Opettaja opettaja

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Miten voi päätellä että nooa myytti voisi olla edes etäisesti realistinen? Muutama tuhat vuotta sitten olisi ollut planetaarinen tulva? Melko hullunkurinen pelkästään ajatuksenakin."

      Sekoitat keskenään myytin ja tositapahtuman. Myytin ei tarvitsekaan olla realistinen, mutta Raamatussa kerrottu vedenpaisumus on historiallinen tositapahtuma.
      Jos ateistiset tiedemiehet eivät voi sijoittaa sitä omiin tieteellisiksi kutsumiin väitteisiinsä, niin se todistaa vain sen, että heidän tieteensä on väärässä.
      Ateististen tiedemiesten pitäisikin silloin mennä takaisin koulun penkille opiskelemaan lisää tiedettä, kunnes löytävät ratkaisun "vedenpaisumus-ongelmaansa".

      • Jaha, eli siis raamatun kuvaama tapahtumaketju on myytti mitä ei ole tapahtunut todellisuudessa? Mitäs kieroilua tämä nyt taas on?


      • KusipäinenHirviö

        "kunnes löytävät ratkaisun "vedenpaisumus-ongelmaansa"

        Olemattomiin ongelmiin ei tarvitse hakea ratkaisuja. Yhtä hyvin biologit voisivat pohtia skyllan tai Polyfemoksen taksonomista asemaa.


      • >>Ateististen tiedemiesten pitäisikin silloin mennä takaisin koulun penkille opiskelemaan lisää tiedettä, kunnes löytävät ratkaisun "vedenpaisumus-ongelmaansa". <<

        Tarkoitat siis, että heidän pitäisi mennä pohjoiskorealaismalliseen mutta eläväuskoiseen kristilliseen aivopesuun.


      • spällymälöö

        "Ateististen tiedemiesten pitäisikin silloin mennä takaisin koulun penkille opiskelemaan lisää tiedettä, kunnes löytävät ratkaisun "vedenpaisumus-ongelmaansa"."

        Millaista koulua suosittelet? Jotakin sellaistako "yliopistoa", josta voi ostaa "oppiarvon" rahalla kuten Hello-my-name-is-Kent Hovind on tehnyt?

        "Vedenpaisumus-oneglma" on ainoastaan sinulla ja kaltaisillasi. Me täysijärkiset tiedämme, että maailmanlaajuista vedenpaisumusta ei ole tapahtunut. Jos olisi, siitä olisi merkkejä maailma täynnään.

        Surkeaa on ollut seurata, miten vuosi vuodelta taannut.


    • Tomi.on.totuus

      Opettaja opettaja, mitä tekemistä luomisuskoilla on luonnontieteen kanssa?

      • YhteistäOn

        Molemmat alkaval L - kirjaimella ja sen jälkeen on u ja o.


    • Jumalharhaiset

      Uskovaisuus perustuu subjektiiviseen varmuuteen. Siinä oma subejektiivinen varmuus on kaiken mitta. Samalla toisten subjektiivinen varmuus on mitätöntä. Myös objektiiviset havainnot ovat toissijaisia.

      Alussa on sana ja se sana on minun sanani ja minun sana on Jumala.

      • >>Siinä oma subejektiivinen varmuus on kaiken mitta. Samalla toisten subjektiivinen varmuus on mitätöntä.<<

        Vaikuttaa aivan siltä että mitä eksoottisempi ja etäisempi toinen vakuuttava subjekti on, kuten esim. joku Raamatun kirjoittaja, sitä vakuuttavampi uskovaiselle.


    • Opettaja opettaja miten asiat joilla eli ole yhtymäkohtaa voivat mitenkään olla ristiriidassa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      191
      4162
    2. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      42
      1936
    3. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      56
      1518
    4. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      133
      1293
    5. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      358
      1277
    6. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      93
      899
    7. SDP:läinen lähettiläs Titta Maja-Luoto RAIVOAA lähetystössä -?

      SDP:n puolueen Maja-Luoto on Portugalissa noussut Median otsikoihin, koska RAIVOAA työntekijöille ja pitää Heitä lähinnä
      Yhteiskunta
      24
      873
    8. Mitä alkoholijuomaa on myyty sekä Linda Lampeniuksen että Matti Nykäsen nimellä? Testaa tietosi!

      Mikähän alkoholijuoma se mahtoi olla…? Tule pelaamaan kivaa Testerin Juomavisaa! Kuinka monta saat oikein? Tästä pääse
      Juomat
      10
      849
    9. Sinkkujen lapset ja kesäloman pituus

      Tuli mieleeni kysyä oletteko huolissanne lasten ja nuorten tulevaisuudesta, tai siitä mitä he nyt joutuvat kokemaan yhte
      Sinkut
      170
      798
    10. Voiko vauva uskoa ?

      Lohkoissa väitetään ettei vauva voi uskoa. Tässä näet vauvan uskon. https://youtube.com/shorts/QhFbPSdjpnA?si=Zb2BCRST9
      Helluntailaisuus
      186
      679
    Aihe