Tunnustuksellinen uskonnon opetus?!

SItä sanotaan ettei koulussa saa olla tunnustuksellista uskonnon opetusta...hmmm....eikö se ole tunnustuksellista että jokaisen koulun (poikkeuksena jotkut yksittäiset uskonnottomat koulut Suomessa) salissa jouluisin on "joulukuvaelma" ja seimi ja 2 koulun oppilasta on puettu Mariaksi ja Joosefiksi!? Mitä se on jollei tunnustuksellista vai miten sen pitäisi tulkita? Sitten kouluun tulee pölöttää joku pappi tai koulu menee kirkkoon ja lauletaan enkeli taivaan virttä ja saatetaan nousta vielä seisomaankin.

9

550

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Naurettavinta on se että vielä vanhemmiltakin kysytään: "Saako lapsi osallistua uskonnollisiin tilaisuuksiin?". Mitä varten ylipäätänsä sellaista kysytään, jollei koulussa tule pitää mitään tunnuksellista uskonnon opetusta vai onko uskonnollisella tilaisuudella jotakin eroa uskonnollisella opetuksella?!

      Nämä kyselyt tehdään vielä koulujen alkamisen aikaan vaikka ne pitäisi tehdä mielestäni myöskin lähellä kirkollisia pyhiä, jottei opettajille kävisi niin ettei opettajat vain "unohtaisi" sitä, kuka lapsista saa osallistua ja ketä ei! Jollei tämä toimi ja uskonnottomien vanhempien osalta tullaan näitä kyselyjen vastauksia rikkomaan tai näiden vanhempien tahtoa ei oteta vakavasti niin tällöin olisi suotavaa lopettaa tuollaiset uskonnolliset tilaisuudet kouluista kokonaan ja järjestää muunlaisia tilaisuuksia joista ei tarvitse tuollaisia kyselyjä lapsien vanhemmille toimittaa.
      Uskonnollisista piireistä enimmäkseen tulee että Suomen perinteitä rikottaisi, jos poistettaisi sieltä uskonnolliset tilaisuudet. Itsekästä moinen?! Jokainen saa niitä perinteitään vaalia sitten vaikka oman perheensä parissa eikä koululaitosta enää tule niihin sotkea. Minulle Suomen perinteisiin ei kuulu kristinusko ja ilman sitäkin voi joulua viettää.

      Ruotsissa on kielletty koulussa laulamasta keväisin Suvivirttä. Täällä Suomessa koulussa saa laulaa virsiä, kunhan ei lauleta "jumala" -sanaa. Virsi on itsessään tunnustuksellinen jo ilman jumala -sanaa. Kaikki ne tunnistaa virsiksi kun ne lauletaan virsikirjasta.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Virsi

      • Kristinusko esitetään kouluissa käsittääkseni muodollisuutena, mutta jotakin muuta esitetään pakkosyötöllä. Kehitystarina pakotetaan lasten ja nuorten päihin huijauksen voimalla. Oppilas luulee tietenkin saavansa itse valita, ja että kiista kehitysopin todenmukaisuudesta on todisteiden tulkinnassa. Koulukirjan lukijalle ei ehkä tule mieleen, että keino todistella evoluutiota ei ole faktojen tulkinnassa vaan valheiden esittämisessä faktoina. Tosin ne perustelut ovat kaikki vanhoja ja tunnettuja, eivätkä oppikirjan tekijän keksimiä, mutta silti valheiksi tai ei todistaviksi osoitettuja.

        välissä muutama linkkiä:
        http://www.bible.ca
        http://www.bible.ca/tracks/delk-track.htm
        http://www.creationmuseum.org
        http://www.luominen.fi
        https://www.youtube.com/watch?v=w1vFqDKqNAY

        Lasten on hyödyllistä tietää erilaisia ajattelutapoja, mutta koulun tehtävä ei ole pakottaa lapsia uskomaan niitä. Käytännössä Suomen koulujärjestelmä pakottaa uskomaan darvinismiin, mikä tukee muun muassa ateismia, ja samalla salaa kristinuskon oleellisen sanoman, mikä on, että jos on pienikin mahdollisuus, että kristinusko on totta, niin on kannattavaa pyytää Jumalalta se välttämätön apu, josta Raamatussa kerrotaan, ja joka on hyödyksi, jos Raamattu on totta, eikä tapahdu lainkaan, jos Raamattu ei ole totta. Tähän ei liity pakkoa luulla, että Raamattu on totta, eikä kirkossa käyntejä, suorituksia, rituaaleja tai maksuja. Jumala (ihmisen luoja) pelastaa muuttamalla hyväksi ja tekemällä osaksi Kristusta ja antamalla ikuisen elämän ja muuta hyvää. Mutta hän ei pelasta niitä, jotka eivät sitä pelastusta valitse.


      • EliasLamp kirjoitti:

        Kristinusko esitetään kouluissa käsittääkseni muodollisuutena, mutta jotakin muuta esitetään pakkosyötöllä. Kehitystarina pakotetaan lasten ja nuorten päihin huijauksen voimalla. Oppilas luulee tietenkin saavansa itse valita, ja että kiista kehitysopin todenmukaisuudesta on todisteiden tulkinnassa. Koulukirjan lukijalle ei ehkä tule mieleen, että keino todistella evoluutiota ei ole faktojen tulkinnassa vaan valheiden esittämisessä faktoina. Tosin ne perustelut ovat kaikki vanhoja ja tunnettuja, eivätkä oppikirjan tekijän keksimiä, mutta silti valheiksi tai ei todistaviksi osoitettuja.

        välissä muutama linkkiä:
        http://www.bible.ca
        http://www.bible.ca/tracks/delk-track.htm
        http://www.creationmuseum.org
        http://www.luominen.fi
        https://www.youtube.com/watch?v=w1vFqDKqNAY

        Lasten on hyödyllistä tietää erilaisia ajattelutapoja, mutta koulun tehtävä ei ole pakottaa lapsia uskomaan niitä. Käytännössä Suomen koulujärjestelmä pakottaa uskomaan darvinismiin, mikä tukee muun muassa ateismia, ja samalla salaa kristinuskon oleellisen sanoman, mikä on, että jos on pienikin mahdollisuus, että kristinusko on totta, niin on kannattavaa pyytää Jumalalta se välttämätön apu, josta Raamatussa kerrotaan, ja joka on hyödyksi, jos Raamattu on totta, eikä tapahdu lainkaan, jos Raamattu ei ole totta. Tähän ei liity pakkoa luulla, että Raamattu on totta, eikä kirkossa käyntejä, suorituksia, rituaaleja tai maksuja. Jumala (ihmisen luoja) pelastaa muuttamalla hyväksi ja tekemällä osaksi Kristusta ja antamalla ikuisen elämän ja muuta hyvää. Mutta hän ei pelasta niitä, jotka eivät sitä pelastusta valitse.

        " Käytännössä Suomen koulujärjestelmä pakottaa uskomaan darvinismiin, mikä tukee muun muassa ateismia, ja samalla salaa kristinuskon oleellisen sanoman, mikä on, että jos on pienikin mahdollisuus, että kristinusko on totta, niin on kannattavaa pyytää Jumalalta se välttämätön apu, josta Raamatussa kerrotaan, ja joka on hyödyksi, jos Raamattu on totta, eikä tapahdu lainkaan, jos Raamattu ei ole totta. "

        Liekö se matematiikka, fysiikka, maantiede, biologia ja kaikki muutkin luonnontieteet ateismia jos oikein tarkkaan ajattelee!? Uskovaisille ei sieltä peruskoulussa paljoakaan uskonnon lisäksi tikkareita heru!


    • AteistiVaan

      Uskonnon opetuksen voisi ihan hyvin siirtää filosofian ja historian puolelle. Tunnustuksellinen ideologian opetus ei mielestäni ole koulun tehtävä.

    • Opettaja2019

      Eroa kirkosta, pääset et- opetukseen.
      T oinen tehokas tapa on alkaa pitää meteliä tuosta uskonnon tuputuksesta koulussa. Uskonnon harjoittaminen ei kuulu opetussuunnitelmaan. Opettajat ja rehtorit jättävät tämän kertomatta ja antavat kuvan että kirkkoon meno kuuluu uskonnon opetukseen. Näin ei ole! Kyseenalaistakaa vanhoja "perinteitä" joiden varjolla syrjitään toistuvasti uskonnottomia tai toisuskontoisia lapsia. Nämä perinteet myös aivopesevät lapsia hömppään......

      • "Eroa kirkosta, pääset et- opetukseen. "

        Alaikäiset peruskoululaiset eivät voi erota kirkosta ilman vanhempien suostumusta ...ei ainakaan silloin kun kävin itse peruskoulua 90-luvulla! Nyt voi olla tietenkin toisin. Vanhempien erotessa pitäisi myöskin lapset voida erottaa automaattisesti tai että sitä kysyttäisi vanhemmalta samalla että "erotatko kirkosta myöskin lapsesi".


    • Anonyymi

      Miksi perheellä on kuusessa tähti jos kristinusko ei kiinnosta?

      Miksi tällainen perhe vietää kristillisiä juhlia kuten Joulua?

      • Meillä ei ole kuusessa tähteä jouluisin, kunnei ole koko kuusta. Liekö sillä tähdellä olla samaa merkitystä kuin joulukuusen muillakin koristeilla? Ei tarvitse siinäkään olla mitään kristillistä että kuusen latvaan laittaa tähden vaikkapa hatun asemasta!? Kyse on ihan suomalaisista perinteistä, joita ei saa olla ilmeisesti ollenkaan ateistilla!? Onko uskovat ryöstämässä joulun itselleen (alkujaan pakana juhla) ja päättämässä muiden puolesta kuinka jokaisen tulisi viettää joulun, sillä muutoin kuin niillä ehdoin ei saa viettää joulua kuin uskova sanelee?! Itse en vietä joulua kuten kristityt viettää...en lue tai en halua kuulla joulupöydässä evankeliumia tai käy joulukirkossa. Muutoin on ihan sellainen perinteinen suomalainen joulu, eikä väliä vaikkei sinne saunaan tai joulupöytään kellon mukaan mentäisköön, joka oli taas meillä kotona ehdotonta (isäpuoli oli ateisti).
        Missä päin Israelissa kasvaa kuusia?! Ei taida olla kovinkaan alkuperäisesti kristillinen traditio moinen kuusen pystyttäminen olohuoneeseen jouluna?!


    • Anonyymi

      Uskonnon opetusta on monenmoista. Osa julistaa että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille. Näin he johdattavat sankoin joukoin pieniä ja suuria täysin harhaan julistuksillaan.
      Joka junaan ei tule hypätä suinpäin.

      1234567---

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomessa on meneillään boomereiden kosto

      1990-luvun lamassa osumaa saaneet sukupolvet toivovat sen jälkeen syntyneille sukupolville kärsimystä porvareita äänestä
      Maailman menoa
      70
      2557
    2. Petteri Orpon kommentti persujen väkivaltaan?

      Hiirenhiljaa taas on, kun Tampereella persulahkon ääriosasto pahoinpiteli kantasuomalaisen tytön. Missä on pääministeri
      Maailman menoa
      59
      1781
    3. IPCC romahtaa

      Mitenkäs tässä nyt näin kävi? Ilmastohourimoinnin tukijalka myöntää, ettei mitään ilmastokatastrofia olekaan. Eikös tääl
      Ilmastonmuutos
      41
      1727
    4. Onko sinulla jalostettu koira? Nämä tekijät altistavat koiran sairastumiselle

      Moni Suomessa suosittu koirarotu on sairas ulkonäkökeskeisen jalostuksen ja ääripiirteiden vuoksi. Erityisesti tietyt t
      Koirat
      25
      1488
    5. Mitä ikävöit eniten

      kaivatussasi? 🫶
      Ikävä
      91
      1480
    6. Miten voit vain

      Olla kuin mitään ei olisi?
      Ikävä
      139
      1206
    7. Anabaptismin kirous

      Uudestikastetut lahkolaiset joutuvat valheen kierteeseen. He joutuvat herjaamaan lapsena saamaanssa kastetta nimeen Isä
      Kaste
      417
      1092
    8. Pelolla pakottaminen

      Kristinusko on tuovinaan valoa ja toivoa, mutta ensin pitää olla pimeyttä ja toivottomutta jotta joku valoa ja toivoa ha
      Kaste
      624
      956
    9. Robotiikka korvaa tulevaisuudessa seurustelusuhteet

      Haluan herättää keskustelua aiheesta. Asiantuntijoiden mukaan robottien kehitys on 10-15 vuoden päässä siitä että voidaa
      Sinkut
      244
      940
    10. kamera hakokylässä

      kamera kuvaamassa yleistä tietä laittomasti ristauksessa hakokylä-raatevaara!
      Hyrynsalmi
      17
      913
    Aihe