Varokaa Monetaa!

Sain 2€ erikoiskolikon Monetalta hinta oli siis 2€. Maarianhaminan posti veloitti postikuluja 4,95€.
Todella törkeää. Toivottavasti ilmastonmuutos nostaa vedenpintaa, että Ahvenanmaa jää veden alle.
Mitään en tilaa ikinä Monetalta.

20

91

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huijausta.alusta.alkaen

      Taas pääsivät kusettamaan. Aivan täyttä kusetusta nuo "ilmainen" raha/lehti/tms huijaus mainokset. Todellisuudessa veloittavat tuotteen hinnan naurettavan korkeilla "toimituskuluilla".

      • Aivan niin 2€:n toimitus maksoi 5€. Tulkoon vedenpaisumus. Moneta ei ikinä tule saamaan euroakaan meikäläiseltä.


    • tuskinkeräilyarvoakaan

      Mihin tarvitsette tyhjänpäiväisiä rahatuotteita?

      • Miksi nämä postitetaan Ahvenanmaalta? Mihin ihminen tarvitsee Ahvenanmaata?
        Onko Moneta siirtynyt Ahvenanmaalle?


    • 24rtf

      Moentahan kohdistaa uunotuksensa niihin jotka ovat uunotettavissa. Jo se, että tilaa noita leikkirahoja ja vielä maksaa niistä kertoo sinusta ihan tarpeeksi.

    • Hölmöjen-rahakolikot

      Moni suomalainen pölvästi luulee että Moneta on jollakin lailla Valtion toimintaa, ja sen pyörittäjänä olisi arvostettu Suome nRahapaja.

      Tästä syntyy noille samoille höpläytettäville mielikuva, että nämä olisivat puolitain kuin oikeata rahaa, kun kerta Suomen Rahapaja ne metallista puristaa.

      Todellisuudessa kyse on vain kuse-tusfirmasta, joka jollkin lailla aikoinaan on ollut suomen Rahapajan kanssa kytköksissä.
      https://fi.wikipedia.org/wiki/Nordic_Moneta

      Nythän nuo painaa alumiinista ja messingistä ja tinasta mitä tahansa, jota saattaa markkinoida muutaman euron hinnalla. Outo firma kaikkiaan. Mutta ei noille killingeille ikinä mitään keräilyarvoa synny.

    • Minulle Moneta lähetti 2 kaksieurosta tilaamatta, lasku oli 26 euroa, oli kuulemma jonkun vanhan tilauksen jatkoa! Olen kuitenkin jo aikaisemmin ilmoittanut Monetalle jotta minulle si saa lhettää mitään mitä en ole erikseen tilannut! laitoin kolikot takaisin asiakaspalautteena, eikä maksanut mitään ! Tehkää samoin !

      Late Lapista.

    • NinniJaJenni

      Jos tulee postiin - niin ei käy hakemassa
      Jos suoraan postiluukkuun tai laatikkoon lähettävät palauttaa samantein pois.

      Noiden firmojen kanssa tulee olla tosi tarkka. ettei joudu maksumieheksi tyhjästä

    • KaikkiHuijaavatAina

      Kaikki tietävät Monetan huijauksesta, mutta viranomaiset eivät tee mitään, koska huijattavat ovat höppänöitä, joita saa vapaasti valtion tuella kusettaa.

    • money33

      Se kyllä mainitaan aina ostettaessa. Monetalta kannattaa ostaa vain se ensimmäinen kolikko noilla postikulujen hinnalla, mukaan tulee se kansio joka jatkossa täytetään sitten muualta ostetuilla kolikoilla. Jatkotilaus monetan kautta olisi sitten lähes parikymppiä per kolikko, kun saman saat muualta nimellishintaan (laadusta riippuen) kolikkokapselin hinta alle euron kipale.

      • KaikkiHuijaavatAina

        Tiedätkö mitä sana "kannattaa" tarkoittaa markkinoinnissa?

        Jos jokin kannattaa, kyse aina ja poikkeuksesetta kannattavuudesta markkinoijan kannalta. Ei ikinä kuluttajan kannalta. Ja mikään keräily ei ikinä kannata, jos kaikki keinotekoiseti rahastusmielessä valmistetut keräilykappaleet ostetaan valmiiksi ilmatiiviisiin pakkauksiin pakattuina ja kaikki ostajat laittavat ne säilöön odottamaan "luvattua" arvonnousua. Sitä ei koskaan tule. Perilliset ja varkaat laittavat nitä aina myyntiin paljon enemmän kuin mitä on kysyntää. Eivät muutu ikinä harvinaisiksi! Ja kaikki ovat koskemattomia avaamattomissa pakkauksissa.


      • money33
        KaikkiHuijaavatAina kirjoitti:

        Tiedätkö mitä sana "kannattaa" tarkoittaa markkinoinnissa?

        Jos jokin kannattaa, kyse aina ja poikkeuksesetta kannattavuudesta markkinoijan kannalta. Ei ikinä kuluttajan kannalta. Ja mikään keräily ei ikinä kannata, jos kaikki keinotekoiseti rahastusmielessä valmistetut keräilykappaleet ostetaan valmiiksi ilmatiiviisiin pakkauksiin pakattuina ja kaikki ostajat laittavat ne säilöön odottamaan "luvattua" arvonnousua. Sitä ei koskaan tule. Perilliset ja varkaat laittavat nitä aina myyntiin paljon enemmän kuin mitä on kysyntää. Eivät muutu ikinä harvinaisiksi! Ja kaikki ovat koskemattomia avaamattomissa pakkauksissa.

        Mitä helvetin väliä, luitko itse tekstini? Totta että postikulutkin on vedetty överiksi ja juuri sillähän moneta tienaa, en muistaakseni missään kohtaa väittänyt hommaa rehelliseksi tai kannattamattomaksi, senkin mainitsin jos osaat lukea.

        Ainoastaan siis jos saa sen kansion ensimmäisen kolikon mukana, silloin kannattaa se eka tilata jos haluaa valmiin teemakansion. Ja loppuun kansio täytetään muualta ostetuilla kolikoilla.

        Kerro ihmeessä jot et vieläkään tajunnut, olenhan kuitenkin samaa mieltä kuin sinä mutta kai siitäkin voi riidan aloittaa jos siltä tuntuu...

        Niitä turhia mitalisarjoja jne. ei todellakaan kannata kerätä, niitä on miljoona eikä oikeat keräilijät pidä niitä missään arvossa. Edelleenkin siis puhuin eurokolikoista sekä keräilykansiosta, en mistään muusta.


    • Ahvenanmaa, jos lukee jossain niin tietä, että kyseessä on silmään pissiminen.

      • 2we4tdf

        No miksi annoit kussa itseäsi silmille?


    • ueyd

      Revin aina Monetan lappusen ja pistän roskiin. Sillä siitä pääsee.

    • JuoskoonIte

      Jos tänne jotain pyytämättä lähettävät, minä mitään palauta. Enkä maksa. Parempaakin tekemistä on. Oma vika.

    • Minä kannatan Ahvenanmaalle annettavan klumppisumman merkittävää alennusta. Viking Line saa kolmanneksi eniten yritystukia. Meidän ei kannata tukea seilaavia ja Itämerta saastuttavia viinakauppoja. Ei suostuta enää rahoittamaan rikkaitten elämää.

    • OstajaMäärääHinnan

      Ei kait minkään Monetan markkinoiman juhlarahan, mitalin yms arvo ole koskaan noussut paljoakaan ostohintaa korkeammaksi. Jotkut tietysti yrittävät myydä ylihintaan, mutta jää lähes aina yritykseksi. Myynti-ilmoitukset näkyvät netissä pitkään ja tyhmät kuvittelevat niistä jotain. Osa niistä on varmasti tehty vain yritykseksi pitää kuvitteellista hintatasoa korkealla. Eivät ostajaraukat näe toteutuneita ostohintoja. Valtava ero!

      • Ajattele. Kahden euron lähetyskulut ovat 5€!!!!!


      • VieläPaljonOpittavaa
        DonaldTruth kirjoitti:

        Ajattele. Kahden euron lähetyskulut ovat 5€!!!!!

        Tuollahan vain huijataan idiootteja, ja niitä riittää. Muutama prosentti väestöstä riittää. Et nähtävästi ymmärrä vieläkään mistä oikeasti on kysymys. Kaikki markkinoijat luottavat tähän loppumattomaan luonnonvaraan eli ymmärtämättömyyteen.

        Ymmärsitkö? Vai kuulutko yhä siihen muutaman prosentin vähemmistöön?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      90
      7326
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3887
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2602
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2585
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2329
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2219
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2015
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1912
    Aihe