Jouluverhot paikoilleen helposti ja nopeasti.
Nätit punatulkkuverhot ovat olleet käyttämättöminä kaapissani. En ole tullut luopuneeksi näistä perintöverhoista, ovat niin somat ja ajattomat ja vähän taitaa johtua tunnesyistäkin se, että on tullut niitä säilytettyä.
Nyt ajattelin että niistä voisi varmaan olla jollekin iloa ja päätin viedä kierrätykseen. Päähäni pälkähti, että vielä kerran sovitan niitä omiin ikkunoihini, en muista varmasti olenko joskus niin tehnyt vai vain suunnitellut ja vähän alkuun päässyt.
Jätin kaikki minulle tyypilliset 'liioittelut' kuten laskosten pois silittämiset väliin tällä kertaa. Otin kerrankin ihan suosiolla heti kättelyssä kunnon A-tikkaat. Verhot sellaisenaan kaapista, nuppineuloja mukaan ja tikkaille. Kiinnitin punatulkkuverhot ikkunoissa jo oleviin verhoihin muutamalla nuppineulalla ja hyvältä näyttää. Jouluverhot ovat varsinaisia verhoja huomattavasti lyhyemmät eivätkä leveyssuunnassakaan kokonaan peitä alla olevia verhoja, kovin yhteensopivatkaan ne eivät ole, mutta siitä huolimatta lopputulos on oikein jouluisen ja mukavan ja 'siistin' näköinen.
Korkeintaan vartti meni verhoja nuppineulojen avulla paikoileen laittaessani, kahteen huoneeseen laitoin ja 2 verhoa per ikkuna. Verhojen pois ottaminen loppiaisen jälkeen tai joskus käy varmaan vielä joutuisammin.
Käykö tämä niksistä, vai onko tämä minun uusi keksintöni ollut muilla käytössä maailman sivu?
Niksinurkka
17
52
Vastaukset
- kotiniksi
Kun syö välillä, niin ei ole hetikään niin nälkä.
- pimiää
Niksistä käy hyvinkin ;) Joskus olen jotain pimennystä kiinnittänyt toisten verhojen päälle jossain mökillä. Ihan pyyheliinan vaan yön ajaksi. Halusin nukkua aamulla pidempään ja nouseva aurinko osui ikkunaan. Olen valoherkkä.
Minä olen aiempina vuoina aina laittanut jouluverhot mutta sitten joku miespuolinen työkaveri sanoi et miksi ihmeessä pitää olla erikseen jouluverhot niin hoksasin et hitsi miksi :D. Kesäverhot sentäs vielä vaihdan.
Ja jos laitan jouluverhot, en laita toisten päälle varsinkaan jos ne ei natsaa yhteen. Silmää häiritsee.
- bessie-----
siilivain kirjoitti:
Ja jos laitan jouluverhot, en laita toisten päälle varsinkaan jos ne ei natsaa yhteen. Silmää häiritsee.
Veljeltä jäänyttä perintöä nämä punatulkkuverhot. Itselläni ei koskaan ole ollut jouluverhoja. Hämärä mielikuva, että joskus kauan kauan sitten olisin lapsen huoneeseen laittanut siskoni tuputtamat Marimekon jollain tavalla jouluiset verhot, eivät nekään jouluverhot kuitenkaan olleet.
Aika 'vaativa' silmä on minullakin, johtunee osin nuoruuden taideopinnoista väri- ja sommitteluoppeineen, mutta vielä enemmän persoonallisuuteeni kuuluvasta 'symmetriavaatimuksesta'.
Kivan näköiset nuo verhoviritelmäni ovat. Makuuhuoneessa on yksiväriset hopeanharmaat (matta) pimennysverhot, punatulkkuverhojen pohja on beessi (pellava) ja yllätyin itsekin miten hyvin sopiat yhteen. Olohuoneen verhoissa on tiheä ja runsas tummanruskea afrikkalaistyylinen graafinen kuviointi, pohja luonnonvalkoinen. Jouluverhoissa hyvin luonnollisen näköiset punatulkut (uroksia ja naaraita) lehdettömän puun oksilla, voisi ajatella kuvioiden olevan liian eri tyylisiä ja riitelevän, mutta yhtään eivät riitele.
- ö-Öö
Sälekaihtimet
Ja makkareissa lisäks pimennysrullaverhot. Oli meilläkin tietysti kangasverhoja aikanaan. Sitten alettiin ihmetteleen, että miks? Ei keksitty syytä. Noin periaatteessa säästynyt rahaa ja paljon aikaa, kun lopetti verhojen kans pelleilyn.
Mä siis en vietä joulua. Mutta ois pikkuniksi mullakin, joulusomistukseen. Tsadissa naulasin aikanaan ledvalot terassin katokseen, silleen pysyväisasennus. Valkoinen, sopivan himmeä valo. Kai kymmenen vuotta olleet, käytän pimeimpinä vuodenaikoin. Kirkuvat "jouluvalot" räikeine väreineen tympii katella, valosaastetta.
Toinenkin. Pöndellä naulasin joulukyntteliköt ikkunankarmeihin, ne aina paikallaan. Käytän talvisin, mukava kun valoa.
Turha ja turhanpäinen kohotus ei kiinnosta, mutta jos asioita ajattelee rationaalisemmin, pikkujutut ei muutu suuriksi. Tossa aloittajan verhoinnovaatiossa on järkeä, typerää tehdä turhaa työtä, jos hauaa jouluhömppää, siitä voi päästä aika helpollakin.
=DW= Miksi pitää olla jouluverhot????? turhaa hommaa.
- Bengalitikku
Vaihdan jouluksi verhot, muttei ne enää ole jouluiset.
Kuten kerrottua, punainen alkaa ahdistamaan.
Ajoitan joulun alle pesut jne.
Valoverhoiksi olen ostanut pari mustaa lakanaa - ja laittanut ne taaimmaiseen rissaan ja päällimmäiseen mitä milloinkin pitsi- tai ohuempaa verhoa jolloin tulee kontrasti. Päivällä mustat voi tempaista sivuun, jolloin ne ovat "raamit" reunoilla.
Korkeus riittää just. Toimii. Jalo-Puusta tehdyt Säle-Kaihtimet.
Ruuvia kun vääntää, saa eteensä kesä-päivän tai Jouluisen näkymän.
Pitää vain olla tarkkana milloin avaa.
Etenkin öisin.
Sulkeahan voi aina.
H.Mulla ei ole koskaan ollut erikseen jouluverhoja. Jouluiset liinat riittää.
Niksinä tuo on ihan hyvä.Olis jo Sinunkin aika hankkia jouluverhot, kun minäkin sellaiset jokunen vuosi sitten ostin.
Ei niissä tontunkuvia ole, mutta punaiset ja komeet on,, hopeanvärinen nauha kiertää ympäri.
Mittojen mkaan kahteen ikkunaan teetin, ja alakappa kans. Kangaskauppias halasi poislähtiessä.
Johtuneeko siitä, etten pienissä kaupoissa tingi, ja kyllä minä laatukankaan erotan.
Meneehän tuo niksinä, mutta minä tuommoseen itsensänarraamiseen sorru, jos on kunnon verhot hankittu, niin kunnolla ne pitää sinne koteloihin laittaa, . Ei se helpoimpia juttuja näillä minun kourilla ole.k-kotton kirjoitti:
Olis jo Sinunkin aika hankkia jouluverhot, kun minäkin sellaiset jokunen vuosi sitten ostin.
Ei niissä tontunkuvia ole, mutta punaiset ja komeet on,, hopeanvärinen nauha kiertää ympäri.
Mittojen mkaan kahteen ikkunaan teetin, ja alakappa kans. Kangaskauppias halasi poislähtiessä.
Johtuneeko siitä, etten pienissä kaupoissa tingi, ja kyllä minä laatukankaan erotan.
Meneehän tuo niksinä, mutta minä tuommoseen itsensänarraamiseen sorru, jos on kunnon verhot hankittu, niin kunnolla ne pitää sinne koteloihin laittaa, . Ei se helpoimpia juttuja näillä minun kourilla ole.Jaa-a jospa löytäisin kangaskauppiaan (miehen tietysti) joka halaisi, voisin tietysti harkita punaisia verhoja.:)
- lollolol
Pikku vinkkinä, että nitoja on varsin mainio apu monessa askareessa, semmoinen malli paras, mikä aukeaa 180 astetta.
- Naitattaa-sisustus
Näin on näin on. Mieluummin rakentajan nitoja, vähän jämerämpi.
Turha kiipeillä ripustamaan verhoja, saattaa itseään alttiiksi tapaturmalle.
Naittajalla kun nitaisee verhot ikkunapokiin, niin siinä on ja pysyy.
Voi säätää erikseen, mihin laittaa valoverhot, mihin pimentävät...
Huom! Verhot voi naittaa todella kauniiksi ripustukseksi, jopa vekein.
Viimeksi eilen naittasin uuden valoverhon tuulikaapin ovilasiin. Entisen revin pois, naittajalla sekin asennettu.
Nitoja on tosi hyvä tapetoinnissa, etenkin koriste tapetoinnissa missä tapetti on pahvimaista. Esim aitta, ullakko, liiterin raaka seinä jne. Nitous sopii laminaatin asennuksessa ja vaikka missä. - lollolol
Naitattaa-sisustus kirjoitti:
Näin on näin on. Mieluummin rakentajan nitoja, vähän jämerämpi.
Turha kiipeillä ripustamaan verhoja, saattaa itseään alttiiksi tapaturmalle.
Naittajalla kun nitaisee verhot ikkunapokiin, niin siinä on ja pysyy.
Voi säätää erikseen, mihin laittaa valoverhot, mihin pimentävät...
Huom! Verhot voi naittaa todella kauniiksi ripustukseksi, jopa vekein.
Viimeksi eilen naittasin uuden valoverhon tuulikaapin ovilasiin. Entisen revin pois, naittajalla sekin asennettu.
Nitoja on tosi hyvä tapetoinnissa, etenkin koriste tapetoinnissa missä tapetti on pahvimaista. Esim aitta, ullakko, liiterin raaka seinä jne. Nitous sopii laminaatin asennuksessa ja vaikka missä.Eikös se yksi liikekin ole mainostanut verhojen nitomisella.
Joulupukin kannattaisi ottaa tämä huomioon, että miehetkin onnistuvat sorminäppäryyttä vaativissa hommissa tarkoituksenmukaisilla välineillä ja jos sattuu vielä olemaan kompura kylkiäisenä, ovat ihan pitelemättömissä. - bessie-----
lollolol kirjoitti:
Eikös se yksi liikekin ole mainostanut verhojen nitomisella.
Joulupukin kannattaisi ottaa tämä huomioon, että miehetkin onnistuvat sorminäppäryyttä vaativissa hommissa tarkoituksenmukaisilla välineillä ja jos sattuu vielä olemaan kompura kylkiäisenä, ovat ihan pitelemättömissä.:) :) :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011021
Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt57969Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv61820Miehen ja naisen ystävyys
Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa142774- 65685
- 78541
Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta
ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto89538Naisten top-5 red flagit
1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel101532- 39518
- 40516