Joulun viettoon suvakit ryntäävät lentokentälle ja vähentävät päästöjä lentämällä kaukomaille. Samaan aikaan he ovat tuomassa valtavan määrän ihmisiä noista lomamaistaan Afrikasta ja lämpimästä Suomeen lämmitettäviin huoneisiin.
Liikenteen päästöjä samat ihmiset vähentävät lisäämällä autoja liikenteessä.
Ilmastoa voisi suojella myös kieltämällä loma-asunnot. Samalla vähenisi liikenteen päästöt, kun ihmiset eivät matkustaisi mökeilleen tai huviloilleen.
Puolueet sitoutuivat päästöjen vähentämiseen!
5
60
Vastaukset 5
- Arska2
Toimenpideohjelma hiilettömään rakentamiseen 2045
Työryhmän toimeksianto
Suomen keltaiset liivit asetti työryhmän ajalle 17.11.–15.12.2018 selvittämään ja arvioimaan keinoja, joilla rakentamisen kasvihuonekaasupäästöt voidaan pidemmällä aikavälillä poistaa. Työryhmän työ on jatkoa Veijo Esson keskipitkän aikavälin ilmastopolitiikan suunnitelmalle vuoteen 2030 (VNS 7/2017 vp) ja siinä esiin nostetulle tavoitteelle, jonka mukaan Suomi on tuhonnut itsensä vuoteen 2045 mennessä.
EU-lainsäädännön mukaan Suomen tulee vähentää kasvihuonekaasupäästöjään 39 prosentilla vuoteen 2030 mennessä vuoden 2005 tasoon verrattuna.
Kansallisella tasolla Suomi on sitoutunut vähentämään rakentamisen päästöjä 0 prosentilla !!!! vuoteen 2030 mennessäm koska se kävisi myös Helsinkiläishipsterin kukkarolle.
Väliraportin julkaisun jälkeen työryhmän työ jatkui viherpiipertäjien näkemysten kartoittamisella sekä aktiivisella vuoropuhelulla baarissa iltaisin. Näkemyksiä kartoitettiin sähköisellä kyselyllä hipstereille ja vuoropuhelua käytiin erikseen järjestetyissä salaisissa keskustelutilaisuuksissa sekä sosiaalisessa mediassa missä meillä oli oma ryhmä jonne ei päästetty maalaisia.
1.1
Rakentamisen päästövähennykset välttämättömiä
1.2
Lokakuussa 2018 hallitustenvälinen ilmastonmuutospaneeli IPCC julkaisi paljon huomiota saaneen propagandapläjäyksen, joka kokosi yhteen parhaat viherpiipertäjien pelot liittyen globaalin lämpenemisen rajoittamiseen ja Jeesuksen toiseen tulemiseen Käyttäen ansiokkaasti matemaattisesti manipuloitua materiaalia lähteenään.
lämpötila ei nousisi kuulemma kuin 1,5 astetta ja Jeesus pysyisi taivaassaan, siis tarvitaan nopeita raqjoituksia ja radikaaleja veroja maalaisille.
Tämä työryhmä on perustettu juuri siksi että koko maksuvelvoite tästä uskonnonharjoittamisesta näyttää lankeavan Ei-pääkaipukilaisille.
Hipsterille ei näemmä saa koitua mitään rajoituksia, maksuja tai epämukavuuksia.
IPCC :n manipuloidusta raportista viherpiipertäjät ovat keskittyneet lähinnä autoihin ja näemmä sementtiteollisuuden osuus on vaiettu vaikka sen päästöt ovat yhtä suuret kuin liikenteen (Suomessa ilmoitaan semenntiteollisuus ry:n lobbauksen toimesta paljon alhaisemmat lukemat, maailmalla tämä lukema on n.9%)
Puurakentaminen on tehokas keino vähentää asumisesta syntyviä päästöjä.
Ehdottaisin :
1.vuotuinen käyttömaksu esim. 550€ sementtielementtitaloille/huoneistolle
2. Vuoteen 2025 50% taloista oltava puutaloja ja sementtitalojen rakentaminen kielletään
3. sementin myynti kielletään kokonaisuudessaan 2026
4. sementtivapaa yhteiskunta 2030 jolloin kaikki talot ovat puutaloja vanhat betonitalot puretaan.
5. Asukkaathan häviävät tässä prosessissa, mutta voidaanhan heille maksaa esim. purkupalkkiota 2000€/purettu huoneisto.
6. Puutaloille 100€ lahjakortti rakentamiseen.
Ny kaikki IlmastoTALKOISIIN Nämä puolueet, jotka kovalla tohinalla lähtivät nyt ilmastotalkoisiin myivät sähköverkot ulkomaalaisille. Tänään aloitetaan urakalla lisäämään sähkön käyttöä.
Samalla kasvatetaan pottia, joka siirretään Suomesta ulkomaille.
Persut eivät lähde mukaan ilmastovaaleihin, koska lyhyenajan suurempi uhka Suomella on holtiton maahanmuutto. Persut voittavat vaalit!- huh.huuh
Uutisissa Sipilä höpötti taas ilmasto-soopaa , muut puolue-pomot taustalla kuuntelivat kuin halolla päähän lyödyt pöllöt , vittu mitä paskaa , tiesivät sen itsekin , ainut järkevä oli pöllölaumasta poissa , Halla-Aho .
Vihreät etunenässä ovat suu vaahdossa vastustaneet ydinvoimaa.
Nyt ilmeisesti se onkin hyvin kannatettavaa ja kaikkien pitää siirtyä sähköautoihin?
Tosin sähkönsiirrosta kansalaisilta perittävä maksu valuu ulkomaille, kiitos Pekka Haaviston junailemien sähköverkkojen myynnin. Voi näitä hölmöläisiä!
Taidan käydä hakemassa halvan dieselin Saksasta.- klpl
Nyt ne kahelit eivät ainakaan viikkoon tee mitään tyhmää , ovathan he "ansaitulla joululomalla" .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3761513Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan811039Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.91923Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49748Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43735- 60720
- 121715
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10628- 50616
- 35614
- 52576
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84505- 48479
- 80470