Hävitty sota loi häpeän,niin ettei veteraaneja tunnettu

Abrahamm

ja vielä vähemmän avustettu, kun rintama vainjan hautauskin oli 20 luokkaa !?

Myöhäis herätys tuli kymmenien vuosien päästä, kun taas keksittiin sankaruus Venäjä vihaan , 1930 luvun uhittelusta puhumattakaan !?
Paasikivi olisi ratkaissut 1939 maanvaihdon Suomelle eduksi ja tinkipä vielä siirtokorvauksetkin, mutta ulkoministeri Elias Erkko ei antanut valtuuksia mihinkään, kuin Lapuanliikkeen jäsen Suojeluskunnat !? (Suojeluskunta oli tavallaan yksityinen sotilasjäjestö, jolla oli esikuntia ympäri Suomea ja toimi kuin oikeuslaitos ) (Esim. Tampereella pieksivät haavoittuneenkin hengiltä, 3päivää Talissa piirityksessä antautumisessa auttaneen sotilaan, joka pelasti näin varmalta kuolemalta 14 toveriaan )

6

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SinisalonTaisto

      Ei sotaa toivoa, ei sotaa toivo voi venäläiset millonkaan...... onko tuttua viherkommunitit....

      • capo-vari

        koti, uskonto ia isänmaa,
        suomi suureks ja heimoveljet vapaaks,

        ryssikshän nekin muuttui kun tuli turpaan,
        vai mitä maalaisliiton pikku- natsukka,
        kosolaako kaipaat...?


    • harb

      Oikeistoporvari ja rahakapitalisti ei koskaan ole arvostanut sotaveteraaneja. Ne ovat olleet heille vain hyödyllisiä idiootteja. Ne puhuvat juhlapuheissa pehmeitä saadakseen alistuvaa sotavoimaa ja työvoimaa.

    • Pitäkää-Tunkkinne

      Lenin, Stalin, Hrutshev, Breznev, Andropov, Tsernenko, kukin vuorollaan yritti Suomen kommunistisen puolueen avustuksella alistaa Suomen Moskovan kommunismidiktatuurin alle, mutta myttyyn meni nekin kyhäilyt.

      Neuvostoliitto on ja pysyy montussa, kun taas Suomi on edelleen itsenäinen valtio, vaikka Otto Suomensyöjä, tuo suomalaisten kommunistien hartaasti palvoma hanttapuli, kiivaasti uhosi vielä Leninin eläessä Suomen häviävän valtioitten joukosta.
      Turhaa oli Leninin antama Suomensyöjä-titteli Kuusiselle, sillä myttyyn meni hänenkin suunnitelmansa ja sekös se kommunistijämiä niin maar kyrsii.

      • Kana-aulis

        lenin-setä se vaan tais antaa suomelle itsenäisyyden,

        ei kun suur-suomea vaan...


      • Pitäkää-Tunkkinne

        Ja katsotaanpa mitä tämä "antelias" Lenin-setä teki vain vähän myöhemmin.


        "Suomalaiset toverit alkoivat tässä vaiheessa todella harmittaa Leniniä. Pelkkää puhetta Helsingissä ilman tekoja. Lenin piti vuoden 1918 alussa muutaman päivän loman Terijoella ja merkitsi työtehtäviinsä artikkelin aiheesta "Pikkuporvariston loismaisuus ja suomalaisten sosialidemokraattien petos".
        Viikkoa myöhemmin Tukholman sosialistinen pormestari Carl Lindhagen kävi tervehtimässä Leniniä Smolnassa ja sai kuulla, että "suomalaiset sosialidemokraatit ovat pettureita . . . he eivät halua tehdä vallankumousta vaikka se on heidän velvollisuutensa".

        Lähde: Lasse Lehtinen, Risto Volanen: 1918 - Kuinka vallankumous levisi Suomeen. 2018. s. 158.

        "Aseiden toimituksesta sovittiin suomalaisten kanssa, ja 20. tammikuuta Lenin antoi virallisen käskyn: "Suomen proletariaattia varten aseita: noin 10 000 kivääriä panoksineen, noin 10 kolmen tuuman tykkiä ammuksineen." Jatkossa seurasi vielä 25 000 kivääriä. Jos Smilga opastaisi yhtä tehokkaasti toimintaan kuin Trotski Pietarissa, sen pitäisi riittää suurimpiin kaupunkeihin ja se taas koko maahan. Suomalaiset toverit ja Smilga lähtivät Helsinkiin ja mukana meni myös rohkaisuja."

        Lähde: Sama, s. 164.

        "”…vasemmiston taholla on hellitty kuvaa Leninistä jalona ja idealistisena maailmanparantajana, joka kansojen itsemääräämisoikeuden ylevien periaatteiden vaikutuksen alaisena oli vailla muita tarkoitusperiä valmis tunnustamaan jopa porvarillisenkin Suomen itsenäisyyden. Mikä sitten on totuus? Veitsi lähestyy nyt kipeätä kohtaa, mutta kulunut puoli vuosisataa merkitsee niin pitkää puudutusaikaa, että leikkaus täytyy jo voida suorittaa.
        Joulukuussa 1917 bolsevikit oman tunnustuksensa mukaan yhä vielä laskivat lähitulevaisuudessa tapahtuvan maailmanvallankumouksen varaan. Sitä silmälläpitäen käytiin Brestissä sitkeää viivytystaistelua ajan voittamiseksi. Vallankumouksen puhkeamisen edellytyksiä oli kaikkialla mahdollisuuksien mukaan tuettava. Leninin kansallisuusohjelma taas ei tähdännyt, kuten olemme nähneet, suinkaan pienten, itsenäisten ja kaikkein vähiten porvarillisten kansallisvaltioiden muodostamiseen – vaan vähemmistökansallisuuksien myötätunnon hankkimiseen irtautumisoikeutta hyväksi käyttäen bolsevikkien puolelle”.

        Polvinen korosti, että ”Suomen itsenäisyyden tunnustaminen ei ollut itsetarkoitus, vaan ensisijaisesti välikappale sosialistisen vallankumouksen toteuttamisen helpottamiseksi maassa”. ”…(Lenin) oli vakuuttunut, että jos yhteiskunnallinen vallankumous saataisiin aikaan Suomessa, uusi hallitus palaisi takaisin Venäjän yhteyteen muodostaen federaation sen kanssa”.

        Professorin mukaan ”myytin takaa nousee esiin realistinen valtiomies, joka määrätyssä historiallisessa tilanteessa, vaikkapa vain taktisista syistä, näkee maansa ja edustamansa järjestelmän e t u j e n mukaiseksi naapurivaltion itsenäisyyden tunnustamisen”."

        Tuomo Polvinen, Venäjän vallankumous ja Suomi. 1967 (WSOY).

        https://www.verkkouutiset.fi/lenin-tunnusti-suomen-itsenaisyyden-ja-nama-olivat-hanen-syynsa/

        Sosialidemokraattien Tampereen puoluekokouksessa 27.11. 1917 puhui muuan Josif Stalin, joka niin ikään paasasi tekemään vallankumouksen Suomessa.

        Reilut kaksi vuosikymmentä myöhemmin, marraskuussa 1939, samaisen Stalinin Suur-Neuvostoliitto -suunnitelma Suomen pakkolliittämiseksi Moskovan kommunismidiktatuurin orjavaltioksi alkoi, ja epäonnistui, ja sekös se vasta kyrsii kommunistijämiä vieläkin.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4482
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2443
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      172
      1615
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      243
      1486
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1380
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      121
      1285
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1209
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      8
      1186
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      66
      1115
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      966
    Aihe