Suomen ainoa järjen ääni!

https://www.is.fi/politiikka/art-2000005942530.html

Halla-aho tajuaa mikä on oikeasti tärkeää Suomelle ja suomalaisille. Emme voi menettää teollisuuttamme Kiinaan tai muualle, missä ilmastoa ei suojella pätkääkään.
Me emme voi lisätä sähkön käyttöä, koska järjettömät myivät sähköverkon ulkomaille.
On aivan sama millä sähkön tuotamme, koska ulkomainen välitysyhtiö vie rahamme.

Maailman kaikki lämpimissä maissa asuvat nuoret miehet eivät voi tulla asumaan Suomeen.
Kylmässä ilmastossa joudutaan huoneet lämmittämään, meillä ei ole varaa eikä resursseja lämmittää kaikille pakolaisille taloja. Tuulivoimalla ei saa edes tarpeeksi sähköä vaadittaville sähköautoille. Niidenkin käytöstä joudumme maksamaan ulkomaalaisille välitysmaksun.

Puolueet yrittävät keinolla millä hyvänsä kiinnittää äänestäjien huomion ilmastonsuojeluun, vaikka Suomessa on hyvä ilmanlaatu. Kaikki panostus mitä teemme ilmastonsuojeluun on vaikutuksiltaan mitätöntä. Vaalit pitääkin käydä oikeilla teemoilla, jotka koskevat nyt suomalaisia ankarasti.
Suomalaisten turvallisuus on uhattuna holtittoman maahanmuton takia. Myöskin rahamme hukataan turvapaikka turismiin. Jotain rajaa pitää saada näihin touhuihin.

7

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/a3ccae18-00ed-4542-b9ce-8f40e8e18252

      Tähän on listattu poliittista jargonia ilman minkäänlaista konkretiaa. Aloitetaan kaikki kasvattamaan omat joulukuusemme, jotta hiilinielu lisääntyy.

      Millä köyhä tai tavallinen palkanansaitsija hommaa kalliin sähköauton. Latauspistettä ei ehkä saa oman vuokratalonsa pihaan.

    • Ilmastonmuutoksesta höyryäminen johtuu persujen vaalivoiton pelosta.
      Hölmöilyyn syyllistyneet puolueet yrittävät kääntää äänestäjien huomion pois tärkeistä asioista. Varmasti jokainen Joulun viettäjä tuntee luissaan ja nahoissaan pakkasen puremisen. Jokainen ymmärtää, että tarvitsemme sähköä ja energiaa, että saadaan kinkku paistettua ja pirtti lämpimäksi.

      Demarit ovat hylänneet autoilijat ja teollisuuden. Mikäli Suomeen tuotetaan lisää joutoväkeä lämpimistä maista tarvitaan lisää energiaa, jotta saadaan heille lämmitettyä asunnot.

      • pelkkääkusetusta

        Ja demarien lisäksi kokoomus, kepu, "sininenkusetus" vassarit, viherhörhöt, ja nykyinen pressa.


    • RKP:n salaisella FB sivulla väitetään, että Perussuomalaiset saavat 20%:n äänivyöryn, jos ei keksitä vastatoimia. Media on valjastettu mustamaalaamaan persuja. Vähämäki on ensimmäinen uhri.

    • RKP yleensä on hyvin informoitu!

    • Puheenjohtajien ilmastonmuutos keskustelussa puhuttiin paljon pehmeitä.
      Pekka Haavisto, joka on lomamatkoillaan lentänyt Etelä-Amerikkaan useammin, kuin persu hakenut viinaa Tallinnasta, kehui liikkuneensa junalla Euroopassa.
      Onneksi tunnusti, että ensimmäisen kerran teinivuosien jälkeen.

      Toisaalta nämä sähköauto hurskastelijat, vedättävät äänestäjiä, kun ovat vastustaneet sähkön tuotantoa. Sähköautojen käyttö Suomessa siirtää rahaa ulkomaille, koska sähkönsiirto vie rahamme ulkomaalaisille yhtiöille.

      Halla-aho sanoi oikein sähkö pitää tuottaa latausasemille, joita vihervasemmisto on ollut hankaloittamassa. Sipilä on sen verran fiksu, että aikoo rakentaa itselleen biokaasu auton.

      Äänestäjien pitäisi nähdä näiden muiden sadunkertojien juttujen ydin.

    • Parasta ilmastonmuutoksen torjuntaa on pitää afrikkalaiset Afrikassa, missä on lämmintä ja heidän hiilijalanjälkensä on pieni. Ilmastonlämpenemisen kannalta kaikkein tuhoisinta on päästää suuret määrät ihmisiä Eurooppaan ja erityisesti Pohjoismaihin, missä hiilijalanjälki on suuri.
      Norjalaisten tutkimuksen mukaan 75% oleskeluluvan saaneista lomailee kotimaassaan.
      Aivan turhaa lentoliikennettä kasvattaa, koska se on saastuttavinta laivaliikenteen jälkeen.
      Mikäli haluamme maahanmuuttoa Suomeen niin ihmiset pitää saada kylmistä maista kuten Venäjältä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      257
      5209
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      120
      4221
    3. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      60
      4011
    4. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3637
    5. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3590
    6. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      41
      3345
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      12
      2733
    8. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      20
      2606
    9. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2516
    10. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      63
      2409
    Aihe