Vastaus, ei löytynyt kolmea viisasta miestä. Tänään Suomessa on noita "itämaan tietäjiä" pilvin pimein. Yksi kriteeri täytetty.
Mutta toinen, Jeesuksen syntymiselle välttämätön asia puuttuu. Nyt ei löydy yhtään neitsyttä. Siitä pitävät itämaan tietäjät huolen, raiskaamalla suomalaiset tyttölapset ennen niiden kehittymistä neitsyiksi!
Mutta toinen, Jeesuksen syntymiselle välttämätön asia puuttuu. Nyt ei löydy yhtään neitsyttä. Siitä pitävät itämaan tietäjät huolen, raiskaamalla suomalaiset tyttölapset ennen niiden kehittymistä neitsyiksi!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Hyvä ihminen, miksi pohdit moista asiaa...
Jos otetaan tämän kysymyksen ympärillä esiin historialliset lainalaisuudet, ei Suomea ole ollut oelmassa n. 2000-vuotta sitten ja sitä ennen ajanlaskua edeltävälläkään ajalla!
Suomi alueena on ollut mahdollisesti asuttu harvakseen, enimmäkseen saaamelaisten kanta-asukkaiden asumana.
Myähemmin vasta ehkä 1000-luvulla on asutusta alkanut tulla muualta enimmäkseen idästä ja eteläisen nykyisen Eestin maan kautta. Hämäläiset heimot mainitaankin sitten myähemmin historiassa olleen ensimmäisiä varsinaisia "suomen heimoja" jotka maata asuttivat varhaisemmin.
Valtio nimellä Suomi ei tietenkään ole ollut olemassa, edes tämän nykyisen valtion rajojen puitteissa.
Pääasiassa läntiset alueet tästä maan osasta haltuunsa ja vaikutuspiiriinsä oli ottanut Ruotsin valtakunta n. 1100-1200 vuosisadalla ja siitä luetaan alkaneen suuremman valtakunnan eli entisen emämaamme Ruotsin suurvallan ajat! Pian viikinki-aikojen ja sukujen jälkeen - joista sittemmin muodostui myös Ruotsin valtakuntaa hallinneet kuningassuvut.
Silloinkin maa nykyinen Ruotsi / Sverige nimeltään ei ollut mitenkään yhtenäinen "valtio" vaan myös eri valtapiirien ja sukujen ja skandinaavi-heimojen hallitsemaa aluetta - ihan kuten olivat ennen valtioiden ja kuningaskuntien muodostumista myös Euroopan muut alueet ruhtinaskuntina, - kuten idässäkin jossa oli yhden sukupiirin Rurikin variaagi (viikinki)- sukujen hallinoimia ruhtinaskuntia myös Kiovan Russ (Kiev Rusij) nimellä tunnettu - pääpaikkanaan nykyisen Ukrainan Kiovan alue.
Niin ei siis mitenkään näin ollen ollut mahdollista Jeesus lapsi olisi syntynyt vuoden 0- paikkeilla täällä pohjolassa, tai myöskään Euroopassa - kun hän nyt synytyi Juudeassa Pohjois-Afrikan mantereella ennen ajan laskumme alkua - mutta siitä kristikunnan nimissä alkoi myös nykyinen ajanlaskumme!
Joka on esim. muslimeilla erilainen - alkaen n. 600- vuotta myöhemmin progfeetta Mohammedin ajasta ja elämästä /kuolemasta kukien.
Huomaa, kristillisen maailman Jeesus Kristus Jumalan poika - on sama Jumala kuin muslimien Allah! On vain yksi Jumala kaikilla, ja useita profeettoja - jollaiseksi esim. juuri muslimimaalma lukee Jeesuksenkin olleen!
Hyvää ja Rauhallista Joulua teille!
Ei tarvi pohtia kun on olemassa loppumaton hengenvara, satiiri!
Jeesus Kristus sama kuin Allah? Ja sitten toteat, että muslimimaailma lukee Jeesuksen olleen profeetta. Jeesus=Allah=profeetta....????
Päätäpä nyt kuitenkin, mitä mielipuolta olet.......!:)
No juu tavallaaan, kuten olemme saaneet oppia Jeesus / Jesua oli Jumalan kaikkivaltiaan taivaan ja maan luojan maallinen poika "inkanaatio" ihmisen muodossa, että jumaluus ymmärrettäisiin paremmin.
Ja kuten kaikki jo ymmärtävät on VAIN yksi Jumala, meille kristillinen Luoja jne. On hän samaan aikaan myös Allah - toisen uskonnollisen näkemyksen mukaan.
Ei voi olla kahta Jumalaa / Allahia samaan aikaan - mutta profeettoja Jumalan/ Allahin sanan saattajia voi olla useita ja on ollut mm. profeetta Mohammad jne. Mutta kristillinen alkuseurakunta ja sen jäkeiset uskonnolliset kristilliset suuntaukset / kirkot eivät hyväksy Jeesus olisi ollutkin "vain" sanansaaattaja eli profeetta joka toi ihmiskunnalle Jumalan välittämää viestiä.
Siis ei ole muita jumalia vain Yksi yleinen Jumalaksi kutsmamme, joka toisessa yhteydessä on Allah'iksi kutsuttu - eri kielillä eri sanana voisimme sanoa asian yksinkertaistaksemme!4
Jumala on aina Suuri meihin nähden.