Joka paikas on hienoja patsaita kaupungin toreilla, Kauhavalta sellainen puuttuu.. Ainoa pitkin pitäjää tunnettu kulttuurivaikuttaja lapsuudessani oli Ilikan Jaska, hän huoritteli sujuvasti kaikki ihmiset ja sai heidät potemaan lähes syyttä huonoa itsetuntoa kun eivät kaljarahaa antaneet. Jaskan suullisen sanailun kohteeksi joutuivat niin papinrouvat kuin tuomaritkin.
Jaska nautti kyseenalaista mainetta lähes koko pohjanmaalla.
Olisi varsin hienoa jos tämä suurmies, suupaltti ja koko kansan räkättirastas (lauttamuksen varpunen) huomioitaisiin hienolla patsaalla joka pantaisiin näytille vaikka keskelle toria.
Jos joku lähtee asiaa aktiivisesti ajamaan tätä asiaaannan 200€ lahjoituksena. Onko muita?
Jaska nautti kyseenalaista mainetta lähes koko pohjanmaalla.
Olisi varsin hienoa jos tämä suurmies, suupaltti ja koko kansan räkättirastas (lauttamuksen varpunen) huomioitaisiin hienolla patsaalla joka pantaisiin näytille vaikka keskelle toria.
Jos joku lähtee asiaa aktiivisesti ajamaan tätä asiaaannan 200€ lahjoituksena. Onko muita?
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ensin tarvitaan patsas Antti Tuurille hän on sentään kulttuurivaikuttaja vailla vertaa.
Puolustusministeri Pihlajamäki myös tarvitsisi patsaan,Kauhavalta löytyy paljon kansallisesti ja kansainvälisesti tunnettuja kovia nimiä jotka ansaitsisi patsaan.
Kysykää Pöntistä lapualta puuhamiäheksi sillon kokemusta
Täällä tulee toinen 200
Ja täältä 200. Riihimäen Petri vois tehdä näköispatsaan Jaskasta.
Jooos oikein pronssihi valetaha niin annan parisataa kernaasti.
Jaska oli muuten ainut joka ei hakenu Kauhavan juopoista 80 luvulla mulle viinaa... Se kaiveli silloin, mutta jälkeenpäin ajatellen oli selkärankaisin näistä silloin Kauhavalla vaikuttavista juopoista.
Muistan elävästi kun ei saanut S-marketista 50v lahjaa, istu eteises ja huuti kurkku suorana VOOOI KRIISTUKSEN HUAAARAT. ;) ja oikein pahalla ärrävialla.
Täältä tulee kans 200€ Jos joku asian kaupunkiin asti vie ja keräyslistan aukaisee, voi antaa vähäsen päällekki. On tämän isännän edesottamuskille saanut niiiiiin hyvät naurut ;)
Multa 50 Kannatetaan
Aloite on kulttuuriteko, ilman muuta patsas ja komea.
Paikaksi sopisi torilta puretun huoltoaseman tontti, portailtahan Jaska mielellään köpitti Sampan luukulle kysymään vuoroaan odottavalta, josko heRRalla olis maRkkaa.
Osallistun keräykseen, Jaska oli harmiton mies.
Kuka lähtee omalla nimellä ajamaan asiaa niin täältä tulee kans 200e
Mulla olis 50€ ylimääräistä ja polttelee taskussa perhana.. Kuka asiaa ajaa? Pitääkö laittaa keskustelusta linkki kaupungille? Jaska on patsaansa ansainnut ja se on vissisti näin. Asian kylkeen vielä imitaatiokilpailu, luulisin pärjääväni.
Ootko nää edes ihminen enää kun puheita lukee tästä?