Ketä pelastaisi Baban Ghanasta?

Baba-raukka joutuu hengittelemään myrkkyjä ja raskasmetalleja purkaessaan länsimaalaisten kulutushysteerikkojen sähköromuja. Turvapaikka hänelle pitäisi myöntää!

https://yle.fi/uutiset/3-10472211
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kierrätyksellä on hintansa ja kasvavat sähköautomarkkinat vaativat raaka-aineita

1Äänestä

Minun syy.....

1Äänestä

Ensi vuosikymmenen lopulla alkaa vanhojen dieselautojen ja bensakärryjen rahtaaminen ongelmajätteenä Afrikkaan. Ja pian sitten alkaa sähköautojen akkujen roudaaminen. Suojelemme ilmastoa ja pienennämme hiilijalanjälkeä eiks vaan?

1Äänestä
  • Eikös autot kierrätetä jo nykyään Suomessa uusiomateriaaleiksi? Kuusakoskea ja mitä niitä firmoja nyt onkaan. Sähköautojen akuille tullee varmaan myös joku paikallinen hyödyntäjä. Rahanarvoisia materiaalejahan akuissa vaikka kuinka. Pienet muovilaitteet vaativat kenties liikaa painoonsa nähden käsitöitä, ja sen vuoksi ne on edullisempi kipata Afrikkaan Babojen ja kumppaneiden leiviksi.

    1Äänestä

  • 10000rpm kirjoitti:

    Eikös autot kierrätetä jo nykyään Suomessa uusiomateriaaleiksi? Kuusakoskea ja mitä niitä firmoja nyt onkaan. Sähköautojen akuille tullee varmaan myös joku paikallinen hyödyntäjä. Rahanarvoisia materiaalejahan akuissa vaikka kuinka. Pienet muovilaitteet vaativat kenties liikaa painoonsa nähden käsitöitä, ja sen vuoksi ne on edullisempi kipata Afrikkaan Babojen ja kumppaneiden leiviksi.

    Juuri kerrottiin, kuinka Suomestakin valuu tätä jätettä 5 miljoonaa kg vuodessa Afrikkaan! Ja määrä on kasvussa!

    1Äänestä

  • Todellisuus kirjoitti:

    Juuri kerrottiin, kuinka Suomestakin valuu tätä jätettä 5 miljoonaa kg vuodessa Afrikkaan! Ja määrä on kasvussa!

    Siis kilo per kansalainen per 365 vrk? Eihän tuo ole mitään. Keskivertokansalainen tuottaa jo pelkkää paskaa kilon verran päivässä.

    1Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


PelastakaaBabaSuomeen kirjoitti:

Baba-raukka joutuu hengittelemään myrkkyjä ja raskasmetalleja purkaessaan länsimaalaisten kulutushysteerikkojen sähköromuja. Turvapaikka hänelle pitäisi myöntää!

https://yle.fi/uutiset/3-10472211

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu