https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Luomiskertomukset
https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Evoluutio
Miten nämä voidaan asetella vastakkain tai toistensa vaihtoehdoksi, nämähän käsittelevät täysin eriasioita.
Miten voi päätellä että nooa myytti voisi olla edes etäisesti realistinen? Muutama tuhat vuotta sitten olisi ollut planetaarinen tulva? Melko hullunkurinen pelkästään ajatuksenakin.
Opettaja opettaja
10
<50
Vastaukset
"Miten voi päätellä että nooa myytti voisi olla edes etäisesti realistinen? Muutama tuhat vuotta sitten olisi ollut planetaarinen tulva? Melko hullunkurinen pelkästään ajatuksenakin."
Sekoitat keskenään myytin ja tositapahtuman. Myytin ei tarvitsekaan olla realistinen, mutta Raamatussa kerrottu vedenpaisumus on historiallinen tositapahtuma.
Jos ateistiset tiedemiehet eivät voi sijoittaa sitä omiin tieteellisiksi kutsumiin väitteisiinsä, niin se todistaa vain sen, että heidän tieteensä on väärässä.
Ateististen tiedemiesten pitäisikin silloin mennä takaisin koulun penkille opiskelemaan lisää tiedettä, kunnes löytävät ratkaisun "vedenpaisumus-ongelmaansa".Jaha, eli siis raamatun kuvaama tapahtumaketju on myytti mitä ei ole tapahtunut todellisuudessa? Mitäs kieroilua tämä nyt taas on?
- KusipäinenHirviö
"kunnes löytävät ratkaisun "vedenpaisumus-ongelmaansa"
Olemattomiin ongelmiin ei tarvitse hakea ratkaisuja. Yhtä hyvin biologit voisivat pohtia skyllan tai Polyfemoksen taksonomista asemaa. >>Ateististen tiedemiesten pitäisikin silloin mennä takaisin koulun penkille opiskelemaan lisää tiedettä, kunnes löytävät ratkaisun "vedenpaisumus-ongelmaansa". <<
Tarkoitat siis, että heidän pitäisi mennä pohjoiskorealaismalliseen mutta eläväuskoiseen kristilliseen aivopesuun.- spällymälöö
"Ateististen tiedemiesten pitäisikin silloin mennä takaisin koulun penkille opiskelemaan lisää tiedettä, kunnes löytävät ratkaisun "vedenpaisumus-ongelmaansa"."
Millaista koulua suosittelet? Jotakin sellaistako "yliopistoa", josta voi ostaa "oppiarvon" rahalla kuten Hello-my-name-is-Kent Hovind on tehnyt?
"Vedenpaisumus-oneglma" on ainoastaan sinulla ja kaltaisillasi. Me täysijärkiset tiedämme, että maailmanlaajuista vedenpaisumusta ei ole tapahtunut. Jos olisi, siitä olisi merkkejä maailma täynnään.
Surkeaa on ollut seurata, miten vuosi vuodelta taannut.
- Tomi.on.totuus
Opettaja opettaja, mitä tekemistä luomisuskoilla on luonnontieteen kanssa?
- YhteistäOn
Molemmat alkaval L - kirjaimella ja sen jälkeen on u ja o.
- Jumalharhaiset
Uskovaisuus perustuu subjektiiviseen varmuuteen. Siinä oma subejektiivinen varmuus on kaiken mitta. Samalla toisten subjektiivinen varmuus on mitätöntä. Myös objektiiviset havainnot ovat toissijaisia.
Alussa on sana ja se sana on minun sanani ja minun sana on Jumala.>>Siinä oma subejektiivinen varmuus on kaiken mitta. Samalla toisten subjektiivinen varmuus on mitätöntä.<<
Vaikuttaa aivan siltä että mitä eksoottisempi ja etäisempi toinen vakuuttava subjekti on, kuten esim. joku Raamatun kirjoittaja, sitä vakuuttavampi uskovaiselle.
Opettaja opettaja miten asiat joilla eli ole yhtymäkohtaa voivat mitenkään olla ristiriidassa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt201714