Vaatikaa kansalliskielen vaihtamista englantiin!

Ruotsin ollessa toinen kansalliskieli se asettaa suomenkieliset huonoon asemaan.
Kouluissa ei opi ruotsia, eikä arkielämässä kieltä voi käyttää. Kansasta vain pieni osa osaa ruotsia, kun englantia osaa lähes kaikki.

Suomenkielisiä eikä maahanmuuttajia ei hyväksytä ruotsin kielisiin kouluihin.
Mikäli Persut lähtevät ajamaan kielen vaihtoa jää muille puolueille luu käteen.
Äänestäjät luopuvat mielellään ruotsista, mutta politiikot pitävät siitä kiinni.

8

115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomenruotsalaiset eivät ikinä suostu. He kuitenkin omistavat tämän maan.

    • svinhuuu

      Hyvä aloitus kannatan! Suomen ruotsalaiset ei todellakaan omista tätä maata korkeintaan länsirannikolta jotakin pieniä maatilkkuja.

      • Valitettavasti omistavat Nordean, Sammon ja kaiken teollisuuden.
        Rahan voimalla saatiin torpattua kielikokeilu.


    • Sissivääpeli

      Miten sää ressukka pärjäisit jos kaikki puhuis englantia?
      Missä muute oot ollut kun et ole palstalla kirjoittelemassa älyttömyyksiäs? Toisaalta se on hyvä ettet saa aina käyttää älykonetta.
      Mees ny nukkuu jos oisit aamulla paremmalla päällä. Voi olla, että tontut seurailee sua. Käy pian niin ettet saa pukilta kuin risuja

      • Lukiolaslikka

        Ihmiset tässä maassa ovat kyllästyneet pakkoruotsiin, eikä kouluissa kukaan enää lue sitä. Yo-kirjoituksiin osallistuvien määrä on jatkuvassa laskussa..
        On selvää, että ruotsista joudutaan luopumaan. Korkeakouluissa on jo nyt luovuttu ja suurin osa voidaan suorittaa englanniksi.


      • Vientityöläinen

        Miten voit kirjoittaa "ihmiset kyllästyneet". Tarkoittaisi, että kaikki ovat. Parempi olisi vaikka kirjoittaa "osa persuja kyllästynyt".
        On muuten melko vähälahjainen jos ei opi ruotsia. Ei opi muitakaan kieliä. Näin se vain on. Itse en ole kielinero, mutta suomen lisäksi pärjään ruotsilla, saksalla ja englannilla.


    • Factum

      Kuka ei opi koulussa ruotsia? Vain umpityhmän persun jälkeläinen, jonka vahemmat ovat aivopesseet ja käskeneet jättää läksyt tekemättä.
      Pitäisiköhän kaikki persujen jälkeläiset ottaa holhoukseen?

      • Lukiolaislikka

        Suomalaisissa lukiossa ruotsin yo-kirjoituksiin osallistuu vain n, 30%:a oppilaista.
        Factum haluaa väittää, että ylioppilaista lähes 70%:a on persuja. Nuoret kyllä ovat omaksuneet persujen ajatukset, mutta aivan noin suri osa heistä ei kannata persuja. Persut ovat hyvin suosittuja Ruotsissa, mutta siellä voi puhua englantia

        Ruotsi ei ole vaikea kieli, mutta sen osaamisesta ei ole mitään hyötyä Ruotsin kielen puolesta puhujat ovat saaneet kielen imagon romahdetuttua. Suomessa ruotsia puhuvat vanhukset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      372
      2033
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1326
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1310
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1193
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      85
      1087
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      946
    7. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      122
      890
    8. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      880
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      818
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe