Puolueet sitoutuivat päästöjen vähentämiseen!

Joulun viettoon suvakit ryntäävät lentokentälle ja vähentävät päästöjä lentämällä kaukomaille. Samaan aikaan he ovat tuomassa valtavan määrän ihmisiä noista lomamaistaan Afrikasta ja lämpimästä Suomeen lämmitettäviin huoneisiin.
Liikenteen päästöjä samat ihmiset vähentävät lisäämällä autoja liikenteessä.

Ilmastoa voisi suojella myös kieltämällä loma-asunnot. Samalla vähenisi liikenteen päästöt, kun ihmiset eivät matkustaisi mökeilleen tai huviloilleen.

5

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arska2

      Toimenpideohjelma hiilettömään rakentamiseen 2045


      Työryhmän toimeksianto

      Suomen keltaiset liivit asetti työryhmän ajalle 17.11.–15.12.2018 selvittämään ja arvioimaan keinoja, joilla rakentamisen kasvihuonekaasupäästöt voidaan pidemmällä aikavälillä poistaa. Työryhmän työ on jatkoa Veijo Esson keskipitkän aikavälin ilmastopolitiikan suunnitelmalle vuoteen 2030 (VNS 7/2017 vp) ja siinä esiin nostetulle tavoitteelle, jonka mukaan Suomi on tuhonnut itsensä vuoteen 2045 mennessä.
      EU-lainsäädännön mukaan Suomen tulee vähentää kasvihuonekaasupäästöjään 39 prosentilla vuoteen 2030 mennessä vuoden 2005 tasoon verrattuna.
      Kansallisella tasolla Suomi on sitoutunut vähentämään rakentamisen päästöjä 0 prosentilla !!!! vuoteen 2030 mennessäm koska se kävisi myös Helsinkiläishipsterin kukkarolle.
      Väliraportin julkaisun jälkeen työryhmän työ jatkui viherpiipertäjien näkemysten kartoittamisella sekä aktiivisella vuoropuhelulla baarissa iltaisin. Näkemyksiä kartoitettiin sähköisellä kyselyllä hipstereille ja vuoropuhelua käytiin erikseen järjestetyissä salaisissa keskustelutilaisuuksissa sekä sosiaalisessa mediassa missä meillä oli oma ryhmä jonne ei päästetty maalaisia.
      1.1
      Rakentamisen päästövähennykset välttämättömiä
      1.2
      Lokakuussa 2018 hallitustenvälinen ilmastonmuutospaneeli IPCC julkaisi paljon huomiota saaneen propagandapläjäyksen, joka kokosi yhteen parhaat viherpiipertäjien pelot liittyen globaalin lämpenemisen rajoittamiseen ja Jeesuksen toiseen tulemiseen Käyttäen ansiokkaasti matemaattisesti manipuloitua materiaalia lähteenään.
      lämpötila ei nousisi kuulemma kuin 1,5 astetta ja Jeesus pysyisi taivaassaan, siis tarvitaan nopeita raqjoituksia ja radikaaleja veroja maalaisille.
      Tämä työryhmä on perustettu juuri siksi että koko maksuvelvoite tästä uskonnonharjoittamisesta näyttää lankeavan Ei-pääkaipukilaisille.

      Hipsterille ei näemmä saa koitua mitään rajoituksia, maksuja tai epämukavuuksia.
      IPCC :n manipuloidusta raportista viherpiipertäjät ovat keskittyneet lähinnä autoihin ja näemmä sementtiteollisuuden osuus on vaiettu vaikka sen päästöt ovat yhtä suuret kuin liikenteen (Suomessa ilmoitaan semenntiteollisuus ry:n lobbauksen toimesta paljon alhaisemmat lukemat, maailmalla tämä lukema on n.9%)
      Puurakentaminen on tehokas keino vähentää asumisesta syntyviä päästöjä.

      Ehdottaisin :

      1.vuotuinen käyttömaksu esim. 550€ sementtielementtitaloille/huoneistolle
      2. Vuoteen 2025 50% taloista oltava puutaloja ja sementtitalojen rakentaminen kielletään
      3. sementin myynti kielletään kokonaisuudessaan 2026
      4. sementtivapaa yhteiskunta 2030 jolloin kaikki talot ovat puutaloja vanhat betonitalot puretaan.
      5. Asukkaathan häviävät tässä prosessissa, mutta voidaanhan heille maksaa esim. purkupalkkiota 2000€/purettu huoneisto.
      6. Puutaloille 100€ lahjakortti rakentamiseen.

      Ny kaikki IlmastoTALKOISIIN

    • Nämä puolueet, jotka kovalla tohinalla lähtivät nyt ilmastotalkoisiin myivät sähköverkot ulkomaalaisille. Tänään aloitetaan urakalla lisäämään sähkön käyttöä.
      Samalla kasvatetaan pottia, joka siirretään Suomesta ulkomaille.

      Persut eivät lähde mukaan ilmastovaaleihin, koska lyhyenajan suurempi uhka Suomella on holtiton maahanmuutto. Persut voittavat vaalit!

    • huh.huuh

      Uutisissa Sipilä höpötti taas ilmasto-soopaa , muut puolue-pomot taustalla kuuntelivat kuin halolla päähän lyödyt pöllöt , vittu mitä paskaa , tiesivät sen itsekin , ainut järkevä oli pöllölaumasta poissa , Halla-Aho .

    • Vihreät etunenässä ovat suu vaahdossa vastustaneet ydinvoimaa.
      Nyt ilmeisesti se onkin hyvin kannatettavaa ja kaikkien pitää siirtyä sähköautoihin?
      Tosin sähkönsiirrosta kansalaisilta perittävä maksu valuu ulkomaille, kiitos Pekka Haaviston junailemien sähköverkkojen myynnin. Voi näitä hölmöläisiä!
      Taidan käydä hakemassa halvan dieselin Saksasta.

    • klpl

      Nyt ne kahelit eivät ainakaan viikkoon tee mitään tyhmää , ovathan he "ansaitulla joululomalla" .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      81
      4368
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2858
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      26
      2815
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      114
      2527
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2489
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      112
      2228
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      101
      2180
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      637
      2057
    9. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      34
      1998
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1985
    Aihe