On pikemminkin sääntö kuin poikkeus että oikealta tulevia ei osata väistää Kuoppanummentielle tultaessa.
Viimeksi tänään joku kuski oikein tööttäsi ajaessaan liikennevaloristeyksestä Mäntytietä alas ja kääntyessään vasemmalle Kuoppanummentielle!? Hänen mielestään oikealta tulevan olisi kuulunut siis väistää. En väistänyt koska minulla oli etuajo-oikeus.
Monta kertaa lapsi istuu etupenkissä ja kuski ei edes vilkaise oikealle. Tällöin joutuu hätäisesti painamaan jarrut pohjaan.
Ihmisillä on kummallinen luulo että kun ajetaan Kuoppanummen koulukeskukseen niin siinä olisi jokin valtatie jota vain ajetaan eikä väistetä mitään eikä ketään.
Tämä on jokapäiväinen ongelma ja ihme ettei kolareita ole sattunut. Läheltä piti -tilanteita tyyliin miljoona kertaa.
Kuoppanummelle menijät!
2
210
Vastaukset
- nojopastaas
Tämä on taas näitä liikennekukkasia joita Nummelassa näkee usein. Kärkikolmioiden puute. Pitäisikö järjestää jokin keräys, että voisi ostaa kunnalle pinon sellaisia. Ei mitään. Tahdon puute tämä on. Tai päättäjien saamattomuutta. Liikennemäärien kasvaessa tai joidenkin olosuhteiden muuttuessa pitää ottaa huomioon liikenteen sujuvuuden parantaminen. Mielestäni moni pienen liikennemäärän katu-, tie- tai kujaosuudet pitäisi tehdä väistämisvelvollisiksi. Esimerkkinä Pisteenkaaren kaikki risteykset vaatisivat pikaista arviontia ja onhan näitä monia muitakin kohteita. Useimmat, ellei jopa kaikki päättyvät kujat ja pysäköintialueille vievät tiet pitäisi saada ehdottomasti väistämisvelvollisiksi.
- jokotaas
Tarkoitus lienee että koulun / päiväkodin alueella ajettaisiin hiljaa. 9/10 autoilijasta ei väistä oikealta Kuoppanummentieltä tulevia ja Saattokujalta tulevia vaikka näillä on etuajo-oikeus.
Asiaa ei ymmärretä / tiedosteta. Ehkä koulun kautta pitäisi lähettää viestiä vanhemmille kun liikennettä on aamuvarhaisesta iltamyöhään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422512Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729422992117- 241900
- 241625
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251489Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta421453- 441376
- 1001349
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391315- 361086