Jumalan Poika vai poika?

Tiedämme että Jeesus on aika varmasti kutsunut tai viitannut olevansa Jumalan ##### mutta emme varmalla tiedä hänen sanojensa merkitystä.
2195
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Eivätkö kaikki miehet ole jumalan poikia ja naiset jumalan tyttäriä?

ehkä jeesus halusi tarkentaa asiaa sanomalla olevansa 'ihmisen poika', eikä ihan kirjaimellisesti jumalan poika.

ja ehkä opetuslapset vain lisäsivät jumalan hänen geneettiseksi isäkseen, ikään kuin jälkikäteen.

Äänestä
  • tietoa,aivan kuin se "oikea Jeesus" olisi yritetty peittää jotenkin...
    Jeesus sanoi: itse esim.teidän taivaallinen isänne...
    Loogisesti ajateltuna Jeesus oli kaikille kaikkea: vastaus kaikkien ongelmiin ja pelastus kaikenlaisille ihmisille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


patmos kirjoitti:

Tiedämme että Jeesus on aika varmasti kutsunut tai viitannut olevansa Jumalan ##### mutta emme varmalla tiedä hänen sanojensa merkitystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu