Nordea kyselee liikaa

Nordean asiakkaana suoraan sanoen nyt vituttaa turhat "turvallisuuden nimissä" tehtävä kysely. Eniten ihmetytti Yhdysvaltoja koskevat kysymykset ja se onko perheenjäseniä valtiollisesti merkittävissä hallinnollisissa viroissa. Jumalauta jos ei tuo pankki näe mistä asiakkaan rahat tulee ja menee, niin paree ois lyödä vittu se lappu luukulle. Varmaan jos oisin hallinnollisessa virassa tai Yhdysvaltain kansalainen en takuulla olisi tässä maassa, saati typeriä utelevan pankin asiakas.
4144
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Turhaa noista on mielenrauhaansa horjuttaa, kun ovat direktiivien vaatimia rutiiniasioita kaikissa pankeissa koko EU:ssa. Ilmeisesti kerran vuodessa toistavat saman asian, joskin viime kerralla kysely oli erilainen, hieman suppeampi.

Mutta se mikä tuossa oli kiusallista, kun kovalla kiireellä olisi pitänyt vain muuan maksuasia hoitaa, mutta kyselyyn vastaamista ei voinut lykätä toiseen kertaan, sillä vastaamatta ei olisi tililleen päässyt. Kaikilla on joskun hyvin kiireellinen tilitapahtuman hoito eikä todellakaan olisi aikaa kyselyyn vastata.

Täysin puutteelliset vaihtoehdot, jotka pakottavat antamaan virheellisiä vastauksia.

Toinen puutteellinen seikka oli kysely ulkoman rahaliikenteestä, johon on vastattava "ei" tai "kyllä" ja 'kyllä' vastaamalla tuli mainita maa, mutta sen jälkeen tuli vastaan vain "joka kuukausi" vaihtoehto, sekä pakko määritellä sille jokin summa. Siellä ei edes ollut vaihtoehtoa "satunnaisille" aika ajoin tehtäville rahansiirroille, jotka henkilöstä riippuen voivat olla vaihtelevasti pieniä tai suurempia tilanteen mukaan.

Äänestä

Aloittajan tulisi olla iloinen ja helpottunut, että joku muukin ulosottomiehen lisäksi on kiinnostunut hänen asioistaan (äidin lisäksi).

Äänestä

Kaikissa pankeissa sama juttu. OP.ssa kysyttiin tilinavauksen yhteydessä 6 kk ikäisen neidin poliittista merkittävyyttä ym. Sisäpoliittisesti hän on tärkeä perheessä, mutta pankkilomakkeissa voisi olla edes ripu järkeä. :)

Äänestä

Pitäisi vihdoinkin mähdä ne kysumykset, kotka EU todella vaatii

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


vitunUrpot kirjoitti:

Nordean asiakkaana suoraan sanoen nyt vituttaa turhat "turvallisuuden nimissä" tehtävä kysely. Eniten ihmetytti Yhdysvaltoja koskevat kysymykset ja se onko perheenjäseniä valtiollisesti merkittävissä hallinnollisissa viroissa. Jumalauta jos ei tuo pankki näe mistä asiakkaan rahat tulee ja menee, niin paree ois lyödä vittu se lappu luukulle. Varmaan jos oisin hallinnollisessa virassa tai Yhdysvaltain kansalainen en takuulla olisi tässä maassa, saati typeriä utelevan pankin asiakas.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu