...ja pieru Saharaan, häipyy kohta Juha-Lesta Sipilän itselleen käsikassaraksi luoma ja parlamenttarismia halveeraava sinipiikapuolue eduskunnasta muistojen unholaan, hyvä.
Kuin tuhka tuuleen...
Eduskuntavaalit2019
14<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ostihan tollosipiä rahakkaan jatkokauden pelleillä itselleen!
Siniset on vielä vuoden jälkeen puolue, jolla on alle tuhat jäsentä ja joka etsii arvojaan. Siniset haluavat nousta ensi vaaleissa muiden pienpuolueiden rinnalle, mutta prosentin kannatuksella se voi olla haaste. HS
Saahan sitä haluta vaikka kuun taivaalta....
Sinisentulevaisuuden kannatus nousee eduskuntavaaleissa kristillisdemokraattien tasolle, uskoo sinisten ehdokkaana oleva salolainen Klaus Hemanus .
Hän arvelee, että mielipidemittauksissa kaikki vastaajat eivät hahmota, että esimerkiksi siniset ministerit eivät ole perussuomalaisia. Siksikin kannatusluvut ovat alhaiset.
sss.fi
Höpöhöpö.
Simon Elo kertoi eronneen ryhmän ratkaisusta näin: 20 perussuomalaisten kansanedustajaa eroavat perussuomalaisten eduskuntaryhmästä ja perustavat oman eduskuntaryhmänsä. Aluksi sen nimeksi tulee Uusi vaihtoehto.
Tämä päätös on todennäköisesti poliittinen itsemurha. Teemme sen silti selkein mielin. Teemme sen isänmaan vuoksi. Omatuntoni on puhdas, Elo sanoi.
kesäkuu 13, 2017 www.suomenuutiset.fi/kaksikymmenta-perussuomalaista-kansanedustajaa-jattaa-eduskuntaryhman/
Soiniko ajoi sopulilaumansa kalliolta alas?
Pidetään jo hautajaiset näille vainajat saa olla itse mukana hautaustoimituksessa ja saavat itsekin kahvia juodakseen
"Kun tuuli käy hänen ylitsensä, ei häntä enää ole, eikä hänen asuinsijansa häntä enää tunne"
psalmista 103
Sipilä on tämän vehkeillyt Soinin kanssa!
Voi kun joku näyttäis noille puolueen jäsenille tuota "poliittinen itsemurha" -kommenttia ja julkaisisi tämän hetkiset mielipiteet siihen liittyen.
Mahtaako tulla poliittisia nimityksiä rakettimaisilla nopeuksilla juuri ennen hallituskauden loppua kuuluu olennaisena osana keputteluun 15 min. ennen loppua
Juuri noin! Mielenkiintoista.....
115+päivää+vaaleihin
Pahinta+Terhon+ja+JNiinistön+petoksessa+ei+ole+edes+puolueen+hajottaminen
(Soini-Terho-JNiinistö+-olisivat+saaneet+PS-puolueessa+2019+ehkä+vain+hitusen+verran+paremman+kannatuksen+kuin+he+nyt+saavat+sinisissä,+missään+nimessä+ei+ylitä+0,5%)
vaan+häpeä+jonka+tämä+porukka+aiheutti+heitä+tukeneille+ja+heille+vaalityötä+tehneille
Mitä+sanon+henkilöille,+joille+jaoin+Sampo+Takoo+-korttia?+
Kun+olen+kannattanut+raiskaajamatujen+ja+jihadistien+puuhia+läpisormiensa+katselevaa+Terho-JNiinistöä
https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-vihapuhe-medialle-muille-puolueille-suurempi-ongelma-etta-suomessa-raiskataan-pienia-lapsia/+Oikeusministeri+Antti+Häkkänen+(kok.)+on+puhunut+lapsiin+kohdistuvien+seksuaalirikosten+maksimirangaistusten+korottamisesta,+vaikka+hän+varmasti+tietää+ja+ymmärtää,+ettei+tästä+ole+mitään+hyötyä.+Eiväthän+tuomioistuimet+määrää+maksimirangaistuksia.+Nimenomaan+minimirangaistuksia+pitäisi+nostaa.+–+Sisäministeri+taas+puhuu+karkotusten+tehostamisesta,+mutta+miten+niitä+voidaan+tehostaa,+jos+lähtömaat+eivät+ota+kansalaisiaan+vastaan,+ja+jos+karkotettavia+ei+voida+ottaa+säilöön.+Kaiken+huippu+on,+että+hallitus+yrittää+varta+vasten+löytää+keinoja,+joilla+kielteisen+päätöksen+saaneet+henkilöt+voisivat+jäädä+maahan+ns.+työperusteella.
Huomenna 21.12 eduskunta lähtee joululomille. 1. taysistunto 8.1. Viimeinen ehdokashakemuksen jättöpäivä 8.3. Eihän tässä ole kuin 2 kuukautta. Tietysti joululoma käytetään pähkäilyyn. Minkä tempun tekis? Mitä taas valeheltais? Arvailempa taas kerran. Soini ei halua alkaa ehdokkaaksi, mutta hovilaiset painostavat. Uudellaltamaalta voisi joku päästä, mutta 1-2 on aika vähän. Soini ei käsittääkseni ala tuohon hommaan, että olisi niin pienen puolueen edustaja. Pahimmassa tapauksessa hän olisi ainoa sinisen puoleen kansanedustaja. Sellainen vaara on. Kyllä minun kristallipallossa näkyy, että Soini hyppää virkaan. Mites muut? Kuka minnekin. Ehkäpä löytyy työpaikka. Ehkä ei ihan aktiivimallin armoille. Ei tietenkään, kun ovat niin erinomaisia, muita parempia, peräti isänmaan pelastajia.
Sinisten mielestä isänmaan pelastaminen on kokoomuksen ,kepun ja suurpääoman etujen ajaminen. Eivät taida siniset tietää, että suurpääomalla ei ole isänmaata. Siellä siniset nyt ovat suurpääoman käsikassaroita. Omasta mielestään ovat siinä ihan keskellä, edustavat koko kansaa. No, heidän puheet kannattaa panna toisesta korvasta ulos.
Enempi Sinisillä on järkeä kuin Persuilla. Sanotaan totuus eikä mielikuvia.
No eipä sitä sitten paljoa ole!
Abortinkieltäjä Soinille ei katolisten pappien ja piispojen pedofilia ole
ongelma. siinäkin asiassa järkikin seisoo.
Onko luopioille tilausta Suomessa,?