Alaikäisten raiskauksia jo 17 eikä 5 nousu 500%

Nerffitiesi

Aikaisemmin näitä oli 3 nousua melkein 500% aikaisemmasta.

https://www.kaleva.fi/uutiset/oulu/oulussa-tullut-ilmi-yha-enemman-torkeita-lapseen-kohdistuneita-seksuaalirikoksia-asunnossa-on-useampia-henkiloita-jotka-kayttavat-lasta-hyvakseen/812041/

Oulun poliisilla tutkittavana olevat törkeät lapsiin kohdistuneet seksuaalirikokset synkentävät poliisilaitoksen rikostilastoja.

Poliisi tutkii kesän ja syksyn aikana paljastuneita tekoja pääosin törkeän raiskauksen ja törkeän lapsen seksuaalisen hyväksikäytön nimikkeillä.

Oulun poliisille on tänä vuonna ilmoitettu tammikuun ja marraskuun lopun välisenä aikana yhteensä 17 törkeää lapseen kohdistunutta raiskausta, mikä on enemmän kuin kymmeneen vuoteen.

Esimerkiksi viime vuonna vastaava luku oli kolme.

Myös törkeistä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä tehtyjen ilmoitusten määrä 48 on suurin vuosikymmeneen. Määrä on kasvanut edellisvuodesta yli 65 prosenttia.

19

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Urpo-Sipuli

      Ei matuja Oulussa. Ei lapsiraiskauksia Oulussa.Yksinkertaista ja helppoa.

    • Matutulos
    • eimitäänkö

      Ja muut kaupungit?

    • potkutluusereille

      Poliisi sumutti 15 v. mopotyttöä Olussa, siinä on arvot kohdillaan.

      • Sais tämän tehnyt poliisi hävetä !


    • EtsiväEiLöydä

      Sipilä on kyrpä tanassa kun "omat pojat" sopeutuu niin hyvin.

    • Vastuuttomille
    • sikamaista

      Eikö tuollaisille pitkoille voi jo antaa lopputilin ja pois sieltä lausuntoja antamasta. Menköön antamaan jotain muuta niille a.....e.

    • Oulunkoulu

      Jenni Pitko huomauttaa, että kaupunkiympäristön turvallisuuteen on myös mahdollista vaikuttaa. Yksi konkreettinen asia on valaistus.
      Ylen raiskauksienesto oli ihan samaa tasoa.

    • Vispvips

      Hyvä vihreät, hieno meininkin, mutta missä viipyilee feministien paheksunnat meetoo tyyliin,

    • Laaaars
    • kaarnalaivueet

      miksi poliisi ja media puhuu viidestä jos ilmoituksia on 15 keeääntynyt??
      Tietoa taitaa olla enemmän kun pelätään lisätapauksia.
      Toivottavasti näin ei tapahdu. Mutta tutkinta on jo nyt kohtuullisen laaja, ja epäiltyjä on paljon. On pakko myöntää, että mahdollista se on.
      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/liittyvatko-oulun-torkeat-seksuaalirikokset-sittenkin-toisiinsa-poliisi-selvittaa-nyt-epailtyjen-yhteyksia-huolestuttaa-onko-tassa-taustalla-jotain-mista-ei-viela-tiedeta-tama-kaikki-tapauksista-on-kerrottu/7211628#gs.wtI_LE8

    • Tarkkuuslukuihin

      ei 15 vaan 17 pakkaantunutta yksittäistapausta, Anna Kontula on todennut että vain 10% tulee tietoon, että silleen.

    • TurvatonSuomi

      Nyt onkin uhrattu, ja neitsyt veri voideltu pihtipieliin!!
      Oikea joulun tuntu nyt !!

      Ottaako politikot ja isot puolueet vastuun oman kansan lasten uhraamisesta terrorin uhreiksi?
      Matu Pyhät penikset ovat vapaasti saaneet raiskata,. Tämä monikulttuuri helvetti on täällä!!

      Mitä sanoo pyhä saarnaaja Sipilä, entä tonttu poika Orpo ?? Tai Pers Niinistö? Antaako Pers Niinistö ainoan poikansa matujen viihteeksi? Vai miten otetaan vastuu??
      Entä Tarja Halonen, kantaako hän vastuun?

    • vxcbbvbvbcv
      • Jo on touhua. Nämä saalistajat oikein autetaan viattomien lasten/nuorten pariin ! Ketä tämän tyylistä toimintaa järjestää niin saisi katua todella paljon .


    • VeiVei

      Kajaanissakaan ei ole ulkomaalaisia raiskaajia - ainoastaan uteliaita - ei heitä voi siitä rangaista

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/11fa52a7-e78b-4915-b012-3cfb770ca5fd

      Kajaanin puistoraiskaaja selviää ehdollisella - kohtasi uhrinsa yökerhon edessä aamuyöllä, nainen yritti kieltää suomeksi ja englanniksi
      Tänään klo 9:49
      Kainuun käräjäoikeuden tuomitsema teko tapahtui Kajaanin keskustassa viime vuoden heinäkuussa.
      Osapuolet kävelivät yhdessä puistoon.
      Vasta puistossa mies muuttui väkivaltaiseksi.
      Oikeus tuomitsi raiskaajan maksamaan uhrilleen korvausta 6000 euroa.

    • eikailisää

      suomi nukkuu jouluna

      mitähän muuta tapahtuu

    • Kova.tuomio

      Eikös Mykkänen luvannut kovempia tuomioita seksuaalirikollisille. Vuosi ja viisi kuukautta ehdollista HUI !!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9392
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      151
      7695
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      150
      5251
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      151
      4948
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      58
      4660
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      105
      4340
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4164
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      168
      1968
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1809
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      289
      1623
    Aihe