mutta se ei ole edes uutinen, eihän?
https://yle.fi/uutiset/3-10559712
Suurituloisimman kymmenyksen tulotaso kasvoi 4,4 prosenttia, kun taas keskituloisilla kasvua oli 1,3 prosenttia. Neljän pienituloisimman kymmenyksen tulot kasvoivat yhteensä 1,2 prosenttia.
https://yle.fi/uutiset/3-10559712
Suurituloisimman kymmenyksen tulotaso kasvoi 4,4 prosenttia, kun taas keskituloisilla kasvua oli 1,3 prosenttia. Neljän pienituloisimman kymmenyksen tulot kasvoivat yhteensä 1,2 prosenttia.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kepuporvari Sipilän hallitus saavutti tavoitteensa eli kasvatti tuloeroja.
Kaikkien tulot kasvoivat, mutta ei hätää pian tulee petosmies Rinne ja ajaa suomen taantumaan....
Millon mennään torille keltaiset liivit päällä?
Ei mikään uutinen.Oli odotettavissa nyky hallituksen toimia seuratessa!
Erkki
Pienituloinen kansanosa köyhtyy entisestään, mutta media lässyttää kuinka talous on vain kasvussa... Ihan suoraa valehteluahan se on, mutta kuuluu natsi-eu:n agendaan.
Porvari+kepuedustaja+Sipilä+on+saanut+hallituskaudeleen+asettamansa+tavoitteet;+harmaat+kirjekuoret+kunniaan,+Sijoittajien+ja+osakkaiden+tulojenkasvattaminen,++eläkeläisten+indeksikorotukset+jäihin+(+.55+%+),+työttömien+"kusettaminen"+ja++kaikki+peruskansaa+koskevat+hyvinvointileikkauksien+vieminen+maaliin.+Näyttävimpänä++tulokena+SOTE+ja+MAAKUNTAMALLI+joiden+kustannukset+jo+nyt+ovat+nousseet+pilviin+arvaamattomiin.+Ei+loppua+näy!++Pienituloinen+kansanosa+joutunut+yhä+ahtaammalle.
Ostovoima laskee kuin ketunhäntä, ja kohta varmaan miljoonalla ihmisellä on maksuhäiriömerkintä.
Mut hei me tienataan tällä ja meillä menee paremmin kuin koskaan!
Juu, et ei muuta kuin KOKOOMUSTA ja KESKUSTAA äänestämään, jos halutaan tuloerojen kasvavan. Jotta silleen.
Sinisten tulot kasvoivat huimasti kun ministeriliksa juoksi oppositiossa istumisen sijasta.
Kuka sanoo ettei petos kannata. SMP:n Pekka Vennamon esimerkki kylläkin.
Ben Zyskowicz toitotti useaan otteeseen monta vuotta sitten, että tuloeroja on kasvatettava!
En löytänyt tälle enää vahvistusta googlettamalla, onkohan sensuuri piilottanut nämä uutiset. Aikaa voi tästä olla kulunut paljon.
Jos köyhä menee töihin ja lopettaa loisimisen niin tulot kaksinkertaistuvat heti. Köyhä väestö voi katsoa peiliin niin näkee syyn miksi tulot eivät kasva. Omasta mielestäni kaikki työttömyyskorvaukset pitäisi lopettaa niin vätykset hankkiutuisivat töihin muuttaisivat ulkomaille.
Ihmisten työn tuloksissa on valtavat erot. Kyllä kai tämän jokainen myöntää.
Suurituloiset ovat hyviä veronmaksajia. Heitä on Suomessa vain aivan liian vähän.
Kovatuloiset hommat ovat kaikkien haettavissa. Hyvistä osaajista on huutava pula. Tämä tiedoksi tuloeroista itkeville vätyksille.
Pohjois-Koreassa ei ole merkittäviä tuloeroja
ANTTI RINTEEN PALKKA JA SDP:N KÄHMINÄT KOJAMOSSA AIHEUTTAA KIELTEISTÄ TULOERIA (sak sdp saivat verottomia korvauksia ja nostavat Kojamosta verottomia osinkoja)
JOS TULOEROT KASVAVAT PÄÄOMATULOJEN TAKIA esim. piensijoittajilla, SE ON HYVÄ SUOMELLE, KOSKA PÄÄOMASIJOITTAJAT OVAT SAANEET VAROJA ULKOMAILTA, ESIM. KONE, NOKIA, FORTUM ... ANSAITSEVAT RAHANSA ULKOMAILTA hiukan Suomesta
Näin TULOEROT ovat Suomeen tullutta rahaa jota Trump ei ole saanut omiin taskuihinsa eivätkä muut sen kaltaiset vaan tulot ovat tulleet Suomeen
Jos tuloeroila takroitetaan hörhöjen Sipilä Orpo Stubb pakkioita, jotka maksetaan veronmaksajien rahoista myös Stubbin pankinjohtajanpalkat niin NE OVAT PAHOJA loisivat edustajat nostavat palkkaa ja kuluttavat ja lorvailevat veronmaksajien rahoilla
uunituore blogisti on syntynyt
https://oikeamedia.com/o1-92404
Huhtasaari kommentoi
https://pbs.twimg.com/media/DuQd73BXgAAqOPP.jpg
"En tule enää kirjoittamaan Uuden Suomen blogiin. Kansanedustajan ennakkosensuuri on kuin suoraan kylmän sodan ajan ohjattu sananvapaus"