Mitä kauemmin on Putin vallassa sitä varmemmin Venäjä tuhoutuu.
Ai miksi? Vastaus on hyvin yksikertainen ja se on mahdottomuus!
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/6dbaf283-c5bb-3fd6-8f01-b3fd9cffc340?ref=ampparit:f590
Ai miksi? Vastaus on hyvin yksikertainen ja se on mahdottomuus!
https://www.talouselama.fi/uutiset/te/6dbaf283-c5bb-3fd6-8f01-b3fd9cffc340?ref=ampparit:f590
Vastaukset 82
Vanhimmat
Mitä pidemmälle Putinin politiikka jatkuu, sitä vakaammin jatkuu myös Suomen asema Venäjän naapurina.
Repikää siitä Suomen syöjät, maanpetturit.....
Ei Putte-possu pysty muuhun kuin vakioimaan kurjuuden Venäjällä!
Niin tai sitten ei.
Saattaahan siinä käydä myös huonosti Suomen kannalta.
Sitäpä saa miettiä ihan vaan ajankulukseen.
Miten niin? Hyvin selvisimme jo vuoden 1991 romahduksesta, joten rutiinia riittää!
Putin on jo hävinnyt. Enää on kyse ajasta ja aiheutetusta tuhosta. Moni venäläinen vastaa vielä teoistaan kansainvälisessä oikeudessa. Putin tapaa paholaisen, jota palveli koko elämänsä ajan. Ja tulee huomaamaan, että kannattiko paholaisen lupauksiin luottaa?
Gessenin+visiot+ei+perustu+muuhun+kuin+soroksen+vihaan+putinia+kohtaan.+Nln+hajoamisen+jälkeen++venäjällä+tapahtui+mullistuksia+liian+nopeasta+markkinatalouteen+siirtymisen+vuoksi+ja+uusien+oligarkkien+tuki+jeltsinin+valinnassa+sitten+aiheutti+oligarkkivallan+venäjällä+joka+on+osittain+jatkunut+näihin+päiviin+asti+mutta+monet+oligarkit+on+kokeneet+myös+omaisuutensa+menetyksen+markkinataloudessa+varsinkin+ulkomailla+toimiessaan+mutta+putinin+kaudella+on+oligarkkien+omistuksia+ostettu+takaisin+valtiolle+ja+venäjän+bruttokansantuotteesta+on+arvioitu+nyt+40%+tulevan+valtion+yhtiöistä.+Suomessa+vastaava+luku+on+5%+luokkaa+joten+suomella+on+paljon+suuremmat+mahdollisuudet+joutua+uuskoloniastien+alusmaaksi+kokonaan.+Oligarkkien+myllerryksestä+huolimatta+venäjän+talous+on+vakaalla+pohjalla+vaikka+olgarkit+tekee+temppujaan+ja+tätä+vakautta+lisää+myös+Putin.
.....oletko ihan oikeasti ihan vakavissasi? Et ymmärrä taloudesta näköjään yhtään mitään. Kaiken lisäksi näyttää aivan kuin olisit kirjoittanut tekstisi aivan tosissasi. Luule, että yrität vaan provosoida bullshit puheillasi.
Kirjoittaa paremman kuin wikipedia
Ei todellakaan.
Teksti on paatoksellista sontaa a'la trolli ja lähdeviitteet puuttuu, kuten aina.
Se pieni, mutta merkityksellinen ero. :-)
IMHO.
Kyllä. Putin venäjä jatkaa vakaasti alisuorittajana. Venäjä on tyypillinen kehitysmaa. Talous perustuu raaka-aineisiin ja maa on äärimmäisen epätasa-arvoinen.
Monet Afrikkan maat ohittavat pian Venäjän kehityksessä.
On ennustettu että kehityksen kärki on 2050 luvulla idässä, suomella eussa on vain ainainen alamäki
HeHe! Vai on? Ilmeisesti Puistolan vihoviimeisessä kommunistisolussa, jossa on jäljellä enää kaverisi ja sinä?
Ei Venäjä pysy enää pystyssä vuoteen 2050 saakka!
Kansainvälisen tutkimuksen mukaan ja näkyyhän tuo usa/kiina, venäjä kauppasodissa. Venäjällä on samalainen hallinto kuin suomessa ja ainakin suomessa ollaan tyytyväisiä tilanteeseen niin eipä näy miksi venäjällä olisi toisin eikä suurvallan haasteet venäjää kaada.
Venäjällä ei ole todellakaan samanlainen hallinto kuin Suomessa.
Ei ihan heti kun maassa on vielä 37milj.ulkohuussia ja 47milj.käyttäjää. ennen kuin ollaan kehityksen kärjessä pitäis varmaan nuokin asiat laittaa kuntoon.
Luontoystävällisin paskalaitos on juurikin ulkohuusi ainakin maaseudulla….
Venäjällä se tosin merkitsee kyykkypaskaa talon nurkalla! Tosin sa varoa, ettei liukastele entisiin!
Venäjä, maa vailla tulevaisuutta. Ottaisin Bäckmanina tämän asian huomioon.
Suomi vailla tulevaisuutta, tulevaisuus on idässä ennusteiden mukaan
Mihin perustuu tuo suuri viisautesi?
Vailla tulevaisuutta maa, joka on luonnonvaroiltaan maapalloin rikkain?
Perustele.
Aika vaikea perusteltava, koska tulevaisuus perustuu Luontoon ja sen käytössä oleviin varantoihin.
Elikkä, on jossakin vaiheessa julkisesti todettava, että kulutukseen kasvuun perustuva maailmankuva on pelkkää harhaa.
Kuika siitä oivalluksesta jatketaan?
Luin lasipallosta "Tulevaisuus"
”Kuika siitä oivalluksesta jatketaan?”
Kestävällä kehityksellä ja luonnon suojelulla!
Siinä kaksi asiaa, jotka ovat Venäjällä lapsenkengissä!
Jeah, näinhän se on vai poikkeusko vahvistaa säännön?
Onhan venäjällä/neuvostoliitolla oolut nuo luonnonvarat ja miten on käynyt?
Niimpä,,,,,,,,,, kun on lusikalla annettu.......
Ei venäjän mahdollisuuksia nousta tuosta kurjuudesta paranna
ainakaan putinin politiikka, se on sata varma.
Mutta myös joillain muilla nuo lunnonvarat ei varmista hyvinvointia, miksi näin on?
Onko se vastaus yksikewrtaisesti kusipäinen valtionjohto?
”Vailla tulevaisuutta maa, joka on luonnonvaroiltaan maapalloin rikkain?
Perustele”
MUTTA on kansan viisauden ja aloitekyvyn perusteella maailman köyhin!
Venäläiset on selvinneet itsenäisinä jo tuhat vuotta ja nyt niillä on uusi suunta taloudessa ja varmasti se kehittyy nykyisestä ja on myös omavarainen jos tiukka paikka tulee eli tuotantoa on moneen suuntaan päivittäiseen kulutukseen ja myös pidemmän ajan käyttöön tarkoitettuun teollisuustuotantoon.
Venäjällä on ollut aikaa kehittyä 1000 vuotta ja se on päässyt hyvinvointitilastossa sijalle 60 eli Meksikoa heikommaksi ja yhtä pykälää Perua paremmaksi.
Kaikki muut Suomen naapurimaat Viro, Ruotsi ja Norja ovat huikeasti Venäjää edellä.
100 v. Suomi on tuossa tilastossa 5.
Ei luonnonvarat auta ellei niitä osaa hyödyntää!
Japani on vailla luonnonvaroja, mutta silti kehittynyt ja vauras!
Venäjä taas on maa, jolla on perinteisesti ollut kyky saada hiekan loppumaan Saharasta!
No niimpä .... noinhan ajattelivat kaikki vasurit 30-luvulla, kun lähtivät rakentamaan työläisten Shangri-La:ta tuoreelle tunkiolle (NL) ... ja kuinkas siinä heille kävikään?.
Kyyditykset ja GULAG kutsuivat. :-)
Reliikkistallari on todellakin aivopesty.
IMHO.
En tiedä mikä on venäjän tulevaisuus, mutta tällä hetkellä se on suomelle parempi ystävä kuin eu.
Venäjältä ei suomeen tule paperittomia elättejä.
Jos Putin haluis suomelle pahaa, niin dyykkais kaikki tänne.
"Jos Putin haluis suomelle pahaa, niin dyykkais kaikki tänne."
Johan se sen kertaalleen teki!
Hiljaa nato trollit!!!!
Putte on nyt rakentamassa Magnetokorskin sortuneita taloja ylävartalo paljaana uusiksi.
Tuplaa tuotot kun rakennutti alkuperäiset.
t. Keitele
Venäjällä kaikki putoa,talous,raketit,talot ja sillat. Erityisesti sillat putoavat .
https://youtu.be/K6Ss1aWCNfo
Sehän tarkoittaa hyvää uutta vuotta putinhuilolle vuoden loppuun
Jos maa tuhoituisi laman johdosta niin silloin suomesta ei olisi hajuakaan jäljellä ja sama koskisi venäjää. Venäjällä talous kuitenkin joka vuosi kasvaa taantumassakin vaikkakin hitaasti mutta kuitenkin samantasoisesti kuin suomessa nousuhdanteessa puhumattakaan noususuhdanteesta, jossa venäjän talous on noussut kaksinumeroisena lukuna.
Miten tuo kokoajan kasvava talous näkyy?
Mien se näkyy tavallisen venäläisen arjessa? Päivastoin eläkeikääkin nostettiin, jokin ei nyt täsmää.
Juuri tuli uutisista että nuorten eläkeikää pitää nostaa 70 vuoteen ja eläkekassamaksua korottaa sekä olemassaolevia eläkkeitä laskea Suomessa.
Heh, et sitten vastannut vaan venkoilet Suomea tähän mukaan.
Jos kerta venäjällä jokavuosi on talouskasvua, mitä Suomessakaan ei paljoa joka vuosi tule niin miksei se näy venäjällä, päivastaista vaan näkyy?
Venäläisten eläke on alle 100€/kk.
Ei hyvin mene
Putin, palauta muna!!!
Näin se talous kasvaa venäjällä ja kansa iloitsee, vai eikö sittenkään?
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000005974538.html?ref=rss
Ja se linkki uutiseen ....
https://www.verkkouutiset.fi/aeroflotin-pilotin-vedonlyonti-sokkolaskeutumisesta-1986-70-kuoli/
No mutta mitä on tapahtunut? Eikö venäjällä lauletakkaan enää oi suuri johtaja Putinn anna meille Puola, oi suuri johtaja Putin anna meille Suomi.
Hah hah tämähän oli tietysti alusta lähtien maksettu juttu jotta tyhmimmät alkaisi laulaa samaa laulua!
Nyt Venäjällä lauletaan "Putin palauta muna" eli ei siellä enää Puolaa ja Suomea haluta.
Kanamunakin siis eläkeläisille ja muille köyhtyville venäläisille riittäisi, mutta sen palauttaminen ei Putinilta kyllä onnistu.
Neuvostonostalgia lisääntyy Venäjällä. Levada~keskuksen johtajan mukaan haikailu neuvostoaikaan johtuu tyytymättömyydestä nykytilanteeseen. Tyytymättömyyttä pitää osoittaa näin kun järjestelmä ei ole kansanvaltainen ja viestimet ovat vallanpitäjien valvonnassa. Siis kun demokratiaa ei ole koskaan ollut se kanavoituu näköalattomuutena ja tunteena ettei mikään voi muuttua. Unohdetaan entinen diktatuuri, jonot ja pula hyödykkeistä. Haikaillaan ilmaispalveluja ja voimakasta Neuvostoliittoa. Kritiikki ei toistaiseksi ole löytänyt Putinin lähipiiriä, niiden etuoikeuksia, rikkauksia ja sijoituksia veroparatiiseihin. Tai palkkojen jälkeenjääneisyyttä suhteessa inflaatiokehitykseen..Pinnanalla on laajaa tyytymättömyyttä joka odottaa purkautumista. Sen ehkäisemiseksi Putin onkin perustanut 400000 henkilön henkivartiokaartin, jonka johdossa on Putinin luottomies.
Haikailu on sitä samaa mitä suomalaisilla on kekkosen ajan haikailussa tosin kekkosen aika nykyaikaan verrattuna oli tosihyvää että sitä voi haikaillakin. Oligarkkien rikkaudet ei ole putinin ajalta vaan juopon jeltsinin ajalta ja on joutunut selvittelemään juopon sotkuja ja sen vuoksi kehitys on hidasta varsinkin kun oligarkit on menettäneet rahansa lännen bisneksissään niin kuin moni suomalainenkin yritys, mitä niitä olikaan sonera, upm, outokumpu. Venäjällä on puutetta kulututavaroihin liittyvistä innovaatioista ja esim. yksi oligarkki oli myynyt sähköautohankkeensa 1 dollarilla pois, että jotain tehottumuutta on kun ei rahallakaan saa asioita rullaamaan. Nykyinen venäjän talouden tila on kuulemma oligarkkien etu että makaavat rahojensa päällä eikä investoi. Natotrollit levittää huvia että putinilla on 400000 miehen henkivartiokaarti, tosiasiassahan se on eri tiedusteluelimien, armeijan ja antiterroristiorganisaation yhteenliittymä ja tuskin putinilla on henkivartiokaartia ikinä ollutkaan, mutta armeijalla on sen niminen joukkosasto aikoinaan ollut.
"Haikailu on sitä samaa mitä suomalaisilla on kekkosen ajan haikailussa tosin kekkosen aika nykyaikaan verrattuna oli tosihyvää että sitä voi haikaillakin."
Ei ole. Nykyinen Neuvostoliiton ja Stalinin ajan haikailu on venäjän hallinnon masinoimaa sotakiimaista diktatuurin ihannointia.
#Oligarkkien rikkaudet ei ole putinin ajalta vaan juopon jeltsinin ajalta ja on joutunut selvittelemään juopon sotkuja ja sen vuoksi kehitys on hidasta varsinkin kun oligarkit on menettäneet rahansa lännen bisneksissään niin kuin moni suomalainenkin yritys, mitä niitä olikaan sonera, upm, outokumpu.#
Höpsis. Jeltsinin aikaan Venäjällä oli kymmenkunta oligarkkia. Nyt heitä on jo yli 100 ja sattualta he ovat kaikki Putinin sukulaisia tai ystäviä. Putin on heidät rahoittanut ja nostanut valtaan.
"Venäjällä on puutetta kulututavaroihin liittyvistä innovaatioista ja esim. yksi oligarkki oli myynyt sähköautohankkeensa 1 dollarilla pois, että jotain tehottumuutta on kun ei rahallakaan saa asioita rullaamaan."
Korruptoitunut systeemi ei ole koskaan tehokas. Ja sellainen Putinin systeemi kaikkien määritelmien mukaan on.
"Nykyinen venäjän talouden tila on kuulemma oligarkkien etu että makaavat rahojensa päällä eikä investoi."
Eivät investoi ja vievät rahansa länsimaihin turvaan. Viime syksynä valuuttapako Venäjältä teki taas ennätyksen. Edes oligarkkien rahat kun eivät ole turvssa, vaan joku Putinin toinen suosikki voi ne yhtäkkiä viedä.
"Natotrollit levittää huvia että putinilla on 400000 miehen henkivartiokaarti, tosiasiassahan se on eri tiedusteluelimien, armeijan ja antiterroristiorganisaation yhteenliittymä"
Kansalliskaartiksihan Putin sitä nimittää:
"Kansalliskaartiksi luonnehditulla uudella yksiköllä on lehtitietojen mukaan laajat voimankäyttöoikeudet.
“Kansalliskaartin työntekijällä on oikeus käyttää fyysistä voimaa, eritysvälineitä tai tuliaseita varoittamatta tilanteessa, jossa on kyse välittömästä uhkasta Venäjän kansalaisen hengelle”, kansalliskaartista säädetyssä laissa todetaan.
Lain perusteella kaartilaiset saavat myös pidättää epäiltyjä ja tehdä etsintöjä asuntoihin ja ajoneuvoihin.
Kaartista kaavaillaan massiivista. Venäläismedian mukaan sen vahvuudeksi saattaa tulla jopa 400 000 miestä.
Kaartin johtoon nousee Vladimir Putinin määräyksellä presidentin henkivartiokaartia aiemmin johtanut Viktor Zolotov."
" ja tuskin putinilla on henkivartiokaartia ikinä ollutkaan, mutta armeijalla on sen niminen joukkosasto aikoinaan ollut."
Älä höpsi. Etkö tiennyt, että Putinilla on jopa ruoanmaistajat?
Venäjän oligarkkien varat on riippuvaisia öljyn ja ruplan arvosta ja varat on keskimäärin olleet 2,3 miljardia dollaria / oligarkki. Eli heidän varansa on yhtiöiden osakkeissa eli hyvinä vuosina osakkeet nousee kuten 2017 jolloin varallisuus kasvoi mutta huonoina vuosina se laskee, mikä nyt on tuttua suomestakin nokian osake on ollut parhaimmillaan 25 euroa ja alimmillaan 0,5 euroa eli jollakin omaisuus pieneni 1/50 osaan. Ilmeisesti.oligarkkien varat on sijoitettu pääosin venäjälle ja sitten ulkomailla ovat sijoittaneet kiinteistöihin, jonne voivat paeta jos kurssit romahtaa dollarisalkun kanssa. Käteiset varat suhteessa lännen valuuttaan on samanlaisessa heiluriliikkeessä ruplan arvon vaihdellessa, mutta tietenkin se ei vaikuta niin paljoa maan sisäisessä kaupassa. Putiini on varmasti tietoinen investointien vaikeuksista ja korruptiosta ja niiden vaikutuksesta talouteen ja on luvannut toimia jolla näitä esteitä poistetaan mutta on siellä myös ongelmana puute soveltavan tieteen harjoittajista kun taas teoreettisessa tutkimisessa on tieteenharjoittajia riittävästi. Venäjällä on varmasti painetta talouden parantamiseen ja muutoksiin rakenteissa jolla siihen päästää että luulisi pian jonkun ratkeavan siihen suuntaan.
#Höpsis. Jeltsinin aikaan Venäjällä oli kymmenkunta oligarkkia. Nyt heitä on jo yli 100 ja sattualta he ovat kaikki Putinin sukulaisia tai ystäviä. Putin on heidät rahoittanut ja nostanut valtaan.#
On sinulla outoa tietämystä, ihme kun että kiellä Jeltsinin juoppoutta?
Tosiasia vain on, että Jeltsin ajoi maan lopulliseen kaaostilaan ja maailmalla hymisteltiin...tottakai.
Putinille ei hymistellä, miksiköhän?
Älä turhaan huoli, nyt kun seuraava lama on tulossa, niin Putin ottaa oligarkkien kärsimät menetykset taas tavallisten venäläisten varoista. Oligarkkien varat ovat turvassa.
"On sinulla outoa tietämystä, ihme kun että kiellä Jeltsinin juoppoutta?
Tosiasia vain on, että Jeltsin ajoi maan lopulliseen kaaostilaan ja maailmalla hymisteltiin...tottakai.
Putinille ei hymistellä, miksiköhän?"
Sinulla on täysin väärä käsitys: Neuvostoliitto romahti omaan mahdottomuuteensa ja samalla romahtivat kaikkien neuvostotasavatjone taloudet. Jeltsin pelasti sen mitä pelastettavissa oi länsimaiden runsaan rahallisen avun, jopa ruoka-avun turvin. Putin sai aluksi Venäjän nousuun ja tavallisille venäläisillekin rahaa runsaiden öljytulojen turvin, mutta nyt hänen politiikkansa seuraukset nakyvät: tavalliset venäläiset köyhtyvt samalla kun venäjällä on ärimmäisen rikas etuoikeutettujen luokka, joka siirtä varansa turvaan länsimaihin. Putinille ei hymistellä, koska hän on rikollinen, jonka solmimin sopimuksiin ei voi luottaa.
"Sen ehkäisemiseksi Putin onkin perustanut 400000 henkilön henkivartiokaartin, jonka johdossa on Putinin luottomies."
Tuolla kaartilleen Putin antoi on myös oikeuden ampua tappaakseen ilman varoituksia.
Onhan putini bondmainen persoona niin pitäähän sillä olla lupa tappaa
Tai luulee olevansa.
Kyllä se 400000 miehen henkivartio kaartin pitää olla venäläistä sarkasmia kun armeijankin koko venäjällä on rauhan aikana vain 600000 miestä. Poliisilla on yleensä lupa ampua jos joku
aikoo uhata toisen henkeä, suomessakin kuolee tai haavoittu muutama poliisin luotiin joka vuosi. Ilmeisesti venäjällä ei poliisilla ei ole lupaa ampua ja nyt ovat sen luvan saaneet.
"Kyllä se 400000 miehen henkivartio kaartin pitää olla venäläistä sarkasmia kun armeijankin koko venäjällä on rauhan aikana vain 600000 miestä."
Niinhän sitää täällä länsimaissa voisi kuvitella, mutta kyse ei ole sarkasmista, vaan siitä, että Putin oikeasti pelkää henkensä edestä ja siksi hän tarvitsee kansaansa ja ns värivallankumouksia vastaan moiset joukot.
"Poliisilla on yleensä lupa ampua jos joku
aikoo uhata toisen henkeä, suomessakin kuolee tai haavoittu muutama poliisin luotiin joka vuosi. Ilmeisesti venäjällä ei poliisilla ei ole lupaa ampua ja nyt ovat sen luvan saaneet."
Tietenkin Venäjällä on iät j ajat ollut polisiilla oikeus ampua uhkaavassa tilanteessa. Nyt nämä joukot saivat putinilta oikeuden ampua varoittamatta esim. mielenosoittajia.
Taas on mennyt kiihotuspuolelle nuo jutut varoittamatta mielemnosoittajien ampumiset.kyllä ne venäjällä viranomaisten valtuudet on valtiopäivien takana ja tuskin kukaan summittaisia ampumisia hyväksyy poliisien tai muiden viranomaisten valtuuksiin.
Ioo onhan se nähty ennenkin miten venäjällä toimitaan , vai sokeako olet?
Siellähän on ennenkin ammuttu ensin ja sitten tutkittu josko olis syyllinen.
Tutkinnan tulos, kun uhrilla on veitsi rinnassa ja 2 luodinreikää selässä (ei ulostuloreikiiä edessä) ...
Da ... Selkeä ampumalla suoritettu itsemurha. :-)
IMHO.
"Taas on mennyt kiihotuspuolelle nuo jutut varoittamatta mielemnosoittajien ampumiset.kyllä ne venäjällä viranomaisten valtuudet on valtiopäivien takana ja tuskin kukaan summittaisia ampumisia hyväksyy poliisien tai muiden viranomaisten valtuuksiin."
Tuo Venäjän kansalliskaarti toimii Putinin alaisuudessa (samoin kuin duuma) ja sillä todellakin on oikeu ampua aseettomia mielenosoittjia. Se sai muuten suuren määrän tarkka-ampujien kivääreitä, varmaankin siksi, etteivät ampujat vain loukkaannu mielenosoittajien heittelemistä kivistä. Wikipedia:
"Kaartia käskee viime kädessä presidentti."
"Kaartilla on tietyissä tilanteissa lupa ampua myös aseettomia väkijoukkoja."
"Lupa ampua väkijoukkoja
Venäjän kansalliskaarti saa ampua väkijoukkoja mm. panttivankkitilanteissa, terroristihyökkäyksissä ja suojatakseen valtion rakennuksia ja tavarakuljetuksia[7][8]. Mutta kaartilla ei silti ole virallista lupaa ampua lapsia ja raskaana olevia naisia."
Putin ei imeisesti koe lapsia uhaksi hallinnolleen.
Venäjän on yksi maailman heikoiten kehittyvä maa maailmassa. Kehitys käytännössä loppui 2014.
Kiitos Putin
Venäjä on maailman kehittynein maa heti sen jälkeen, kun länsimaailma on kokonaisuudessaan tuhottu.
Kiina pitää tuhota myös, jos Venäjä mielii ykköseksi.
”Venäjä on maailman kehittynein maa heti sen jälkeen, kun länsimaailma on kokonaisuudessaan tuhottu.”
Eli Venäjä on hyvä viain tuhoamisessa?
Venäjä ON hyvä vian eli länsimaiden tuhoamisessa!
Eli tuhoaminen on Venäjän AINOA vahvuusalue?
Venäjällä ei ole tulevaisuutta. Menneisyys sillä kuitenkin on. Venäjän tulevaisuus on yhtä hirveä, jos sortovalta ei lopu.
Merkkejä tästä ei ole. Vladimir Putinin kaudella vallanpitäjät ovat pelotelleet kansalaisia, surmanneet viattomia ja panneet vankilaan syyttömiä. Niin, ja vallanneet palan naapurimailtaan.
Venäjä on "aina" ollut poliisivaltio. Sen kasvatti Putinkin on.
Miksi kansa sallii sen?
Miksi kansa sallii sen?
Miksi kansa sallii sen?
Miksi kansa sallii sen?
Miksi kansa sallii sen?
Joka maa on poliisivaltio vai luuleeko joku että poliisi on köyhän turva tosiasiassa poliisit on eliitin henkivartijoita ja rikollisten ystäviä sekä köyhän kyykyttäjiä. Venäjä ei tuhoudu vaikka kuinka sitä toistelee, miksi kansa sallii nykymenon suomessa, siksi että kaikki puolueet on samaa elliittiä. Suomella ei enää ole tulevaisuutta nykymenolla ja muutosta ei ole näkyvissä.
Onko trolli sitä, että Hitlerin Saksallakin oli tulevaisuus, kuten Putlerin Venäjällä?
Oli.
Ja sekin oli huono.
”Suomella ei enää ole tulevaisuutta nykymenolla ja muutosta ei ole näkyvissä.”
Vanäjän Tiltun kannattaa murehtia vain ikiomaa Venäjäänsä! Suomi kyllä pärjää vaikka kuinka mollaisit!
Putin yrittää rakentaa Venäjästä merkittävää väkivallalla.
Venäjä tuhoutuu.
Tällä menolla ainakin tuhoutuu, merkit on selvät.
Samanlailla kuin joskus 80-luvun lopussa.
Ennustajaeukot on povanneet venäjä tuhoa jo 1000luvulta 2000luvulle että kyllä kai se tulee 3000 luvulla viimeistään.
Mitä nyt tuli jo kertaalleen 1991! Nimet vaihtuu ja huonosti menee!
Ja Venäjä tuhoutui myös v. 1917.. ja sitä ennen useita kertoja..
Tuossa vähän esimakua ,,,maa vailla tulevaisuutta..tosin kyrillisillä kirjaimin mutta kait vatnikit osaa venäjää ja tiltut..muuttuuko mieli mitenkään kun lukevat kirjoituksen
https://echo.msk.ru/blog/gudkov/2108542-echo/
Putin on suurmies jo eläessään, mutta kiinnittäkää huomio Ranskaan jossa mellakoidaan päivittäin ja poliisi ampuu kumiluodeilla kohti?
Ovatko nämä kymmenet tuhannet keltaliivit terroristeja, vai kertooko se jostakin muusta?
Onko niin, että huomio pitää nyt kääntää tehostetusti kohti Venäjää ja Putinia...Ukraina, Kertsin, ym ym. ilman syvällisempää pohdintaa.
Oletteko huomanneet median vaitonaisuuden käsitellä esim. Ranskan nykytilaa?
Kanamuna on putinismin romahduksen symboli.
Munaliput salkoon!
Niih vai eikö putinilla löydy munaa........
Sepä se selittää kaiken uhoamisen ja eikös sen eukkokin jättänyt sen.......
Mitään.... ei sitten .......selitystä...tö
ähänkään löydy trolleilta...?
Miksei putin tee mitään? Ihmisiä kuolee turhaan Pietarissa ja muualla myös:
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005993101.html?ref=rss
Niin no tavallaan Putin on vastuussa tästäkin nuoren miehen kuolemasta.
Rahat ei riitä Venäjällä talojen kunnossapitoon josta johtuu lämmön karkaaminen ja jääpuikkojen muodostuminen. Ja näitä katolla olevia lumia ei riitä pudottamaan palkattuja ammattimiehiä, kaikki on siis kiinni rahasta se ei riitä ihan tavallisiin toimiin.
Kyllä meillä Suomessa riittää auttajia Putinille
https://www.is.fi/viihde/art-2000007938118.html
Putin ja Venäjä on selvinneet aikaisemmistakin kriiseistä ja selviävät tästäkin.