Kotipaikkaoikeus koko Suomeen!

Suomen yhdessä maakunnassa Ahvenanmaalla on käytössä kotipaikkaoikeus.
Ilman oikeutta ei Ahvenanmaalta voi ostaa tonttia, eikä siellä voi asua.

Käytäntö on siis oikeudenmukainen vailla rasismin häivääkään. Hyvin käyttökelpoinen koko maassa. Laittomasti maassa olevien majoitus sotisi kotipaikka oikeutta vastaan ja siitä voitaisiin rangaista. Hyvin harva pystyy Suomessa asumaan ilman lämmitettyä asuntoa.

Persut vaatikaa, että suomalaisten ja Suomessa asuvien on haettava kotipaikka oikeutta aivan kuten Ahvenanmaalla. Mikä sen estäisi?

8

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HölmölässäMeOllaan

      Suomessa tuon kotipaikkaoikeden estää puolueet jotka haluaa muuttaa tämän kotimaamme rikollisten turvapaikaksi mitä tämä kohta jo on.

      • miehitysilmansotaa

        Suomesta on tullut koko maailman sosiaalitoimisto.
        Tulijoita tuleevriittämään hamaan konkurssiin saakka.
        Alkuperäiset kansalaiset alistetaan elättämään elintasopakolaiset ja kotimaastaan paenneet sotamiehet ja ketä tänne nyt sattuu tulemaan.
        Suomi taisteli sodassa mutta nyt miehitetään ilman vastarintaa.


    • Yeppp

      Tässäkin asiassa näkee kaksinaismoralismia parhaimmillaan..!

      • MatujaLiikaa

        EU ja YK tänne nuo matut järkänneet, sieltä voisi kysyä


    • Ahvenanmaan käytäntö on nerokas. Suomeen käyttöön sama systeemi, koska se estää haittamaahanmuuton. Suomessa systeemin pitää olla kaikin puolin laillinen ja vastaa kansainvälisiä sopimuksia. Muutenhan se lopetettaisinn Ahvenanmaallakin. Persut herätkää kotipaikkaoikeus on vastaus kaikkin ongelmiinne!!

      • Perussuomalaiset ovat huolissaan suomalaisten turvallisuudesta. Lapsia ja teinejä groomataan netissä ja käytetään seksuaalisesri hyväksi organisoidusti. Suomessa on myös jengejä, jotka kyttäävät vannhuksia kauppakeskuksissa. Joulun alla moni menettää lompakkonsa.

        Hirveät de Galna ovat huolissaan vain näiden henkilöiden mahdollisuudesta jäädä maahan.
        Luultavasti hirveät eivät käytä buseja, vaan liikkuvat yksityisautoilla, kun eivät ole myöskään huolissaan bussien suistamisesta vastaantulevien kaistalle.


    • Vihreiden pakka on sekaisin kuin RKP:n. Äänwatäjä ri voi tietää mitä puolue äänestää.

    • Svuomeen ei tarvita lisää väkea

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      26
      6977
    2. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      161
      4715
    3. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      103
      3736
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      45
      3703
    5. Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut

      Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan
      Maailman menoa
      1
      2473
    6. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1921
    7. Mies pelkää mahdollista raskautta

      Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j
      Sinkut
      353
      1813
    8. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1790
    9. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      37
      1751
    10. Kiikkustuoli

      Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa
      80 plus
      183
      1416
    Aihe