Tässä ketjussa voit kertoa mitä hyvää se, ettet keräile postimerkkejä, on sinun mielestäsi tuonut arkiseen toimintaympäristöösi kouluihin ja työpaikoille. Tämä voi myös auttaa sinua ymmärtämään, mitä ateismi tarkoittaa, ja mitä se ei tarkoita.
Vastaukset 7
Lapsena lankesin keräämään postimerkkejä mutta sitten huomasin etten mitenkään saa itselleni kaikkia maailman postimerkkejä joten luovuin siitä projektista.
Onneksi pääsin eroon siitä kauheasta riippuvuudesta. Sen jälkeen olenkin tarkasti varonut kaikkia keräilyriippuvuuksia, eritoten muumimukeja.- dragonreborn
Täytyy sanoa että me postimerkkejä keräilemättömät olemme harvinaisen samaa mieltä niin monesta asiasta. Pitäisiköhän meidän perustaa jokin yhdistys ja me kaikki postimerkkejä keräilemättömät voisimme kokoontua viikottain keskustelemaan tästä meitä yhdistävästä asiasta :) Ehkä meidän pitäisi myös kirjoittaa poliittinen agenda tämän meidän postimerkkien keräilemättömyyden pohjalta? Onhan meillä kuitenkin niin paljon yhteistä.
Internet ja sosiaalinen media on vähentänyt kirjepostin merkitystä ja samalla filatelia harrastuksena on vähenemään päin. Tämän vuoksi afilatelisteilla pitää olla mielipide yhteiskunnan uudelleen järjestelyihin, globalisaatioon, sähköiseen mediaan, sosiaaliseen mediaan, öljyn hinnankehitykseen ja maailmalla riehuviin sotiin. Erityisen pahana uhkana länsimaiselle filatelialle on muslimimaista tulevat harrastukset - ei muslimit ole filatelisteja, mikä voidaan hyvin todeta oheisesta linkistä.
https://productivemuslim.com/21-productivemuslim-hobbies-part-1/
AA eli Anonymous Aphilatelists voisi olla hyvä nimi filateliariippuvuudesta toipuvien järjestölle.
- vihtuilija
Vihdoinkin asiallinen ja tärkeä kysymys, kiitos siitä!
Ensiksi;on hienoa ja kaikin tavoin upeaa olla Afilatelisti. Ei pölyisiä keräilykansioita, ei suurennuslaseja eikä pinsettejä jolla inhasti joutuisi postimerkkejä asettelemaan. Ei roskisten ja ullakoiden tonkimista....nämä inhottavat ja vastenmieliset asiat ovat tehneet minusta myös antifilatelistin!
Jos minulta kysyttäisiin, niin filatelismi pitäisi kieltää lailla! Siis kysehän ei ole siitä, että vihaisin filatelismia, ainoastaan inhoan kaikkea siihen liittyvää. Vanhemmat tuputtavat filatelismiaan jälkikasvulleen, joiden hyllyissä on sitten näkyvillä keräilykansioita ja seinillä inhottavia postimerkkitauluja. Näin myös muut lapset joutuvat altistumaan filatelismille! Onneksi filatelisteilla ei ole yleensä paljon ystäviä ja kavereita, joka rajoittaa filatelismista johtuvia haittoja ja mielipahoja ja oikeusloukkauksia.
Nyt tietenkin jollekulle saataa herätä kysymys;kuinka perustelet väitteet oikeusloukkauksista ja vaatimusta filatelismin kieltämiseen lailla?
Vastaus:roskikset kuuluvat yksityisyyden piiriin, koska niistä saattaa löytyä arkaluenteisia tietoja roskiksen ensisijaisesta käyttäjästä....vastakysymys:tykkäätkö itse että joku hiippari tonkii roskistasi?
Myös filatelistien taipumus tonkia ullakoita johtaa usein yksityisyyden loukkaukseen. Filatelisti näkee vanhan kirjeen kuorineen, jossa on postimerkki ja leima. Siinä ne sitten lueskelee muina miehinä muitten kirjeitä ja jopa näyttelee niitä muille filatelisteille! Tykkäisitkö itse että kirjeesi ja tekstiviestisi ja sähköpostisi olisi jokaisen luettavissa? Et tykkäisi ja ei tykkää niin moni muukaan;siksi siitä on jopa laki , ettei saa lukea toisten kirjeitä jne. Tämä ei tunnu filatelistien mielestä koskevan heitä, siksi filatelismi pitäisi lailla kieltää!!!
Saattaisin hyväksyä sen, että joku keräilisi niitä postimerkkejä, jotka ovat heille saapuneet , heille osoitetuissa kirjeissä ja lähetyksissä merkkinä siitä että lähettäjä on maksanut kuljetuksesta. Mutta se ei ilmeisesti riitä filatelisteille. Lisäksi filatelistit ovat raiskanneet postimerkkien tarkoituksen. Postimerkkien tarkoitus ei ole keräily! Postimerkkien tarkoitus on olla osoitus siitä että tavaran kuljetuksesta on maksettu tarifin mukainen hinta.
Eihän lakikaan ole itsessään mitään, vaan lailla on tarkoitus ja sitä tarkoitusta täytyy noudattaa. Siksi onkin syytä epäillä filatelisteja myös taipumuksesta harjoittaa lain tarkoituksen vastaista toimintaa.
Lopuksi:olen jo nelisenkymmentä vuotta harjoittanut antifilatelismia ja se onkin tuottanut tulosta. Olen aina muistuttanut, että asiat on helpmpi hoitaa sähköpostilla, nettipalvelulla ja vaikkapa matkahuollolla. Tämä määrätietoinen työskentely onkin johtanut keräilykohteiden radikaaliin vähenemiseen.
Tehdään yhdessä maailmasta parempi paikka! Sano ei filatelismille! - keräilyerä
Vähentäähän se stressiä, kun ei tarvitse koko ajan arvuutella että keräilenköhän mina postimerkkejä jollain väärällä ja tuomittavalla tavalla, eikä tarvitse jatkuvasti vertailla muihin keräilijöihin eikä kilvoitella millään tavalla.
Vahvistaakseni afilatelismiani olen päättänyt antaa pois kaikki itselle tulevat filateliatuotteet eli postimerkit, halukkaille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?251935- 128875
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.126665- 54598
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv90575- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 42525
Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko64520Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi299512- 12497
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v9483Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36472Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota32451Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51425- 58422
- 41416
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan9407Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.
Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as27406