Vaatikaa kansalliskielen vaihtamista englantiin!

Ruotsin ollessa toinen kansalliskieli se asettaa suomenkieliset huonoon asemaan.
Kouluissa ei opi ruotsia, eikä arkielämässä kieltä voi käyttää. Kansasta vain pieni osa osaa ruotsia, kun englantia osaa lähes kaikki.

Suomenkielisiä eikä maahanmuuttajia ei hyväksytä ruotsin kielisiin kouluihin.
Mikäli Persut lähtevät ajamaan kielen vaihtoa jää muille puolueille luu käteen.
Äänestäjät luopuvat mielellään ruotsista, mutta politiikot pitävät siitä kiinni.

8

101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomenruotsalaiset eivät ikinä suostu. He kuitenkin omistavat tämän maan.

    • svinhuuu

      Hyvä aloitus kannatan! Suomen ruotsalaiset ei todellakaan omista tätä maata korkeintaan länsirannikolta jotakin pieniä maatilkkuja.

      • Valitettavasti omistavat Nordean, Sammon ja kaiken teollisuuden.
        Rahan voimalla saatiin torpattua kielikokeilu.


    • Sissivääpeli

      Miten sää ressukka pärjäisit jos kaikki puhuis englantia?
      Missä muute oot ollut kun et ole palstalla kirjoittelemassa älyttömyyksiäs? Toisaalta se on hyvä ettet saa aina käyttää älykonetta.
      Mees ny nukkuu jos oisit aamulla paremmalla päällä. Voi olla, että tontut seurailee sua. Käy pian niin ettet saa pukilta kuin risuja

      • Lukiolaslikka

        Ihmiset tässä maassa ovat kyllästyneet pakkoruotsiin, eikä kouluissa kukaan enää lue sitä. Yo-kirjoituksiin osallistuvien määrä on jatkuvassa laskussa..
        On selvää, että ruotsista joudutaan luopumaan. Korkeakouluissa on jo nyt luovuttu ja suurin osa voidaan suorittaa englanniksi.


      • Vientityöläinen

        Miten voit kirjoittaa "ihmiset kyllästyneet". Tarkoittaisi, että kaikki ovat. Parempi olisi vaikka kirjoittaa "osa persuja kyllästynyt".
        On muuten melko vähälahjainen jos ei opi ruotsia. Ei opi muitakaan kieliä. Näin se vain on. Itse en ole kielinero, mutta suomen lisäksi pärjään ruotsilla, saksalla ja englannilla.


    • Factum

      Kuka ei opi koulussa ruotsia? Vain umpityhmän persun jälkeläinen, jonka vahemmat ovat aivopesseet ja käskeneet jättää läksyt tekemättä.
      Pitäisiköhän kaikki persujen jälkeläiset ottaa holhoukseen?

      • Lukiolaislikka

        Suomalaisissa lukiossa ruotsin yo-kirjoituksiin osallistuu vain n, 30%:a oppilaista.
        Factum haluaa väittää, että ylioppilaista lähes 70%:a on persuja. Nuoret kyllä ovat omaksuneet persujen ajatukset, mutta aivan noin suri osa heistä ei kannata persuja. Persut ovat hyvin suosittuja Ruotsissa, mutta siellä voi puhua englantia

        Ruotsi ei ole vaikea kieli, mutta sen osaamisesta ei ole mitään hyötyä Ruotsin kielen puolesta puhujat ovat saaneet kielen imagon romahdetuttua. Suomessa ruotsia puhuvat vanhukset.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      160
      4923
    2. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      62
      1565
    3. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      12
      1489
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      121
      1401
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      7
      1129
    6. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      95
      1037
    7. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      40
      957
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      298
      915
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      150
      810
    10. Hinduille tiedoksi

      USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu
      Hindulaisuus
      278
      739
    Aihe