Vaikka köyhällä ei olis muuta kun kalapuikkoja pakkasessa ja riisiä kaapissa mutta niistä saa ihan hyvän aterian.
Joulu tulee köyhällekkin.
Sossutäti-
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Perunamuusi sopii paljon paremmin kalapuikkojen kanssa tai vaikka keitetyt perunat. Muutaman perunan saa ostettua vaikka tölkinpalautusrahoilla. Riisistä voi sitten keittää joulupuuron tai valmistaa porkkanoiden kanssa porkkanalaatikon. Eikä maksa paljon.
Nimimerkki sossutäti ei taida olla oikea sossutäti. Oikeilla sossutädeillä on nimittäin maisterin paperit, jolloin koulujakin on tullut käytyä tarpeeksi ja suomen kielen oikeinkirjoitus tullut opittua siinä muiden opintojen sivussa.
köyhälleKKin
Sossutäti- on sama palstan vakihörhö, kirjoittelee näitä aloituksiaan ja koulusivistys on jäännyt rimaa hipoen suoritettuun peruskouluun. Muutenkaan ei ole mikään talousnero, taitaa olla vielä vassarikin. Ei ole todellakaan penaalin terävin kynä.
Penaali Anis.
Mitä ihmettä eikö eikö kaikki köyhyyspalstalle kirjoittavat olekkaan vasemmistolaisia,
Köyhän kannattaa äänestää Kokoomusta. Vasemmisto ei voi lopettaa köyhyyttä, koska he menettävät silloin kannattajansa. Vassarit ei sitä paitsi kustanna yhteiskunnan maksamia tukia, ovat saamapuolella.
Kiitos sossutäti 50€ ostokortista. Ja toisen sain diakonilta. Lisäksi ruokapusseja ja lahjoja lapsille. Iloitsevana syödään perinteisin menoin.
Joulu samanlainen vkl kuin muutkin vkl:t. Kauppiaat ovat tehneet ahneuksissaan joulusta pelkän ruoka ja lahja juhlan, rahan himossa. he haluavat ihmisten rahat, ei mitään muuta. Ihmiset pärjää ilman ylen syömistä tai yhtään lahjaa.
Ei niitä anneta juhannuksena eikä pääsiäisenä muuta kuin lapsille taas kauppiaiden lanseeramat pääsiäismunat!!!!!
Jokainen meistä selviää ilman lahjoja ja ilman kinkkua tai muuta ylimääräistä hörhöä!
Jouluruokien sijaan sinä eläisit jouluun laittamalla ruuan ja lahjojen hinnalla monta viikkoa normaalia elämää.
Kauppiaat on aivopesseet meidät, että pakko syödä ja lahjoja muita.
Ei tarvi jos ei itse halua, tai ole se aivopesty että on pakko, muuten ei tule joulua.
Noinhan se justiin menee että saadaan aikaan hurmos joulu mutta minkä takia loppujen lopuksi.
Kirkosta erotaan paljon ja noin muutenkaan ei uskon asiat kiinnosta.
Jouluaattoaamussa on kylläkin sitä jotain harmoonista.
"Vankilan osastoilla tarjotaan jouluna perinteinen jouluateria kinkkuineen ja laatikoineen. Jouluaattona aterialla on kinkkua, rosollia, salaattia, lanttulaatikkoa, perunoita ja jälkiruokana luumukreemi. Kahvin kanssa on joulutorttu. Joulupäivänä tarjoillaan palapaistia ja porkkanalaatikkoa, riisijälkiruokaa ja kahvin kanssa tähtipullaa. Tapaninpäivänä on vuorossa lihamureke lisukkeineen ja jälkiruokana piparkakkurahka."
Pitää tehdä jotain eikä vaan istua kotona saa ainakin kunnon eväät.