No en minäkään.
Äänestätkö demareita?
vaalivoitto.kok
15<50
2Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
SDP on ehkä kaikkien aikojen surkein puolue. Jopa persutkaan ei ole yhtä surkea joukko.
Johtavat galluppeja joten pidähän pienempää suuta
Yhdenkään gallupin perusteella ei ole valittu ainoatakaan kansanedustajaa Suomessa eduskuntaan. Joten pidäpä pienempää ääntä.
Kokoomustrolli taas ylitöissä?
Komppaan, vaikka en voi peukuttaa.
SDP puolustaa rakenteellista korruptiota ja siten kantasuomalaisten ihmisoikeuksien rikkomista.
Ääni demareille on ääni maahanmuuttajien puolustamiselle!
Ei koskaan ääntä vihervasemmistolle, eikä varsinkaan Demareille.
Antti Rinne pääministerinä on pahinta mitä Suomelle voisi tapahtua.
Pahin on jo nähty ja se tapahtuu juuri nyt.
Demareista on jääny viime aikoina eniten kusettajia kiinni:DD
Häviää vain Kokoomukselle ja Kepulle.
Sipilä ja kepulit
Leikkaukset vain köyhille. Verovarat maataloustukiin ja yritystukiin. Rikkaille kauppialle sijoitettaviksi ulkomaille veroparatiiseihin pois suomen kansantalouden kulutuksesta.
Ei panosteta työllistämiseen vaan kaikkivoimavarat suunnataan ihmisten olon kurjistamiseen ja taas siirtyy verovarat määrätyille yrityksille jotka konsultoivat miljoonilla .
Kokkarit ha kepuli yrittää täällä peloitella sdp stä. Mutta kun rinne ei ole mitään vielä tehnyt .
Luvannut vaan poistaa sipilän kurjistus lait.
Sipilän teothan on jo taputeltu.
Pelkkää tulon siirtoja köyhil y ä rikkaille.
Sdp on taistelllut aikanaan. meille 5 päiväisen ja 8 tunnin työviikon jota nykyään sipilät yrittävät vesittää ns. Paikallisella sopimisella.
Hallituksen tehtävä on edistää työllisyyttä, nämä koittavat
edistää työttömyyttä. Yrittäjä voi palkata työntekijän vuokrafirman
kautta nykyäänkin, joten mitään pelkoa ei ole etteikö tästä pääsisi eroon.
Tämä on vain Sipilän tuttua sekoilua, jolla saatiin sote unohtumaan
Sosiaaliturvasta,työttömyysrahat,lapslilisät,leskeneläkkeet yms. pitäisikin tehdä vapaaehtoiseksi,miksi siinä pidetään kaikki väkisin ja he jotka ottaa sen rahoittaa ja kerää rahaa omalle valtion tilille?
Muilta voi tietysti veroprosenttia laskea mutta tiukan paikan tullen ovat sitten omillaan. Pitäisi käydä oikeusoppineillekin. Työläisethän sitä muutenkin rahoittaa jo, firmat ja rikkaat vie vaan rahansa ulos. Kun se annetaan vain vapaaehtoisesti,silloin sosiaaliturvasta ei tarvitse joka vaaleissa tapella kuka sitä saa ja kuka ei.
Työkyvyttömille ja vammaisille valtion otettava vakuutukset,kuten nytkin ja myös niihin kerättävä rahat halukkailta,muut olkoot omillaan.
Kun valtio on puskuroinut rahaa riittävästi halukkaita varten,mikään sosiaaliturva ei ole enää ongelma ja voidaan muuttaa kansalaispalkaksi heille jotka sitä on maksaneet ja halunneetkin. Ei pitäisi olla myöskään kokoomuksella mitään tätä järjestelyä vastaan,vai mitä?.
Jokainen hoitakoon varojensa ja omaisuudensuojansa omin rahoin ilman verovaroja. Taitaa nykyverotus olla siihen nähden halpaa, varsinkin rikkaille.
En tosiaan äänestä äärivassareita. Toisaalta en ymmärrä kokoomuskiimaakaan, koska ovat kuitenkin pahimpia matuttajia tällä hetkellä ilmaistyövoiman toivossa.
Juttu on kuitenkin niin että äänestämällä ei voi vaikuttaa, lienee jo selvää vähän hitaammillekin.
Kaikki yrittää tehdä äänestyksestä maahanmuutto vaaleja mutta kyllä ajankoghtaisempi ja tuntuvasti kalliimpi on ilmastokysymykset ja autoilijoiden uudet tuhansien verot.Nyt politikoille heti vaatimuksia että ne otetaan ehdottomasti aiheeksi kaikissa haastatteluissa.Vihreät tietäisi ainakin tonnin laskua joklaiselle jolla auto ja SDP lähes samaa linjaa mutta kun SAK maksaa vaalit niin varm,aan 500€ lisälasku. Kokkarit nyt haluaa varmaan 5000€ joka autoilijalta ja keskusta pettää aina eli ei jää paljon valinnan varaa...vasrmmisto vai kristilliset.
Parit vaalit olen äänestänyt Perussuomalaisia, vaan nyt on vaikea paikka. Saa nähdä miten olisi: Siniset