Minne vanha mutta käyttämätön verensokerimittari?

Mittamies

Äidin jäämistöstä löytyi käyttämätön, paketissa oleva Ascencia Contour -laite verensokerin mittaukseen. Pakkauksessa olevissa lisävarusteissa (lansetit ja liuskat) on vanhenemispäivät vuodelta 2008 mutta ainakin diabeteskauppa näyttää vielä myyvän mittariin sopivia varusteita. Mitä tekisin mittarille? Olisiko sillä kenellekään käyttöä? Ei tunnu mukavalta heittää romukoppaan ilmeisen käypää kapinetta.

4

3091

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hpv27

      Mittarin hinta on noin kympin ja liuskat ovat jo aikoja sitten vanhentuneita.

    • iygyiuhjio

      Jos tuttavapiirissä sattuu olemaan henkilö jolla olisi tarvetta mittarille, niin lahjoita pois. Liuskat voi heittää sekajätteeseen. Ehkä äitisi on saanut mittarin terveyskeskuksesta, joten voit kysäistä ottavatko takaisin. Epäilen etteivät ota yli kymmenvuotiasta laitetta.

      Diabeetikko ei välttämättä ole kiinnostunut jos kotikunnasta ei saa ilmaisia mittausliuskoja kyseiselle mittarimallille.

      Ellei kukaan ole kiinnostunut, voihan laite olla sinullakin kaapin perällä odottamassa mahdollista tulevaa tarvetta (poista kuitenkin paristo). Ellet halua säilyttää, laitteen voi viedä ilmaiseksi SER jätteeksi.

      • Anonyymi

        Roskikseen vain, kuten patteritkin. SER asemia kun ei oikein ole lähimaillakaan.


    • Anonyymi

      Eipä noilla mitään arvoa ole jos liuskoja ei saa. SER jätteeksi vaan.

      Ja vaikka jostain liuskoja löytyisi, omilla rahoilla niitä on kallista hankkia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2280
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      23
      903
    3. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    4. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      892
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      563
      816
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      718
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      24
      612
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      571
    Aihe