Kirkkoon kuuluu edelleen neljä miljoonaa suomalaistaa

Palstalla muutamat äärivapaa-ajattelijat honottavat kirkkoeroista, mutta totuus on kuitenkin se että kirkkoon kuuluu aina vaan neljä miljoonaa suomalaista.

Suomalainen haluaa kuulua kirkkoon, ei se muuksi muutu.
22<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Miksi aloittaja valehtelee? Itse erosin siksi, että kirkko ei opeta enää missään kohden Raamatun mukaan. Vajaasta neljästä miljoonasta kirkon jäsenestä suurin osa on ateisteja. Itse en ole vähääkään ateisti, mutta kirkon valheisiin en usko.

Äänestä
  • Ei sinua kukaan usko

    Äänestä

  • Älä-yritä kirjoitti:

    Ei sinua kukaan usko

    Sinua vielä vähemmän.

    Äänestä

  • EtteiTotuusUnohdu kirjoitti:

    Sinua vielä vähemmän.

    Sinua ei ollenkaan

    Äänestä

  • näinpäin kirjoitti:

    Sinua ei ollenkaan

    Sinä olet pysyvän vamman saanut idiootti, ja sellaiseksi myös jäät.

    Äänestä

  • EtteiTotuusUnohdu kirjoitti:

    Sinä olet pysyvän vamman saanut idiootti, ja sellaiseksi myös jäät.

    Ei kyllä se sinä olet

    Äänestä

Miksi sitten seurakuntia yhdistellään, pastorin pestejä ym. vähennetään?

Äänestä
  • Se on nykyaikaa. Samalla tavalla kuin kyläkaupat vähenevät.

    Herää tähän päivään ja kysy rohkeasti lisää.

    Äänestä

Näin on pyöristyssääntöjen mukaan. Neljä miljoonaa pyöristettynä tarkoittaa mitä tahansa lukua väliltä 3 500 000 - 4 499 999

Äänestä
  • Milloin tämä neljän miljoonan kirkkoon kuuluvan suomalaisen rajapyykki (eli 3 500 000 jäsentä) ylittyi? Oliko se 1935 vai 1936? Jossain siinä vaiheella se ylitys kuitenkin tapahtui.

    Varmaa kuitenkin on, että tämän saman kirkkoon kuuluvan suomalaisen rajapyykin alittaminen tapahtuu melko pian. Mutta milloin? Se jää nähtäväksi...

    Äänestä

Haluu ???!??!?!?!? hehehehehhe, sähän vissii halusit syntyy ja siksi synnyit ? hehehhehhehehhehe

Äänestä

Ei minulta kukaan kysynyt haluanko liittyä kun synnyin. Minut pakkoliitettiin kuten ne 4M muutakin. Tuskin kukaan täysjärkinen tuollaiseen liittyisi jos sitä kysyttäisiin täysi-ikäisenä.

1Äänestä
  • Leikattiinko pippelikin pakolla?

    Äänestä

ja rapiat päälle!

Äänestä

Kristityt ainakin tämän keskustelupalstan perusteella eivät ole kovin armollisia , anteeksiantavia tai valmiita kääntämään toista poskea? Ennemminkin kostonhaluisen jumalan palvojia!

1Äänestä

Ei kirkon jäsenmäärä ole muuttunut - eikä tule muuttumaan

Äänestä

Kirkon jäsenmäärä ei muuttunut kun erosin luterilaisesta kirkosta ja liityin katoliseen kirkkoon. Seurakunta vaihtui.

Äänestä
  • Kyllä sitä voi hyvinkin omasta mielestään kuulua kirkkoon, vaikka onkin vittuillakseen kirkolle, lopettanut kirkollisveron maksamisen, eroessaan siitä. Kyllä useammalla on kuitenkin hyvinkin pitkä kirkollisveron maksuhistoria takanaan, joten hyvällä omallatunnolla voi loppuaikansa olla kirkon vapaajäsenenä.

    Äänestä

Paljon ihmisiä tuo yli 4 miljoonaa

Äänestä

Avaus on taivaan totta!

Äänestä
  • Niin on totta. Samoin musta on valkoista, ja valkoinen mustaa.

    Äänestä

Suomalaisten ÄO ei ole kovin korkea. Suunnileen samaa tasoa somalien kanssa. Siksi on selvää että kirkon jäsenyysaste on sitten korkea.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PulinatPois kirjoitti:

Palstalla muutamat äärivapaa-ajattelijat honottavat kirkkoeroista, mutta totuus on kuitenkin se että kirkkoon kuuluu aina vaan neljä miljoonaa suomalaista.

Suomalainen haluaa kuulua kirkkoon, ei se muuksi muutu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu