Neljä todistetta siitä, ettei temppeli ei sijainnut ns. Temppelivuorella

TempleAnotheLocation

Todiste 1: Antonian linnoitukseksi väitetty nurkka on liian pieni kolmelle 10 000 sotilaan raskaalle legioonalle.
Todiste 2: sekä historioitsija Jesephus, juutalainen Eleazar ben Jair, roomalainen Pilgrim että kristitty Eusebius sanovat ettei se ollut siellä.
Todiste 3: varsinaisten arkeologisten evidenssien puute, varsinkin ns. Itkumuuri on rakennettu vasta 130 ja oli todellinen osa roomalaista Aelia Capitolia.
Todiste 4: Miten temppeli olisi voinut muka on voinut jäädä ainuttakaan kiveä jäljelle, Sillä Jeesus sanoo: "Näettekö kaiken tämän? Totisesti: kaikki revitään maahan, tänne ei jää kiveä kiven päälle." (Matt.24:2)

Temppelin oikea sijainti on puolikilometriä ns. Temppelivuoresta etelään, mutta Moorian vuorta ja temppeliä ei enää ole sillä roomalaiset hävittivät temppelin perinpohjaisesti kuten Jeesus oli ennustanut ja tasoittivat vuoren olemattomiin niin ettei sitä voisi enää löytää. Nykyisen sijainti jossa sijaitsee mm. Kalliomoskeija ja Itkumuuri olivat oikeasti osa roomalaista linnoitusta. Tässä linnoituksessa Jeesus esimerkiksi tuomittiin prokonsuli Pontius Pilatuksen praetoriumissa (= kalliomoskeija).

12

106

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjakääröt

      Matt.24:2 Biblia (1776) Niin sanoi Jesus heille: ettekö te kaikkia näitä näe? Totisesti sanon minä teille: ei pidä tässä jätettämän kiveä kiven päälle, ei maahan jaoteta. Luuk.19:44. Mark.13:2. Miik.3:12

    • Jobinpostia

      Jer.26:18 Miika, mooresetilainen, ennusti Hiskian, Juudan kuninkaan, päivänä ja sanoi kaikille Juudan kansalle näin: Näin sanoo Herra Sebaot: Siion kynnetään pelloksi, ja Jerusalem tulee kiviraunioksi ja temppelivuori metsäkukkulaksi. Jer.9:11. Miika.1:1. 3:12.

    • Kirjakääröt

      Jer.26:18 Biblia (1776) Hiskian, Juudan kuninkaan, aikana oli yksi propheta, nimeltä Miika, Maresasta; hän puhui kaikelle Juudan kansalle ja sanoi: näin sanoo Herra Zebaot: Zion pitää kynnettämän niinkuin pelto, ja Jerusalem pitää kiviraunioksi tuleman, ja templin vuori metsän kukkulaksi.

    • Löytyyhän niitä maailmasta hävittäjiä.

      Ja hävityksen ennustajia.

      Kristillisesti jopa maailmanloppu on ennustettu.


      Kannattaa siis miettiä, mitä toivoo, se voi toteutua.

    • Jopi48

      Saarn.1:4 Sukupolvi menee, ja sukupolvi tulee, mutta maa pysyy iäti. Ps.104:5. Ps.119:90

    • "Todiste 1: Antonian linnoitukseksi väitetty nurkka on liian pieni kolmelle 10 000 sotilaan raskaalle legioonalle."

      Ensiksikin tuo luku 10 000 on liian suuri ja toiseksi:

      "Juudeassa palvelevat sotilaat olivat 1. vuosisadalla enimmäkseen Sebasten ( Samarian ) ja Kesarean pakanaväestöä, värvättyjä apulaisjoukkoja, jotka eivät olleet mitenkään juutalaisystävällisiä "

      Näin ollen he saattoivat asua kotonaan.

      Miksi muuten Rooman uskonto puhuisi Laupiaasta samarialaisesta, jos hän ei olisi kuulunut heihin ja ollut juutalaisvihamielinen.

      • 7y6t5r

        Mitä helvettiä sulla on laupiasta samarialaista vastaan?


    • Legio X Fretensis oli roomalainen legioona. Octavianus perusti sen vuosina 41-40 eaa. riehuneen sisällissodan takia. Legioonan tunnukset olivat härkä, laiva, roomalaisten meren jumala Neptunus ja villikarju.

      Vuonna 36 eaa. legioona taisteli voittoisasti Sextus Pompeiusta vastaan Nauluchusin taistelussa ja vuonna 31 eaa. Aktionin taistelussa Marcus Antoniusta vastaan Octavianuksen puolella.

      20 eaa. legioona oli Juudean provinssissa, josta se myöhemmin siirrettiin Syyriaan.

      Vuonna 58 Fretensis otti osaa Parthian sotaan komentajanaan Gnaeus Domitius Corbulo ja ensimmäisessä juutalaissodassa 66-73 se taisteli juutalaiskapinallisia vastaan ja osallistui muun muassa Jerusalemin piiritykseen ja Masadan vuorilinnoituksen valtaamiseen. Legioona taisteli myös Toisessa juutalaissodassa vuosina 132-135.

      Legioona katoaa lähteistä vuonna 410.


      https://fi.wikipedia.org/wiki/Legio_X_Fretensis

      Tästä legioonasta on mainintoja myös Jerusalemin kivessä, linkissä on kuvia.

    • Niin, temppelivuorta ei enää ole olemassa, Se on lanattu tasaiseksi aikoja sitten eli se ei enää voi esittää minkäänlaista osaa profetioissa.

      Niin sevaan menee.

      • Aamoslainen

        Aivan, vuori sijaitsi ennen siinä missä nyt on Silwanin syvin kohta. Ennen kuin Roomalaiset hävittivät sen, se oli koko maailmankaikkeuden korkein vuori ja jonka huipulle Salomo oli rakentanut loistokkaan temppelinsä. Totisesti aamen.


    • oinen temppeli oli yleisesti tunnettu muidenkin kuin juutalaisten parissa ja sitä reunastavia muureja on yhä jäljellä, mm länsimuuri joka on Herodeksen rakennuttama, Itkumuuri on kristittyjen sille antama pilkkanimi. Länsimuuri oli temppelialueen läntinen suojamuuri .

      Nimenomaan temppelin paikalle kristitytkin halusivat rakentaa oman kirkon, siksi al -Aksa moskeija, entinen kirkko, on juuri sillä paikalla missä on ja Kalliomoskeija samoin sillä paikalla missä on.
      Temppelistä jäi kiviä kivien päälle mutta sen tuho oli helppo "ennustaa" kun se kerran oli jo tuhoutunut kun suuri osa UT.n kirjoituksista syntyi
      VT.ssä olevat tuhoennustukset eivät nekään toteutuneet, metsäkukkulaksi temppelivuori ei ole tullut ja Jerusalemkaan ei ole koskaan kokonaan tuhoutunut .

      • Pe.kutusta

        Unohdit Pe.kuttaa itseäsi!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      65
      1072
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1054
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      22
      902
    4. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      62
      852
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      124
      825
    6. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      134
      817
    7. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      57
      735
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      26
      710
    9. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      16
      675
    10. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      666
    11. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      620
    12. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      617
    13. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      82
      596
    14. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      127
      592
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      592
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      48
      590
    17. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      580
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    19. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      6
      563
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      11
      539
    Aihe