Olen pahasti pettynyt, kun talvivaaran katastrofiin ei puututtu, eikä massiivisiin luonnonraiskauksiinkaan uusien sellutehtaiden seurauksena. Viehreät eivät taida luonnosta piitata lainkaan. Luonnottomuuksien suojelu onkin ensisijainen.
Vihreät eivät suojele luontoa.
huuhouhou
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Olen ihmetellyt samaa viime vuosina, kun puolue on suunnannut julkisen energiansa yksipuolisesti sateenkaariasioihin. Mihin jäi rootsit, kyselee taas Ähtärin poikakin ihmeissään.
Vaipuu+hiljalleen+samankokoiseksi+ruotsin+vihreitten+kanssa.+Marginaalipuolue+Ruotsissa+,+nippa+nappa+äänikynnyksen+ylittivät+viime+vaaleissa.+Niillä+oli+harhakuvitelma,+että+muita+sukupuolia,+kuin+heteroita,+olisi+vähintään+50+%.+Ei+ollut+kuin+pari+kolme+%.+Siksi+Suomen+vihreitten+äänimäärä+onkin+vain+harhaa.
Kallis kaarti pitää veromarkoilla, sontaa jauhamassa?
Sipilähän sitä Talvivaaran täysin kannattamatonta kaivostoimintaa ja luonnon sotkemista pitää pystyssä. Ei tästä ole kauan kun se lahjoitti sinne 100 miljoonaa. Niin kauan jatkavat tietysti saastuttamista, jos muun maan veronmaksajat rahoittavat.
Ei vihreitä talvivaarat kiinnosta. Heillä on täysi työ saada asumiseen ja autoiluun liittyvät energiaverot niin suuriksi, että autoa työmatkoilla tarvitsevilla työssäkäyvillä ei olisi varaa käydä töissä ja kaikki keski- tai alempaan luokkaan kuuluvat viettäisivät vain kaiken aikansa kylmissä kämpissään.
Jostainhan on rahat revittävä siihen, että matuilla olisi lämmintä ja vatsat täynnä kotimaidensa lempiruokaa, jota lentokoneella kuskataan Suomeen.
Vihreät ovat vain ja ainoastaan yksityisautoilun kimpussa.
Viherpipertäjät ovat pellejä puunhalaajia jotka eivät oikeasti ole kiinnostuneet tekemään yhtään mitään agendansa eteen, vain oma hillotolppa kiinnostaa ja paskapuheet siinä oheessa ovat pelkkää silmänlumetta.
Porvareita ne on ja ihmistenvihaajia koko sakki, voisivat liittyä suoraan kokkareihin.
luonon moninaisuudesta tulikin vihdeiden avulla yksi puolinen kun suojellaan pelkästään petoeläimiä samalla kun alkuperäis riista vähenee huimaa vauhtia petoeläimet tulee piha riiriin kun metsässä ei riitä ravintoa enää niillekään riittäväksi.
Suomessa alkuperäisluontokappaleet ruokkivat niitä vieraslajeja jotka sitten kiitokseksi raiskaavat alkuperäisluontoa.
ne suojelee omaa palkkaansa ja ne on keskittyneet
haukkumaan persuja, jotta lopuista jyvistä jäisi niille enemmän
Nehän ilmoitti jo, ettei he kykene yhteistyöhön.
vihreistä on tullut saastaa - ei olisi ikinä pitänyt päästää niitäkään valtaan
ne käyttää asemaansa yhtä lailla väärin kuten tekee kaikki muutkin puolueet.
Ne on asettuneet sellaisiin mainekehyksiin - ja ridaavat sillä - vihreällä aatteella vaikka niiden teoilla ei ole enää mitään tekemistä luonnon tai elämänsuojelemisen kanssa.
Ne elää jotain kaupunkilais-äveriään-lellipennun suojatussa kuplassa.
Eivät eroa minun silmissä mitenkään nykyisistä kokkareista (maanpetturit) tai keskustalaiset, jotka itse tappoivat suomen maaseudun ja viljelyelinkeinon.
Nykyiset puolueet pitäisi ratsata ja kieltää lailla. Niiden pitäisi etsiä uudet tunnukset ja julistaa uudet rehellisemmät tavoitteet ja lauseet, joilla he kuvailevat itseään.
Vihreät, kokoomus, keskusta ja SDP kulkevat susina lammasten vaatteissa. Edes lainahöyhenet - ilmaisu ei kuvaa varkautta ja petosta tarpeeksi hyvin.
Tuntuu pikkujutuilta, kun tekee päästä kamalaa. Mulla ei ole enää muuta päässä kuin se kamala pulubiisi tai pelko siitä, että se tulee taas.
Vihreät myy kannattavat yhtiöt ulkomaille. Törkeää kusetusta siirtohinnoilla. Sdp ajelee taksilla ja juttelee kuljettajan kanssa se työtä------heh
Tätä päättäjät ei ainakaan halua ottaa päätöksen teon kohteeksi saastepäästöjen vähentämiseksi, koska valtio kävisi heidän kukkarollaan jos eivät osallistuisi saastepäästöjen vähentämistalkoisiin.
Päättäjien tulisi päätöksillään ohjata osake pörssikeinottelua vähemmän saastuttavampaan suuntaa.
Osakkeisiin tulee lisätä saastepäästövero jonka maksaa sen osakkeen omistaja vuosittain.
Valtio määrittelisi jokaiselle yritykselle päästörajan, jos yritys toimiessaan ylittää tuon rajan määräytyisi osakkeeseen saastepäästövero sitä suurempana mitä suurempi ylitys on ja sen maksaisi osakkeen omistaja vuosittain.
Myös ulkomaalaisvirnojen osakkeet jotka ovat suomalaisten yritysten tai yksityishenkilöiden omistuksessa koskisi sama laki.
Valtion tulisi säätä ulkomaalaisin ase tehtaiden suomalaisten omistamiin osakkeisiin sellainen saastepäästövero ettei niitä kenenkään suomalaisen kannattaisi omistaa, koska niiden valmistus saastuttaa ja ennen kaikkea aseiden täyttö saastuttavat vielä enemmän luontoa.