Katolinen kirkko on luetellut mm. 7 kuolemansyntiä, joka on pelkkää lastenloruja ja harhauskoisia valheita. KAIKKI synnit ovat kuolemaan johtavia! Yksikin, aivan pienikin synti riittää viemään sinut iankaikkisesti kadotukseen, sillä Raamatun mukaan: vaikka olisit täyttänyt keaiken muun, mutta olet yhdessä kohtaa ainoastaan rikkonut, sinut luetaan syypääksi KAIKKEEN syntiin! Ja jokainen syntisi on tallella, vaikka olisit sen jo unohtanut itse! Synti riippuu sinussa kiinni, se on kuin raskas kuorma varjojen maasta joka on takertunut sinuun niin lujasti ettei se lähde pesemällä, ei vaikka antaisit pilkkoa itsesi palasiksi, sittenkin syntisi seuraa sinua hamaan tuomiopäivään asti eikä unhoteta iankaikkisesti!
Mutta sen tähden, juuri siksi on elintärkeää että meillä on Vaoahtaja; Jumalan Poika joka on Golgatalla sovittanut kaikkien synnit ja ansainnut viattomalla piinallaan, kuolemallaan ja ylösnousemuksellaan sinullekin kaikki syntisi anteeksi, niiin että Hänon pyyhkinyt ne pois verellään.
Kun ihmiskunnan syntikuorma on näin raskas että maakin huokaa sen painon alla, ja kaikki on alistettu kuolevaisuuden alle, niin siitä sinun tulisi ymmärtää kuinka suuri on syntimme ja sitä suurempi lahja Jumalalta on joulun lapsi, joka anteeksi antaa kaikki synnit!
Mutta sen raskaampaa syntiä ei voi olla kuin että joku torjuu luotaan Jeesuksen, tämän armoevankeliumin ja kalliisti lunastettu sielu pitää halpana kalliin hinnan joka hänen syntiensä edestä kerran maksettu on. Se on synti jota ei anneta anteeksi, ei tässä eikä tulevadssa elämässä, ei iankaikkisesti sillä jos ristiinnaulittu Kristus ei saa olla Vapahatajasi ja ainoa toivosi, ei sinulla ole mitään muuta toivoa! Ei koskaan!
Joka siis paatumuksessaan jatkaa loppuun asti hyläten epäuskolla tämän kalliin lahjan, sen sielu ja ruumis kadotetaan iankaikkisesti pimeyteen, tuliseen järveen sillä sen kauheampaa syntiä ei ole olemassa mikä ihmisen olisi vielä muiden syntiensä lisäksi tuomiolle kannettava kuin että hän armon Hengen pilkkaajana astuu kerran Tuomarinsa eteen, ja työnsi epäuskolla pois hänelle tarjotun armahduksen, Jumalan Pojan kalliin veren!
Mutta sen tähden, juuri siksi on elintärkeää että meillä on Vaoahtaja; Jumalan Poika joka on Golgatalla sovittanut kaikkien synnit ja ansainnut viattomalla piinallaan, kuolemallaan ja ylösnousemuksellaan sinullekin kaikki syntisi anteeksi, niiin että Hänon pyyhkinyt ne pois verellään.
Kun ihmiskunnan syntikuorma on näin raskas että maakin huokaa sen painon alla, ja kaikki on alistettu kuolevaisuuden alle, niin siitä sinun tulisi ymmärtää kuinka suuri on syntimme ja sitä suurempi lahja Jumalalta on joulun lapsi, joka anteeksi antaa kaikki synnit!
Mutta sen raskaampaa syntiä ei voi olla kuin että joku torjuu luotaan Jeesuksen, tämän armoevankeliumin ja kalliisti lunastettu sielu pitää halpana kalliin hinnan joka hänen syntiensä edestä kerran maksettu on. Se on synti jota ei anneta anteeksi, ei tässä eikä tulevadssa elämässä, ei iankaikkisesti sillä jos ristiinnaulittu Kristus ei saa olla Vapahatajasi ja ainoa toivosi, ei sinulla ole mitään muuta toivoa! Ei koskaan!
Joka siis paatumuksessaan jatkaa loppuun asti hyläten epäuskolla tämän kalliin lahjan, sen sielu ja ruumis kadotetaan iankaikkisesti pimeyteen, tuliseen järveen sillä sen kauheampaa syntiä ei ole olemassa mikä ihmisen olisi vielä muiden syntiensä lisäksi tuomiolle kannettava kuin että hän armon Hengen pilkkaajana astuu kerran Tuomarinsa eteen, ja työnsi epäuskolla pois hänelle tarjotun armahduksen, Jumalan Pojan kalliin veren!
Vastaukset 31
Vanhimmat
>>Katolinen kirkko on luetellut mm. 7 kuolemansyntiä, joka on pelkkää lastenloruja ja harhauskoisia valheita>>
Seitsemän kuolemansyntiä.
Ylpeys (turhamaisuus)
Kateus
Viha
Laiskuus
Ahneus
Ylensyönti
Himo
Nämäkö sitten eivät ole syntejä, koska sanoit valheiksi.
Ne ovat syntejä enkä sanonut niitä valheeksi vaan sitä sanoin valheeksi että nuo olisivat erityisiä kuolemansyntejä muiden syntien suhteen.
Kaikki synnit ovat kadottavia. Jo yksikin synti riittää kadotukseen!
Voit toki liittyä Luterilaiseen kirkkoon jos se on hurskaampi.
Se on hurskaampi. Ja minä olen luterilainen.
Isä opetti pienenä meille, että saunassa piereminen on kuolemansynti.
Isäni oli luterilainen.
Se on jokaisen henkilökohtainen mielipide.
https://sateenkaaripapit.wordpress.com/
Letkautuksesi ei valitettavasti nyt osunut koska minä puhuin LUTERILAISUUDESTA, en muotojumalisesta luterilaisuudesta!
>>Kaikki synnit ovat kadottavia. Jo yksikin synti riittää kadotukseen!>>
Se selittääkin miksi vastasyntyneinä kuolleet joutuvat helvettiin.
>>Ne ovat syntejä enkä sanonut niitä valheeksi vaan sitä sanoin valheeksi että nuo olisivat erityisiä kuolemansyntejä muiden syntien suhteen.>>
Ja sinulle sitten on samantekevää käveletkö päin punaisia valoja vai raiskaatko kymmenvuotiaan tytön.
Noinko sinä ajattelet? -että jos kerran ollaan syntisiä niin "antaa mennä vaan"... ?
Kirjoitatpa aloittaja painavia sanoja, voitko kertoa mitä sellaista me olemme tehneet ja teemme, että meidän vuoksemme on pitänyt Jeesuksen kuolla tuhansia vuosia sitten?
Olemme vastoin tahtoamme joutuneet syntymään tällaiseen maailmaan, miksi meidän on annettu syntyä tällaisina kuin kuvaat.
Kirjoituksestasi jää vaikutelma, että jokainen maailmaan syntynyt ihminen on Jumalan tahdon vastainen ja syntyneistä vain muutama osaa ottaa ojennetun kutsun vastaan oikein?
1.Mooseksen kirja 3. luku:
"Mutta käärme oli kavalin kaikista kedon eläimistä, jotka Herra Jumala oli tehnyt; ja se sanoi vaimolle: "Onko Jumala todellakin sanonut: 'Älkää syökö kaikista paratiisin puista'?" 2. Niin vaimo vastasi käärmeelle: "Me saamme syödä muiden puiden hedelmiä paratiisissa, 3. mutta sen puun hedelmästä, joka on keskellä paratiisia, on Jumala sanonut: 'Älkää syökö siitä älkääkä koskeko siihen, ettette kuolisi.'" (1.Moos. 3. luku)
Roomalaiskirje 3. luku:
"10. niinkuin kirjoitettu on: "Ei ole ketään vanhurskasta, ei ainoatakaan, 11. ei ole ketään ymmärtäväistä, ei ketään, joka etsii Jumalaa; 12. kaikki ovat poikenneet pois, kaikki tyynni kelvottomiksi käyneet; ei ole ketään, joka tekee sitä, mikä hyvä on, ei yhden yhtäkään. 13. Heidän kurkkunsa on avoin hauta, kielellänsä he pettävät, kyykäärmeen myrkkyä on heidän huultensa alla; 14. heidän suunsa on täynnä kirousta ja katkeruutta. 15. Heidän jalkansa ovat nopeat vuodattamaan verta, 16. hävitys ja kurjuus on heidän teillänsä, 17. ja rauhan tietä he eivät tunne. 18. Ei ole Jumalan pelko heidän silmäinsä edessä." 19. Mutta me tiedämme, että kaiken, minkä laki sanoo, sen se puhuu lain alaisille, että jokainen suu tukittaisiin ja koko maailma tulisi syylliseksi Jumalan edessä." (Roomalaiskirje 10.luku)
Hyvä vastaus sinulta.
Vastoin tahtoamme ja ilman omaa ansiotamme olemme joutuneet toisten tekemien tekojen vuoksi esittämääsi kärsimykseen pahuuden lähettiläinä.?
Pelkkä syntymämme ja olemassaolomme näyttää riittävän siihen, että olemme Luojamme tahdon vastaisia.??
Herää kysymys, miksi olemme täällä kun ketään meistä ei kerran haluta olevan olemassakaan.???
Vanhat ihmiset tapaavat sanoa Herran koettelevan sitä jota rakastaa.
Maailman kriisialueilla Jeesuksella riittää oikeaa työtä ja ihmiset ovat aidoimmillaan henkisesti lujina koettelemustensa keskellä, mitäpä Hän täältä hyvinvoinnin keskellä lekottelevasta Suomesta löytäisikään muuta kuin laiskuudessa ja itsekkyydessä rypeviä loisia.
>>Noinko sinä ajattelet? -että jos kerran ollaan syntisiä niin "antaa mennä vaan"... ? >>
En minä näin ajattele. Sinä ajattelet.
No se taisi kumminkin olla sinä joka niin sanoit.
Uskokoon kukin kadotukseen ja raamattuun jos haluaa. Totuus kuitenkin on, että raamattu on ihmisten kirjoittama ja kuolemansynnitkin keksittyjä. Mutta hyvä niin, koska silloin kansaa on ollut helpompi hallita. Itse olen syntynyt kristittyyn perheeseen, mutta en halua kuulua samaan porukkaan, joka on aikoinaan kristinuskon nimissä murhannut kokonaisia alkuperäiskansoja tätä ”hienoa” uskoa levittäessään. Uskontunnustuksia oli aikoinaan tapana saada kiduttamalla, ellei muuten myöntynyt.
Onko joku pyytänyt sinua liittymään sellaiseen porukkaan? Täällä ei ole puhuttu muusta kuin kristillisyydestä ja kristityistä, ei muotojumalisista.
Miltä se tuntuu kuulua murhaajien yhteisöön, joka on tappanut ja kiduttanut ihmisiä kristinuskon nimissä ja krisinuskon ”ilosanomaa” levittääkseen? Kiellätkö ettei näin olisi tapahtunut? Älä vastaa mitään ympäripyöreää niipadaipaa!
Raamattu ilmoittaa kaiken synnin alkulähteeksi epäuskon ja se yksinään vie ihmisen ikuiseen kadotukseen vaikka eläisi miten siististi hyvänsä. Vaikka jakaisi kaiken omaisuutensa köyhille, vaikka ei olisi ahne, laiska, kateellinen ei himoitse, ei ole ylpeä eikä vihaa ketään. Vaikka näin hyvin eläisi, mutta ei tunnustaisi Jeesusta Kristusta suullaan Herraksi, niin kadotukseen vie tie.
Jokainen, joka ei vastusta, pelastuu ja pääsee taivaaseen.
Noinkohan ?
Mitäs Jeesus sanoi:
"joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa!"
"joka ei ole minun puolellani, se on minua vastaan"
Kumpaa nyt on siis uskottava: multinikki-Dogmatikosta vai Raamattua? Jälleen kerran ei ole vaikeaa valita.
Tidat puhua asiaa. Nimittäin Jumalan tahtohan on pelastaa kaikki niin pelastumisen este on ihminen itse, joka ei tahdo.
Niin! Missä yhteydessä, miksi ja kenelle Jeesus osoitti sanansa.
Tiedätkö sinä edes mitä ja miksi olet valitsemassa tuhansia vuosia sitten lausuttujen sanojen äärellä?
umt:n mukaan jokaisella ihmisellä on mahdollisuus, sinun tulkintojesi mukaan ainoa vaihtoehto vaikuttaa olevan mahdottomuus.
-"joka ei minun kanssani kokoa, se hajottaa!"
-"joka ei ole minun puolellani, se on minua vastaan"
Jokainen, joka ei vastusta, pelastuu ja pääsee taivaaseen.
Noinko pedofiilipapit kuiskuttaa uhreilleen?
Siinä tuli vahvistus. Kuolleet vastasyntyneetkin menevät helvettiin. Toivottavasti viihtyvät siellä.
>>No se taisi kumminkin olla sinä joka niin sanoit. >>
Ei vaan sinä sen sanoit.
Ei suinkaan vaan sinä sen sanoit. Jokainen voi lukea itse tuosta ylempää.
Sinä sen sanoit. Jokainen voi lukea itse tuosta ylempää.
>> sillä Raamatun mukaan: vaikka olisit täyttänyt keaiken muun, mutta olet yhdessä kohtaa ainoastaan rikkonut, sinut luetaan syypääksi KAIKKEEN syntiin!>>
Ei, vaan sinä sen sanoit!
Ei, vaan sinä sen sanoit! (2)