Kuoppanummelle menijät!

jokotaas

On pikemminkin sääntö kuin poikkeus että oikealta tulevia ei osata väistää Kuoppanummentielle tultaessa.

Viimeksi tänään joku kuski oikein tööttäsi ajaessaan liikennevaloristeyksestä Mäntytietä alas ja kääntyessään vasemmalle Kuoppanummentielle!? Hänen mielestään oikealta tulevan olisi kuulunut siis väistää. En väistänyt koska minulla oli etuajo-oikeus.

Monta kertaa lapsi istuu etupenkissä ja kuski ei edes vilkaise oikealle. Tällöin joutuu hätäisesti painamaan jarrut pohjaan.

Ihmisillä on kummallinen luulo että kun ajetaan Kuoppanummen koulukeskukseen niin siinä olisi jokin valtatie jota vain ajetaan eikä väistetä mitään eikä ketään.

Tämä on jokapäiväinen ongelma ja ihme ettei kolareita ole sattunut. Läheltä piti -tilanteita tyyliin miljoona kertaa.

2

258

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nojopastaas

      Tämä on taas näitä liikennekukkasia joita Nummelassa näkee usein. Kärkikolmioiden puute. Pitäisikö järjestää jokin keräys, että voisi ostaa kunnalle pinon sellaisia. Ei mitään. Tahdon puute tämä on. Tai päättäjien saamattomuutta. Liikennemäärien kasvaessa tai joidenkin olosuhteiden muuttuessa pitää ottaa huomioon liikenteen sujuvuuden parantaminen. Mielestäni moni pienen liikennemäärän katu-, tie- tai kujaosuudet pitäisi tehdä väistämisvelvollisiksi. Esimerkkinä Pisteenkaaren kaikki risteykset vaatisivat pikaista arviontia ja onhan näitä monia muitakin kohteita. Useimmat, ellei jopa kaikki päättyvät kujat ja pysäköintialueille vievät tiet pitäisi saada ehdottomasti väistämisvelvollisiksi.

      • jokotaas

        Tarkoitus lienee että koulun / päiväkodin alueella ajettaisiin hiljaa. 9/10 autoilijasta ei väistä oikealta Kuoppanummentieltä tulevia ja Saattokujalta tulevia vaikka näillä on etuajo-oikeus.
        Asiaa ei ymmärretä / tiedosteta. Ehkä koulun kautta pitäisi lähettää viestiä vanhemmille kun liikennettä on aamuvarhaisesta iltamyöhään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      177
      4995
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4376
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3107
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2952
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1747
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1719
    Aihe