käyttökustannukset. Nopeita käyttää. Niitä kun saa nykyään suihkumoottoreilla varustettuinakin.

    Droneilla ei vain sitten tarpeen tullen pudoteta venäläisiä hävittäjiä kuten F-35:lla.

    1Äänestä

Lidlin kassalla jouduin odottamaan minuutin kun edellä oli venäläinen, joka osti paljon.

Äänestä

Venäläiset turisteina Lapin hiihtokeskuksissa ovat pelkkiä moukkia, etuilevat hiihtojonoissa, kävelevät hiihtoladulla, käyttäytyvät epäkohteliaasti yleensäkin.
Venäjällä ei voi luottaa busineksissa mihinkään, kiilapojaksi voi tulla valtio tai sitten paikallinen mafia, jolloin ei auta kuin maksaa suojelurahaa tai jättää liiketoiminta siihen. POliisiin ei voi luottaa Venäjällä, paitsi lahjomalla.

Äänestä
  • Moni turistikohde menee suorastaan pilalle. kun venäläisiä saapuu öykkäröimään. Ne on tottuneet siihen, että joka paikassa pitää olla röyhkeä ja etuilla.

    Äänestä

Vuosi 2018 lähenee loppuaan, ja ihmiset ympäri maailmaa varautuvat seuraavaan hankkimalla kalentereita. Niin myös Japanissa, jossa seinäkalentereiden ykkösnimeksi on noussut Guardianin mukaan yllättävä hahmo: Venäjän presidentti Vladimir Putin.

Yksinoikeus Putinin kuvista koottujen seinäkalentereiden myyntiin on paikallisella Loft-kauppaketjulla. Ketjun mukaan syyskuusta lähtien myynnissä olleet Putin-kalenterit ovat käytännössä koko ajan ohittaneet paikallisten julkkisten kalenterit myyntitilastoissa kaikkialla maassa.

Japanilaiset osaavat irrotella, miksei myökin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


UteliasKysyy kirjoitti:

Miten Venäjä ja venäläiset ovat vaikuttaneet sinun arkielämään kielteisesti. Konkreettisia esimerkkejä nyt kaipailtaisiin.
Ei mitään yleisiä heittoja vaan arkielämän kokemuksia omalta kohdalta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu