Olen vuosien varrella törmännyt ihmisiin, jotka osallistuvat katolisen kirkon elämään, mutta eivät koskaan tule katolilaisiksi. Kirkossahan saa osallistua kaikkeen muuhun, mutta sakramenteille ei ole asiaa.
En parhaimmalla tahdollakaan tajua, mitä intoa on olla "puoleksi katolilainen". Tällaisten ihmisten joukossa on myös luterilaisia pastoreita, jotka esiintyvät "katolismielisinä", mutta sitten kyllä menevät vuorollaan viettämään jumalanpalveluksensa naispastoreiden kanssa.
Kristillinen elämä ei ole mitään leikkiä eikä katolinen kirkko jokin rusinapulla, josta poimitaan omat mielenkiinnon kohteet esille. Jos tunnistaa Kristuksen kirkon katolisessa kirkossa, henkilöllä on vakava velvollisuus ryhtyä katolilaiseksi. Näin kirkko on aina opettanut.
En jaksa tällaisia "puoleksi katolilaisia".
Puoleksi katolilaisena?
11
756
Vastaukset
- ekumeenisia
Eiköhän he ole Ekumeenisia eikä "puoliksikatolisia".
- SuoraPeli
Ekumenia ei tarkoita toisten nurkissa pyörimistä!
Kuten aloituksessa muistutetaan ihan oikein, nämä tällaiset eivät ole muuta kuin oman onnensa etsijöitä, eräänlaisia pintaliitäjiä. Kirkkoon mennään ja liitytään uskon takia, ei kokemusten, elämysten, seuran tai fiilisten vuoksi.
Pintaliitäjät ulos! - ekumeenisia
SuoraPeli kirjoitti:
Ekumenia ei tarkoita toisten nurkissa pyörimistä!
Kuten aloituksessa muistutetaan ihan oikein, nämä tällaiset eivät ole muuta kuin oman onnensa etsijöitä, eräänlaisia pintaliitäjiä. Kirkkoon mennään ja liitytään uskon takia, ei kokemusten, elämysten, seuran tai fiilisten vuoksi.
Pintaliitäjät ulos!Jeesus ei luokseen tulijaa hylkää, katoliset hylkäävät.
- Newbawna
Olen erimieltä. Kaikki jotka ovat kiinnostuneet katolisesta uskosta ovat tervetulleita messuun. Miten sitä muuten oppii elämään katolilaisena? Toisilla siirtyminen vain kestää ja joskus siirtymistä jarruttaa kirkkohera, joka ei ymmärrä tai ei halua ymmärtää selvää suomea.
Ennen piispa Josef W:tähän se lieni jopa piispan käsky, että kirkkoon liittyminen oli estettävä luterilaisten koston pelon nimissä. Noin ainakin minulle asia selitettiin.- messut.ei.kiinnosta
Ei minkäänmoista kiinnostusta katolilaisuuteen.
- Newbawna
Vittuako sitten täällä pyörit?
- katolistaviisautta
Ei ihmetytä. Epäekumeeniset uuspakanalliset luterilaiset ovat aina pyrkineet ajamaan katolisen kirkon nurkkaan siinä pelossa, että jonakin päivänä isänmaamme vielä palaa katoliseen uskoon.
Pelko on aiheellinen, sillä nimenomaan niin tulee vielä tapahtumaan.
- JohannaÄllä
Tuttavani kävi kerran tutustumassa messuun. Kirkkokahvilla joku oli tullut lässyttämään hänelle käyvänsä luterilaisena katolisessa messussa ”ekumenian takia” ja että on ”turvallista” olla (pakko)luterilainen. Tällaisilla turhakkeilla ei pitäisi olla mitään asiaa meille eikä seurakuntiimme!
- Anonyymi
Mies ei omien sanojensa mukaan tahdo olla katolilaisen kanssa. Taitaa lähteä viimeistään jos liityn katoliseen kirkkoon. Tosin olen käytännössä jo liian katolilainen että liittymättömyyskään auttaisi, ja hän kyllä tietää sen. Meillä on yhteinen lapsi. Jos joku hyväntahtoinen ihminen lukee tämän, niin pyydän rukoilemaan minun ja meidän puolestamme. Tämä asia raastaa aivan tosissaan.
- Anonyymi
Pitäisikö jaksaa sitä että on laitettu välittäjiksi vainajat vaikka raamatussa ja 0-200 v jälkeen ei ole aiheesta kirjallisia lähteitä.
- Anonyymi
Ihan sellaista vain kysyisin sinulta ap, että miten luulet ihmisten löytävän katolisuuden, elleivät he tulisi mukaan messuun ja tutustuisi sitä kautta uskoon? On aivan sama mielestäni, ovatko tuollaiset "vierailijat" lutku pastoreita tai peruslutkuja, sillä jos he tuntevat vetoa katolisuuteen, niin he varmasti sitten ilmestyvät messuunkin.. Eikö se ole aika luonnollista?? Ja mistä sinä tiedät, tuleeko heistä koskaan katolisia? Yritätkö sanoa, että olet Jla ja että näet vartiotornistasi käsin, mitä ihmiset tekevät?!
Ja eikö fiilistely ole aika normaalia katolisellekin, siis tyyliin, että kirkossa on hyvä fiilis, pyhä tunne, Jla läsnä jne. Etkö haluaisi sallia sitä näille henkilöille, joiden tulkitset olevan "vierailijoita".
Uskonnon ei koskaan pitäisi olla liian sulkeutunut tai hostiili potentiaalisia käännynnäisiä vastaan. Eikä katolisuus sitä todellakaan olekaan, potentiaaliset kääännynnäiset otetaan avosylin vastaan, aina! Jotkut käännynnäiset ovat kyllä kovin intohimoisia ja ehkä vähän liiankin kanssa... mutta jos kysyisit vaikka Pyhältä Isältä, niin tuskin hän tykkää pahaa siitä, että kirkossa vierailee ihmisiä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1431859
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir280977- 35838
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.78797Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31729Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta10692Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?44671Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse48656- 43640
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos58634